28 Şubat 2018 Çarşamba 09:39
Ses Kısıklığı deyip geçmemek lazım!

Medient Tıp Merkezi’nden Op. Dr. Fuat Güder’in ses kısıklığı hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

SESİMİZ NEDEN KISILIR?

Ses kısıklığı sesin daha nefesli, rahatsız edici, daha gergin şekilde çıkması ve ya sesin şiddetinde ve perdesinde değişiklik şeklinde ortaya çıkma durumudur. Ses gırtlağımızın içinde yerleşmiş normalde birbirinden ayrı duran fakat konuşma sırasında bir birine temas eden ses tellerinin ürünüdür. Akciğerlerden gelen hava ses tellerinde vibrasyona neden olur ve böylece ses üretilmiş olur. Ses tellerinin üst kısmında yerleşmiş olan dil, damak, diş, dudaklar üretilen sesin şekillenmesini sağlarlar. Ses tellerinin vibrasyonunu etkilendiği bir takım durumlarda ses kısıklığı ortaya çıkabilmektedir.

Bunlar kısaca şöyle özetlenebilir:

• Akut larenjit – ses tellerinin viral ve ya bakteriyal iltihabı

• Kötü ses kullanımı – gürültülü yerde konuşmak zorunda kalmak, sesin uzun süreli

kullanımı, mikrofonsuz toplu konuşma yapmak

• Ses teli nodül, polip ve kistleri

• Kötü ses kullanımı sonrasında ses teli içinde gelişen kanama

• Mide ve boğaz reflüsü

• Sigara kullanımı

• Parkinson ve inme gibi nörolojik hastalıklar

• Gırtlak kanseri

MUTLAKA BİR UZMAN GÖRMELİ

Özellikle inatçı ses kısıklığı olan hastaların Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına başvurması gerekir. Ağız içinden yapılan ses teli muayenesi ile ses kısıklığına neden olan hastalığın tanısı konulmakta ve buna yönelik tedavi yapılmaktadır.

SES TELİ FELCİ

Gırtlağımızda sağ ve sol olarak üzere iki adet ses teli mevcuttur. Ses telleri konuşma sırasında bir birine yaklaşarak temas eder ve akciğerlerden gelen hava ses telleri arasında titreşime neden olur ve böylece ses ortaya çıkar. Ses teli felcinde ses teli hareket edemez, birbirlerine temas sağlanamaz ve ses, solunum ve yutma problemleri ortaya çıkar.

Ses tellerinin hareketlerini sağlayan sinirler beyinden çıktıktan sonra boyun ve göğüs kafesinden geçen belli bir yol alır ve sonrasında ses tellerine ulaşırlar. Sinirlerin bu yol boyunca herhangi bir yerde hasar görmesi durumunda ses teli felci gelişir.

Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

Baş ve boyun bölgesine alınan kesici delici ve küntr travmalar

Baş, boyun ve akciğer kaynaklı tümörler

Baş, boyun ve akciğere yönelik yapılan cerrahiler

İnme

Sinir tutulumu ile seyreden viral enfeksiyonlar

Ses teli felcinde aşağıdaki gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır:

Ses kısıklığı

Nefesli ses

Yüksek sesle konuşamama (güçsüz ses)

Konuşma süresinde kısalma ve konuşurken yorulma

Yemek yerken boğulma hissi ve öksürük

Ses teli felcinin tanısı Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı tarafından ağız içinden yapılan endoskopik muayene ile konulmaktadır.

Ses teli felci bulunan hastada öncelikle bu durumun nedeni araştırılmaktadır. Tedavi kararı süresince felcin durumu ve süresi gibi bir takım detaylar göz önünde bulundurularak ses terapisi ve felçli ses telinin karşı ses teline temasını sağlayan bir takım cerrahi müdaheleler yapılabilmektedir.

SES TERAPİSİ VE TEDAVİ EDİLEBİLEN HASTALIKLAR

Ses terapisi ses teli hastalıklarında birinci basamak tedavi şekli olarak kabul edilmektedir. Ses terapisinin amacı vokal davranışlar ve bir takım yaşam alışkanlıklarının değişimi ile ses problemlerini tedavi etmektedir. Ses terapisi zararlı ve yanlış ses kullanım alışkanlıklarını ortadan kaldırarak sağlıklı ses kullanma davranışını öğretir ve hastanın kendine özgün sesini hastaya kazandırır. Ses teli nodül, polip ve kistleri gibi lezyonlar genelde sesini aşırı ve kötü kullanan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bu lezyonların diğer bir ortaya çıkma şekli ise spor fanatiklerinde, sosyal aktif kişilerde, agresif ve yüksek sesle konuşan çocuklarda yine hiperaktif yükses sesle konuşan erişkinlerde görülen yanlış ses kullanımıdır. Durum böyle olunca bu tür yanlış ses alışkanlıkları sonucunda doğan hastalıkların tedavisinde ses terapisinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Ses terapisi genelde haftada bir veya iki defa yapılacak şekilde toplam 4-8 hafta gibi bir süre içinde uygulanır. Bazı durumlarda ise tek seans hastanın kendi sesini kazanmasına yeterli olmaktadır. Hastanın uyumu, hastalığın durumu, hastanın mesleği gibi ( örn: ses sanatçısı, ev hanımı) parametreler de göz önünde bulundurulduğu zaman seans sayısı ve terapi süresi uzayıp kısala bilmektedir.

Şu hastalıklar "Ses Terapisi" ile tedavi edilebilmektedir;

• Ses teli nodülleri,

• Kas gerilim disfonileri: hastanın farkında olmadan sesini kaba, sert veya güçsüz

kullanımı veya sesinin tamamen çıkmaması,

• Ses teli felci sonrası gelişen ses kısıklıkları,

• Sulkus vokalis: Doğuştan ses tellerinde incelme ve çiziklerin olması,

• Püberfoni: Mutasyonel falsetto, (erkeklerde buluğ yaşından sonra ince sesin devam

etmesi)

• Ses teli ameliyatlarından sonra sesin hızlı rehabilitasyonu

gibi hastalıkların ses terapisi ile tedavisi mümkün olabilmektedir.

Son Güncelleme: 28.02.2018 11:28
Anahtar Kelimeler:
Ses KısıklığıSes Felci
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.