10 Temmuz 2018 Salı 13:24
Yeni Milli Eğitim Bakanı: Dindar olmak ülkenin ortak paydası değildir ortak payda ahlaktır

Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yıllar önce verdiği demeç ortaya çıktı

Gazeteci Tuğba Tekerek, Twitter hesabında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile 2013 yılında yaptığı röportajı paylaştı. 2003-2006 yılları arasında Hüseyin Çelik döneminde Milli Eğitim Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nı yapmış olan Prof Dr. Ziya Selçuk , Tekerek'in sorduğu "Diyelim ki Milli Eğitim Bakanısınız..." sorusuna "Allah korusun" diye yanıt vermiş. Maya Okulları'nın sahibi olan Selçuk'un röportajından öne çıkan başlıklar şöyle:

'ALLAH KORUSUN'

Tekerek: Siz diyelim ki Milli Eğitim Bakanısınız...

"Allah korusun! Sistemi sınav odaklı olmaktan nasıl çıkarırsınız? Tedrici olarak önce lise giriş, sonra üniversite giriş sınavıyla ilgili üç dört yıllık bir perspektifimiz olabilir. Şu anda 100 çocuğun 100’ü de liselere giriş sınavına girsin isteniyor. Ama bu çocukların yüzde 96’sının bu tür sınavlara girmeye ihtiyacı yok. Çünkü o çocuklar zaten en başarılı yüzde bir dilimindeki öğrencileri alan okullara giremeyecekler. Gidebilecekleri okullar zaten açık. O nedenle sınava sadece not ortalaması 4.5 ve üzeri olan çocukları alırım. Kazananlara çok iyi bir eğitim vermek isterim, çünkü benim entelektüel sermayem orası. Avrupa şampiyonu bir çocuğa verilen yüzme dersiyle, “Her çocuk yüzmeyi öğrenmeli” diye verdiğimiz yüzme dersi farklıdır sonuçta. "

'DİNDAR NESİL' ELEŞTİRİSİ

Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok önemsediği "Dindar nesil yetiştirme" için de şunları söylüyor:

"Ben dindar olmayı bu ülkenin ortak paydası olarak görmüyorum. “Dindar değilim” diyor bazıları. Bunun yerine insanların ortak paydasıyla ilgili bir arayışa girmek lazım ki bu ahlak anlayışıdır. Ateistin de Budist’in de Hristiyan’ın da Müslümanın da herkesin bir ahlak telakkisi vardır ve bu evrensel bir temel oluşturur."

KÖY ENSTİTÜLERİ'NE ÖVGÜ

Tekerek: Cumhuriyet boyunca dokunulabilir bir alan olmaması nasıl bir eğitim sistemi yarattı bugün geldiğimiz noktada?

"Donmuş ve sahici olmayan bir eğitim sistemi. Güvenlik kaygısıyla her şey bloke edilince sahici bir eğitim sistemi olmaz. Sahici olmayınca da gerçek yaşam sahnesine insan yetiştiremez. Oysa ki eğitimin doğası gereği mevsimler gibi sürekli değişmesi, dönüşmesi gerekir."

Tekerek: Donmamış olsaydı nasıl bir eğitim sistemimiz olurdu?

"Donmamış olsaydı Türkiye Atatürk dönemindeki eğitimüretim ilişkisini geliştirirdi. Örneğin o dönemde köy enstitüleri sahici bir eğitim iradesinin göstergesiydi. Ama bu eğitim-üretim ilişkisi Atatürk’ten sonra çok zayıfladı. Eğer darbeler olmasaydı, Türkiye daha demokratik bir ortamı bulabilseydi, eğitimin hesap verebilen, sorgulanabilen, dönüşebilen bir yapısı olurdu. Merkezi bir karakter yerine, yerinden yönetimin ağırlıklı olduğu bir yapısı olurdu. Türkiye’nin coğrafyasına benzer şekilde, farklı eğitim modelleri, okul tipleri, eğitim anlayışları, felsefeleri çıkabilirdi."

