Bitmeyen bir araba sevdamız vardı, nihayet bir sona ulaştı. Yerli otomobil yapma girişimleri nihayet somutlaştı. Çok sayıda girişimci ve Recep Tayyip Erdoğan ve Bin Ali Yıldırım’ın da katıldığı  bir çoklu imza ile de kahkahalarla gülerek ilȃn edildi. Neyin imzasını attılar anlamış değilim. Neden kahkahalarla gülmüşler hiç anlamış değilim. Bir Cumhurreisi ve Başbakan ne fabrikası olursa olsun kurulacak yeni bir fabrikanın kuruluşunda neyin imzasını atarlar onu da anlamış değilim. Bir yatırımcı veya yatırımcı grubu bir yeni firma kuracağı zaman kuruluşunu yapar, ticaret sicili gazetesinde kuruluş ilanını verir ve o firma yoluna başlar. Ha belki propaganda olsun diye fabrika açılışına katılırsın.

Yerli otomobil yapmak için yola çıkılmış. Hani bunu yapacak bir babayiğit arıyorum denmişti ya..

Biraz geç ve anlamsız bir girişim. Yakında otomobil tarihe karışacak. Hele hele lisansı alınan tipteki otomobil. Tesla diye bir firma çıktı, yalnızca elektrikle çalışan otomobil üreteceğim dedi. Başta kuşkuyla karşılandı, şimdi yollarda fink atıyor o otomobiller. Türkiye’de bile var. Rekabetin üst düzeyde olduğu Amerika’da bu girişim yalnız bırakılır mı, General Motors hemen davrandı ve rakip olarak arabalarını yollara sürdü. Amerika’da bugün General Motors’un Tesla’yı batırabileceği üzerine sayısız yorum yayınlanıyor. Çok eskiye dayanan köklü otomotif geçmişi ve yerleşmiş marka imajı ve bütün dünyaya yayılmış pazarlama ağıyla GM Teslayı yutar, yutmasa da çok zorlar deniliyor.

Opel’in Ampera (GM) modeli tam elektrikli, bir şarjla 750 km. yol yapıyor ve Türkiye’de var bu araba. Toyota ve BMW yarı elektrikli, yarı benzinli hibrit araba satıyor, peynir ekmek gibi. Son olarak Skoda’nın da hibrit modelleri geldi Türkiye’ye. Volvo gelecek yıldan itibaren diesel motor kullanmayacağını deklare etti. Hibrit araba yapacak. Bunlar tam elektrikliye geçiş dönemleri.

Çin geçenlerde bir kanun çıkardı. 2025 yılından sonra Çinde fosil yakıtla ateşlenen içten patlamalı motorlu araba kullanmak yasak. Bakın imalâtı yasak değil, kullanımı yasak. Şurda 2025'e ne kaldı. Bu demektir ki, çok yakında elektrikliye geçecekler. Belki geçtiler bile haberimiz yok.

Gelelim Türkiyemize. İlla ki yerli araba diye tutturmak bir aşağılık kompleksinden başka birşey değil. Kaldı ki, Türkiye otomotif alanında sayılı ülkelerden biri. Yolda gördüğünüz her avrupa arabasının yüzde kırkı, yüzde ellisi Türk Malı. Ayrıca bazı araba modelleri yalnızca Türkiye’de imal ediliyor, bütün dünyaya ihraç ediliyor. Renault Clio Yalnızca Bursa’da, Ford küçük ticari araç yalnızca Sapanca’da yapılıp bütün dünyaya satılıyor. Fiat Aegea türk dizaynı. Bursada Renault motor ve şanzıman yapıyor. Hadi diyelim onlar yabancı marka altında. E Birçok avrupa arabasının yürür takımları Aksarayda yüzde yüz türk malı olarak yapılıyor. En kalite debriyaj takımları türk. Bir arabada kablo çok önemli, en iyi kablo üreticileri türk. Dünyanın en iyi jantı türk. Volkswagen’in kablo fabrikası burada. Mercedes’in Almanya’da küçük bir kamyon fabrikası vardır. Kamyon ve otobüs üretimi Amerika kıtası için Arjantin, Avrasya için Türkiye’de yapılır. Avrupalı bile türk otobüsüne biner. Hadi diyelim bunlar burada yapılıyor ama, yabancı marka, yabancı sermaye. BMC efsanesini unuttunuz mu. Değil fabrikası, firması bile kalmamış, unutulmuş BMC kamyonunu doğduğu ülke İngiltere’ye ihrac ettiğimizi hatırlayın. Tabii o firmayı batırıp yandaşa peşkeş çektiğimizi de unutmayın. Kompleks yapmaya hiç gerek yok. Kompleks yapacaksak başka şeylerin kompleksini yapmalıyız.

