15 Mart 2017 Çarşamba 11:18
Avrupa krizi ile başlayan radikal milliyetçilik söylemi referandumu nasıl etkiler?

AKP’nin Almanya ve Hollanda ile yaşadığı toplantı krizinin ardından iktidara yakın medya organların ve yazar çevresinde ‘Evet’ başlıkları artmaya başladı. Özellikle Hollanda ile yaşanan gerilimin ardından milliyetçi söylem de tavan yapmış durumda. Bu gelişmelerin ‘Evet’ oylarına yarayacağı tezleri öne sürülürken kimi çevrelerde de ‘Hayır’da rüzgar tersine döndü’ çıkarımına bile varıldı.

Peki, AKP’nin  Avrupa ile yaşadığı toplantı krizi ‘Evet’ için gerçekten de meyvelerini veriyor mu? Vatandaşların gerçek sorunu, özellikle de etkilenmesi amaçlanan kararsız kesimin etki alanı ‘Milliyetçi’ söylem mi? Bu politikanın tersinde iktidarı ne bekliyor?

Gezici Araştırma Şirketi Genel Müdürü Murat Gezici, Avrupa ile iktidar arasındaki krizi ve krizin olası etkilerini İnsanhaber’e değerlendirdi:

‘ARAŞTIRMA İÇİN BİLİMSEL AÇIDAN 15-25 GÜN ARASINDA BİR ZAMAN GEÇMESİ GEREKİYOR’

Bunları söylemek için çok erken. Bu tür olayların ardından kamuoyunda tercihlere etkisini ölçmek için bilimsel açıdan 15-25 günün geçmesi gerekiyor. Öncelikle bu süreç milliyetçiliği tetikleyen bir süreçti. Ancak şu anda Türkiye’de 5 seçmenden 1’i Kürt seçmen. Bunu da unutmamak gerekiyor. Bu kadar radikal bir milliyetçilikten rahatsız olan seçmen kitlesi de oluşacaktır. Kürt seçmenler bu konudan rahatsız olacaktır.

‘TÜRKİYE’DE 5 SEÇMENDEN 1’İ KÜRT, RADİKAL MİLLİYETÇİLİK ‘HAYIR’I TETİKLEYEBİLİR’

Türkiye’de 5 seçmenden 1’i ‘Ben Kürt’üm’ diyor. 58 milyona yakın seçmen oy kullanacak ve bu seçmenin yüzde 20’si Kürt seçmenler. Bunlar son yaşanan olaylardan, bu kadar radikal bir milliyetçilikten mutlaka rahatsız olacaklardır. Bu ‘Hayır’ı biraz daha da tetikleyebilir. İlk etapta ‘Evet’in küçük bir oranda artabileceğini düşündürdü, bu doğaldır ancak bunun yansımalarına farklı perspektiflerden de bakmak gerekiyor. Bir araştırma yapmak gerekiyor bununla ilgili olarak bilimsel olarak. Bu araştırmanın da olayın gerçekleşmesinin ardından en az 15-25 gün sonrasında yapılması gerekiyor.

‘MİLLİYETÇİ PROPAGANDA ESKİSİ KADAR YAYILMIYOR, GAZETELERİ OKUYAN KESİM MUHALİFLER’

Türkiye’de eskisi kadar medya takip edilmiyor. Bundan 3.5 yıl öncesinde Türkiye’de 3.5 milyon gazete satılıyordu. Bu gazetelerin yüzde 75’ini o dönemin muhalif seçmen kitlesi okuyordu. Günümüzde Türkiye’de satılan gazete sayısı 700-800 bin civarında. Vatandaşa ulaşan araçların sayısı da azaldı.

‘ŞUBAT AYI ARAŞTIRMAMIZA GÖRE SEÇMENİN YÜZDE 60’I REFERANDUMU TAKİP ETMİYOR’

İnsanlar artık medyayı, referandumu takip etmiyor.  Şubat ayının ilk haftası yaptığımız araştırmalara göre Türkiye’de seçmenin yüzde 60’a yakını bir kitle referandumu takip etmiyor.

‘ETKİLENMEK İSTENEN KARARSIZ SEÇMEN, MİLLİYETÇİ SÖYLEMİN EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI KARARSIZ DEĞİL’

Kararsız seçmen Türkiye’de milliyetçiliğin eksik olmasından dolayı kararsız değil. Kararsız seçmen ‘Evet’ oylarının büyük bir oranda artabileceğini düşündürdü bu doğaldır ancak bunun yansımalarını farklı açılardan da değerlendirmek gerekiyor.   

‘İKTİDAR KARARSIZLARI ETKİLEYEN HİÇBİR SORUN İÇİN ADIM ATMADI’

Türkiye’deki seçmen kitlesinin yüzde 42-43’ü ‘Evet’e karar vermiş, yüzde 45-46’sı ise ‘Hayır’a karar vermiş. Geriye kalan ortalama yüzde 11’lik kararsız kesimi etkileyecek etken dış ülkelerle yaşananların sonucundaki milliyetçi söylem değil. Buradaki etkileyecek etkenler, terör meselesi, ekonomi, işsizlik, Suriyelilerin durumudur. İktidar bu sorunlarla ilgili bir reaksiyon göstermemiştir, iyileştirme yapmamıştır.

‘TÜRKİYE’DE HALKIN YÜZDE 40’ININ AVRUPA’DA AKRABASI YAŞIYOR, ENDİŞELER YÜKSELİYOR’

İktidar muhtemelen bir haftadan kısa süre içerisinde dış ülkelerle yaşanan sorunlara sünger çekecek. Buna mecburlar. Çünkü seçmen ürküyor, bu kadar Avrupa ile sorun istemiyor. Türkiye’deki halkın yüzde 40’ının akrabası Avrupa’da yaşıyor. Buradaki akrabalarının Avrupa’dan atılma korkusu, işsiz kalma korkusu da endişe uyandırıyor. Bununla ilgili reaksiyonları gördükleri zaman iktidar geri adım atacaktır.

‘HAVALİMANINA ASILAN KÜRDİSTAN BAYRAĞI KÜRTLER İÇİN BİR ANLAM İFADE ETMEDİ’

Ülke içindeki 58 milyon seçmenin 5’te 1’inin Kürt olduğunu da tekrar hatırlayalım. Bu kesim artan milliyetçi söylemden çok rahatsız. Son 4 yıldır artan milliyetçilikten rahatsız olan Kürt kesim ‘Evet’ demekten uzaktır. Bu amaçla Atatürk Havalimanı’na asılan Kürdistan bayrağı da Kürtler açısından bir anlam ifade etmemiştir.   

Ozan Alaca / İnsanhaber

Son Güncelleme: 17.03.2017 01:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.