Bir öğretmene, operamızın kurucularından Saadet İkesus Altan'a adanmış Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivalinin 5.si 4/5/6/7 Mayıs tarihlerinde Türkan Saylan Kültür Merkezi Maltepe'de yapılacak.

22 ilden 100 koronun 3750 koristin katılacağı bu festival, katılımcıların ve izleyenlerin yüreklerine dokunan özellikleri yanı sıra, kendi öyküsü ile de ilgi çekici.

Öykü Saadet hanımla başlar. Saadet hanım 3 Mart 1916 da İstanbul'da doğar. 1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti bursuyla Berlin'e Müzik eğitimine gider. Nazi Almanya'sının koşullarında Berlin konservatuarında Şan ve Sahne dersleri alır. 1941 de Türkiye'ye döner. İlk kadın Opera yönetmenimizdir. Konservatuarlarımızda eğitimcilik yapmıştır.

Yaşamı, üretimi, sanatına bakışı yetiştirdiği öğrencilerini çok etkilemiştir. Öğrencilerinden biri de Nursel Öncül'dür.

Nursel Öncül, İstanbul Devlet Operasındaki solistlik görevinin yanı sıra operayı tanıtmak amacı ile birçok şehirde konserler verdi. Elisabetta Cartis, Ottavio Gallo, Belkıs Aran, Licinio Montefusco ile repertuar ve enterpretasyon çalıştı. Leyla Gencer ile Rossini, Donizetti, Bellini, Verdi seminerlerinde aktif olarak çalıştı. 21.Uluslararası İstanbul Festivalinde İngiliz Kraliyet Balesine Poulenc Gloria ile eşlik etti. İstanbul Barok ile 1996-99 arasında konserler yaptı.1976-79 yılları arasında Marmara Üniversitesinde, 1995-1997 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat merkezinde, 1997-2004 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni. Dev. Konservatuvarı Opera Bölümünde şan hocalığı yaptı.

Ahmet Öncül, Atıfet USMANBAŞ ile İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Yüksek Bölümünde öğrenimini tamamladı. Repertuvar çalışmalarına Ottavio GALİO ile devam etti. İstanbul Devlet Operası’na 1975 yılında solist sanatçısı olarak girdi. Maestro Licinio MONTEFUSCO ile çalışmalarına devam ettikten sonra Çanakkale, Malatya, Adapazarı'nda ikişer defa olmak üzere Sivas, Bandırma, İzmir, Bursa, Ankara gibi şehir ve kasabalarımızda konserler verip çeşitli operalarda görev aldı.

Nursel Öncül ve eşi Ahmet Öncül meslek yaşamları boyunca birikimlerinin yeni kuşaklara aktarılmasının yol ve yöntemlerini ararlar. Ve bu ideallerin yaşam bulması için SANSEV'i (Sanatçılar Sanatseverler Kültür ve Dayanışma Derneği) vizyonuna uygun olarak "her yaş için, herkes için sanat’’ sloganını hayata geçirmek üzere 2007 yılında destek veren sanatseverlerle birlikte kurarlar.

SANSEV Piyano, Şan, Koro, Davul, Gitar, Yan Flüt etkinliklerinde destek almak isteyen kişilere, kurumlara Nursel Öncül,  Ahmet Öncül, Ceren Gürcan,  İsmayil Şamxal, Şeniz ERDİNÇ, Delfin Aksoy, Deniz Pekmezci’den oluşan nitelikli kadrosuyla destek vermeyi sürdürmektedir.

Mersin Polifonik Korolar Derneği Korosu 

Kuruluştan beş yıl sonra uzun süredir olgunlaştırılmaya çalışılan Çoksesli korolar festivali için start verilir. Ahmet Öncül'ün gerekirse bankalardan bireysel krediler çekilecek bu festival yapılacak iradesi başlangıç ateşini alevlendirmiştir.

Bugün Nursel ve Ahmet Öncül çiftinin öncülük yaparak başlattığı çalışmalara, Es başkan olarak destek ve katkılarını sunan Opera Sanatçısı Müjgan Özçay, SANSEV'le çocuklarının Müzik eğitimi için yolları kesişen Nevin Osmanoğlu, Gitar eğitimi almak için SANSEV çalışmalarına katılan Sevil Tezgörür dahil olmuşlardır.

Düzenleme Kurulu Soldan Müjgan Özçay, Sevil Tezgörür, Özgür Aslan, Cem Şenler, Nursel Öncül, Nevin Osmanoğlu

Festival Genel Koordinatörü Sevil Tezgörür ve bir avuç gönüllü ile mucize bir organizasyon. Devasa bir mutluluk halkası. Sanatla ilgilenmek çevresine on binlerce katılım. Yüzlerce yeni müzik serüveni. Binlerce özgün sıradana başkaldırı. Yüzbinlerin yüreğine dokunan bir iş.

Festivale katkı veren Düzenleme, Danışma, Değerlendirme Kurullarında yer alan ve Juri Onur Üyelikleri yapan onlarca müzik insanına da teşekkürlerimizi iletiyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar. İyi ki varlar.

Daha geniş bilgiler için http://www.sansev.org/ ve http://www.istkorofest.org/ incelemeniz önerilir.

Festival 2013 yılında 10 ilden 41 koronun 1555 koristin katılımı ile başlar, gelişmesini ve sürekliliğini 2014 yılında 11 il 41 koro 1605 koristle, 2015 yılında 19 il 60 koro, 2161 koristle, 2016 yılında 16 il 77 koro 2753 koristle, 2017 yılında ise 22 il 100 koro, 3750 koristle sağlar.

Katılımların olduğu yerleri yıllar itibariyle haritada işaretleyince ortaya çıkan tabloda, katılımların coğrafyamıza dağılımının eşit olmadığını görülmekte. Buna rağmen Çoksesli müzik eğitimi ve çalışmalarının yaygınlığının ve coğrafyamıza dağılımının bu denli hızlı gelişiyor olması çok sevindirici.

Bu sene organizasyon hazırlık ekibini de heyecanlandıran, katılımı sevinç yaratan bir koroyu tanıtalım.

11 Köyün Orkestrası

Muş ili, Varto Hamurpet Ortaokulu bir köy okuludur. İle 100, ilçeye 65 km uzaklıkta olan bu okul, eğitim öğretim faaliyetlerini 2014 yılından bu yana sürdürmektedir. Okulun eğitim öğretime başladığı ilk yılında, müzik dersine ait basit materyalleri bile yoktur. Müzik öğretmeni ve Çocuklar tahtalardan enstrümanlar, bidon, şişe, leğen vb. eşyalardan ritim aletleri yapıp okulda müzik çalışmalarına başlarlar. Sonraki yıllar, okuldaki bu çalışmadan haberdar olan, desteklemek isteyen kişilerin katkılarıyla çeşitli müzik aletlerine de sahip olunur, okulun artık bir orkestrası vardır.

Orkestra üyeleri okul çevresinde bulunan 11 köyden okula gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Bunun içinde Orkestranın ismi "11 KÖYÜN ORKESTRASI" olarak belirlenir.

11 Köyün Orkestrası bu yıl 5.Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali programında yerini aldı. Sunumunu 6.5.2017 Cumartesi Saat 12;30 da gerçekleştirecek. Sizleri özel olarak Varto Hamurpet Ortaokulu 11 Köyün Orkestrasını, 4 gün boyunca bütün orkestraların sunumlarını izlemeye, bu organizasyona katılmaya, destek olmaya davet ediyorum.

Eminim çok keyifli zamanlar geçireceksiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.