IVECO diye marka vardır. Panel van, küçük kamyon falan yapar. Hangi milletin malı olduğunu söylemek güç. Karoserisi italyan, motoru kâh italyan, kâh fransız. Birçok parçası avrupanın çesitli ülkelerindeki imalatçılardan. Toplama bir araba. Ama marka ve aslan gibi araba,bütün dünyaya satıyor.

Şimdi biz bu arabayı yüzde yüz yerli diye yaptık diyelim. Hani bu küreselleşen dünyada yüzde yüz şu ülkenin malı diye birşey yok artık da. İllâki bir yerlerden birşeyler katılacak. Pekiii,  kime satacağız bunu. Bir imalâtın tanınması en iyisini yapsanız iyimser olarak on sene, tutulması yirmi sene. Bu kapitalist düzende bir imalatın yatırımından çok reklâm gideri olur ve bir malın oturması onlarca yıl alır. O zamana kadar dünyada klasik anlamda otomobil kalmayacak. Hani sadece elektrikli petrollü meselesi değil, otomobillerin şekli ve fonksiyonu da değişiyor. Belki yakında üç tekerlekli olacaklar. Belki bir tırtıla benzeyecekler, ya da sosis gibi birşey. Şimdiden bazı modeller garip birer böcek haline dönüştü bile. Şöförsüz arabalar tasarlanıyor ve New York gibi karmaşık bir şehirde yakında şöförsüz taksilerin çalışması deneyleri yapılıyor.

Biz bu arabayı yapıp tanıtana kadar dünyada böylesi bir araba kalmayacak, kime satacağız bu tarihi enkazı?.

Bu iş tıpkı bütün dünyada nükleer santrallar kapanırken, nükleer santralde inat etmek gibi bir şey. Almanya’da bu sene rüzgâr çok esmiş. Rüzgâr santrallerinde elde edilen elektrik o kadar çokmuş ki, bedava dağıtılıyormuş. Hatta çok kullanana geri ödeme yapılıyormuş. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, biz bu arabaları bedava versek kimse almaz.

Tıpkı nükleer santral gibi kocaman bir kazık kocaman bir bela olarak elimizde kalır.

Kahkahalarla gülerek atılmış yerli otomobil imzaları, hükûmetin himayesinde. Neye güldüler acaba?.. Gülmek bir yana endişe etmek gerekir. Hani güleriz, ağlanacak halimize misali.

Sanırım tarih bir daha bu kadar aldanmaya müsait bir hükûmet kaydetmeyecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2017-11-10 16:07:13

Bu yazıyı okuyunca nedense sizin hakkınızda ilk düşüncem şu oldu dedimki kendi kendime
Bu adam acaba bu yazıyı yazmak için birisinden sipariş mi aldı
Eğer almadı ise hükümete muhalif görüşte yazayım bi şeyler millet pazarda görsün hesabı yazdın
Yok böyle de değilse gerçekten kendi iradenle düşünüp yazdıysan kapasiten bu kadarsa ?
Artık işin içinden çıkamadım valla beynim yandı

Avatar
Cakir 2017-11-08 18:03:31

Hahahah kronik nasıl olunur adlı yaziniz çok başarılı tebrik ederim. Bence oturup aglayin

Avatar
Hüsnü Ertung 2017-11-07 23:52:56

Evet...Selam.

Avatar
Hüsnü Ertung 2017-11-07 23:53:55

Evet...Selam.