17 Mart 2017 Cuma 09:41
Gezici Araştırma'nın referandum araştırmasında çok çarpıcı sonuçlar

Gezici'nin son araştırmasında sonucu etkilemesi beklenen kararsızların neden sandığa gitmek istemediği sorusunun cevabı verilirken 'Evet' ya da 'Hayır' için zaferin de bu kesimle yakından ilgili olduğunun altı çiziliyor.

KARARSIZLARDAKİ 'EVET' ALGISI

Gezici Araştırma'nın son çalışmasına göre yapılan Türkiye geneli referanduma ilişkin araştırmalar sonucu göstermiştir ki; oy oranlarındaki büyük değişim sandığa gitmek istemeyenlerin gitmeye ikna edilmesi durumunda ortaya çıkacaktır. Sandığa gitmeyenlerin çoğunluğunun referandum sonucunun 'evet' çıkacağına ilişkin bir algısı bulunmaktadır. Kendisi gitse de gitmese de bu durumun değişmeyeceğine ilişkin bir önyargısı bulunmaktadır.

SANDIĞA GİTMEYECEK OLANLAR 'ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK' YAŞIYOR

Araştırma kapsamında en dikkat çekici noktalardan biri ise sandığa gitmeyen seçmenin oranlarının % 17 – 18’e çıktığı görülüyor nedenlerin en başında yaklaşık % 55,6’sı sonuçların kendisinin vereceği bir oy ile değişmeyeceğine inanmaktadır. Sandığa gitmeyen halk 'öğrenilmiş çaresizlik' yaşamaktadır. 

KARARSIZLARIN YÜZDE 69,2'Sİ 'EVET' ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

16 Nisan’da tercihinde kararsız olanların % 69,2’si sandıktan evet çıkacağına inanmaktadır. Bu durumda kararsız seçmenin tercihini  etkileyeceği düşünülmektedir. Özellikle 1 Kasım ve 7 Haziran seçimlerinde sandığa gitmeyenlerin yaklaşık % 70’i sandıktan evet çıkacağını düşünmektedir.

'ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK' NEDİR?

Öğrenilmiş çaresizlik; öğrenme psikolojisinin temel konularından biridir. Öğrenilmişlik çaresizlik, genelde kişilerin bazı durumlarda çok sayıda başarısızlık yaşayarak tekrar yapsa da olayların kendi kontrolünde olmadığını, o konuda bir daha asla başarıya ulaşamayacağını düşünüp, tekrar deneme cesaretini kaybetmesidir. Sandığa gitmeyen halkın genel durumunun özeti de budur. Aslında kullanacakları bir oyun bile ne kadar etkili olduğunun farkında olmadıkları görülmüştür. 

'HAYIR' AZ DA OLSA ÖNDE ANCAK KATILIM ARTARSA...'

Son araştırma sonuçlarına göre referandum sonuçları az bir oranla 'hayır' için önde olsa da bu oranın sınırda yer aldığı görülmektedir. Vatandaşların seçime katılım oranı arttıkça sonuçların 'hayır' lehine manidar fark göstereceği aşikârdır.

AB İLE KRİZ SEÇMENİ NASIL ETKİLEDİ?
  
AB ile yaşanan sorun eveti ilk etapta artıracağı gözlemlenmiş fakat evet oylarında tutunma ve kararlılık artığı görülmüştür fakat kararsız seçmenlerde ise görünür bir bulguya rastlanmamıştır. Sağlıklı bir araştırmanın yapılması için en az 15-20 günün geçmesi gerekiyor. Türkiye genelinde AB destekleyenlerin oranı 10 ay önce % 74 iken, şubat araştırmamızda bu oran % 45’lere gerilemiştir. Kararsız seçmenlerin eğitim kültür ve gelir seviyesi yüksek bir kitledir bu seçmen profili gerginliklerden çekinen, AB ile iktisadi ilişkilerin gerilmemesinden yana, sorun yaşanmasını istemeyen bir topluluktur.

