Hamileyken neler yenmeli?

Mideniz ağrıyıncaya kadar abur cubur yemeyi mi özlüyorsunuz? Hamileliğiniz süresince buna elveda deyin.

Hamileliğiniz süresince buna elveda deyin. Şimdi bebeğiniz ve sizin sağlığınız için en yararlı olanı, dengeli ve yararlı yiyeceklerle beslenmeniz.

İlk 3 ay

Folik asit: Hamileliğinizin ilk 12 haftasında alacağınız 400 mg folik asit, sinir borularınızın uğrayacağı zararı %40 azaltır. 
Beslenme: Yeşil yapraklı sebzeler, pişirilmiş taze kuru fasulye, portakal ve portakal suyuyla folik asit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Karbonhidrat: Düşük yağlı karbonhidratlar, yorgunluk ve mide bulantısını engeller. Her iki saatte bir karbonhidrat tüketmeniz de kan şekerini düzenler.
Beslenme: Tahıllı yiyecekler (mısır gevreği), kızarmış ekmek, baharatsız bisküviler karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacaktır. 

İkinci 3 ay

Demir: Demir eksikliği ve kansızlık hamilelikte rahatsızlığa neden olabilir.
Beslenme: Kırmızı et, kurutulmuş meyveler, fındık, fırında pişirilmiş kuru fasulye gibi yiyecekleri tüketirseniz demir ihtiyacınızı karşılarsınız. Günde 1 bardak portakal suyu da içerseniz Demir’in yanında bol bol C vitamini almış olursunuz.
Lif: Hamilelikte hormonlarınıza ve bebeğinizin kilosuna bağlı olarak bağırsaklarınızda tıkanma olabilir. Yeteri kadar sıvı ve lif tüketmeniz hamileliğiniz süresince kabızlığı önler. 
Beslenme: Sebze ve meyve, tam tahıllı mısır gevreği, fasulye ve bakliyattan gerekli olan lifi alabilirsiniz.

Son 3 ay

Omega-3: Bebeğinizin son 3 ayında gelişen beyni ve gözleri için gerekli olan tek şey Omega-3’tür. 
Besinler: Omega-3 ihtiyacınız için somon balığı, alabalık, sardalye ve uskumru balığı yeterli olacaktır.
Kalsiyum: Bebeğinizin kemiklerinin gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Kalsiyumu yeterli miktarda alın ki hem sizin ihtiyacınız karşılansın hem de bebeğinizin. 
Besinler: Süt, yoğurt, peynir, krema, peynirli soslar kalsiyum ihtiyacınız için yeterli olacaktır.