EVET-HAYIR OYLARINDA SON DURUM

Gezici Araştırma tarafından son yapılan araştırmada ise Evet % 48,9 Hayır % 51,1 iken 1. Oy olasılığı (evet-hayır oranları) söz konudur. Bu durumda seçmen sayısının % 12’si sandığa gitmese ve % 5’i sandığa gitmeye karar verse ve hayır oyu kullansa 1. DURUM için evet % 46,1 hayır % 53,9 olacak şekilde değişecektir.

KARARSIZLAR İKNA EDİLİRSE OY ORANLARINA NASIL YANSIR? 

Gezici Araştırma tarafından son yapılan araştırma sonuçları (evet-hayır oranları) dikkate alınıp oy kullanmayacağını ifade eden % 17’lik kesimin oy kullanmaya ikna edilmesi ve bu grubun % 75’inin hayır % 25’inin evet demesi durumunda yani 2. DURUM için  evet % 46,7 hayır % 53,3 olacak şekilde değişecektir. Bu nedenle sandığa gitmeyi düşünmeyen toplam seçmen sayısının % 1’i bile sonuçların değişmesinde çok etkili olacağı düşünülmektedir. 

GENÇLER SANDIĞA GİTMİYOR

Geçmiş seçimlere yönelik araştırmalarda bir diğer dikkat çeken nokta sandığa gitmeyen seçmenin yaş ortalaması ile ilgili durumdur. Gençlerin (Tablo 2.) sandığa gitmeme eğiliminin orta yaş ve üstüne göre çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmada ise gençlerin seçimle ilgili beklentilerinin ya düşük olduğu görülmüş ya da farkındalık düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür.

SANDIĞA GİTMEYECEĞİNİ SÖYLEYENLERİN YARISI GENÇLER

16 Nisan 2017 referandumda, sandığa gitmeyeceğini ifade edenlerin neredeyse yarıya yakınının gençlerden oluştuğu görülmektedir. Bu durum anayasa değişikliği ile ilgili farkındalık düzeyi ile ilgili bir durum olabilir. Üniversite Öğrencilerin % 45’in üzerinde seçmen oy kullanmayacaklar. Gençlerin demokrasiye inancının giderek azaldığı görülüyor.

EĞİTİM DÜZEYİ YÜKSEK OLANLARDA SANDIĞA GİTMEME ORANI DAHA YÜKSEK
    
Genel itibari ile eğitim düzeyi yüksek olanların sandığa gitmeme oranlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu bulgu sandığa gidip de “evet” oyu kullanacakların eğitim düzeyi daha düşük olduğu bulgusuyla birleştirildiğinde sandığa gitmeyenlerin sandığa gitmesi için ikna edilmesi “hayır” oranını artıracağını göstermektedir. 

SANDIĞA GİTMEYECEK OLANLAR 'PARLAMENTER SİSTEM' DİYOR

Araştırmaya katılan ve referandumda oy kullanmayacağını ifade eden halkın Türkiye’nin yönetim tarzının nasıl olması gerektiği ile İlgili görüşlerine ilişkin dağılım incelendiğinde % 75’i parlamenter demokrasi (mevcut durum)  olması gerektiğini ifade ederken % 16,7’si Başkanlık sistemi olması gerektiğini ifade etmektedir.

SANDIĞA GİTMEYENLER KENDİSİNİ NASIL TANIMLIYOR?

Sandığa gitmeyenlerin % 57,5’i Sosyal Demokrat, % 67’si Atatürkçü, % 32’si Laik, % 29’u Türk Milliyetçisi, % 25’i Demokrat, % 16’sı Muhafazakâr ve % 12’si ise dindar olduğunu ifade etmektedir. sandığa gitmeyen seçmenlerin sandığa gidersem  hayır oyu veririm diyenlerin oranı % 68,5’dir.  

PARTİLERDEKİ DEĞİŞKENLİK DURUMU

Son araştırma göstermiştir ki evet ve hayır kırılmaların yaşanacağı öncelik sıralaması 1. Öncelikle AKP, 2. MHP, 3. SP, 4. BBP  5. HDP ve 6. CHP seçmenlerinde olabileceği göz önünde bulundurulması gereken bir süreçtir. Oyunun renginde en kararlı seçmen birinci sırada CHP’dir. Ak Parti seçmeninde en fazla değişkenlik gösteren birinci öncelikli partisidir. Son Güncelleme: 17.03.2017 11:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.