Tekerek: AK Parti’nin bu yapıyı dönüştürememesinde müesses nizamın yanında etkili olan diğer sebep neydi?

"Bir metafizik temel olmadan, evrensel değerler üretecek bir eğitim sistemi kurulamaz. Eğitim sisteminizin bir ideolojisi ve mimarisi olması lazım. Örneğin, neoliberal politikalar, “homo economicus” dediğimiz bir insan algısına sahiptir ve eğitimi ekonominin arkasından koşturur, sürekli bu ekonomiye uygun insan yetiştirmeye çalışan bir eşyaya dönüştürür. Biz bunu mu istiyoruz. AK Parti bunu mu istiyor? Bence istemiyor. Ama ortaya koyabileceği bir şey yok, bir metafizik yok. Eğitim sistemi kurmak açısından bir dünya görüşü yok, ki bu aslında bir medeniyet tasavvurudur."

Tekerek: “AK Parti’nin bir medeniyet tasavvuru yok” mu diyorsunuz?

Medeniyet tasavvuru çok kolay bir şey değildir. Söylemde bir medeniyetten söz edilebilir ama bu, yaşayan bir medeniyet değilse sadece tarihsel değeri vardır. Sayın Başbakan’ın konuşmalarında "kullandığı kelimelerin doğum tarihine, Türkçe’ye giriş tarihine bakın. Eğer ekonomiyle ilgili bir konuşmaysa doğum tarihi çok yakınlardadır. Ama kültürle, sosyal meselelerle ilgili bir şeyse 11’inci asırdan bu tarafa gelir. Bu zihinsel iklimi ortaya koyuyor. Biz şu anda kopya ve moda bir takım terimlerle, tamamen işgal edilmiş kavramlarla yeni bir medeniyet tasavvuru da, eğitim sistemi de ortaya koyamayız. Ama dediğim gibi medeniyet tasavvuru bir partinin tek başına yapabileceği bir şey değildir."

Tekerek: Hiç etkileri yok mudur?

"Partiler başlatıcı bir işlev üstlenip öncülük yapabilirler. Egemen kültürün kendisini evrensel kültür diye pazarlamasına karşı bir duruşa ve yaratıcı sentezlere ihtiyacımız var.Ama ne yazık ki böyle bir çaba göremiyoruz, zihnimizin dijital kapitalizmle yeniden işgal edildiği bir dönemi yaşıyoruz. "

ZİYA SELÇUK KİMDİR?

Prof. Dr. Ziya Selçuk, 1961 Ankara doğumlu. 2003-2008 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yapan Selçuk, uzun yıllar Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini yürüttü. Talim terbiye kurulu başkanı olduğu sırada müfredat değişikliği de yapan Selçuk, aynı zamanda maya okullarının da kurucusu.

Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, gelişim, öğrenme ve mizaç konularında çok sayıda araştırması bulunan Selçuk'un kitapları arasında ‘insan İlişkilerinde kendini açma', ‘Gelişim ve öğrenme', ‘Okul deneyimi ve uygulama', ‘Dikkat eksikliği ve hiperaktif çocuklar' ve ‘Sınıf içi rehberlik uygulamaları' bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sadettin 2018-07-11 01:22:00

Sıkıntımız o ortak payda da zaten.Yerlerde sürünüyor.Sıfıra yakın,belki de sıfır maalesef.O ortak payda dediğiniz bu gün yükselmeye başlasa 7 göbek dönmesi lazım ki toplumun ortak payı olsun.Umarım olur her ne kadar biz göremeyecek olsak ta temennimiz o.

Avatar
Ali Haydar 2018-07-20 16:17:55

AHLAK NEYE TEKABÜL EDİYOR? HANGİ TÜR AHLAK? HANGİ İNANCIN AHLAKI? ÇÜNKÜ HER İNANCA GÖRE AHLAK TÜRÜ VARDIR. YAHUDİYE GÖRE YAHUDİDEN FAİZ ALMAK HARAM BAŞKA DİN MENSUPLARINIDAN FAİZ ALMAK HELAL. BÖYLE SOSYAL DAVRANIŞLAR HANGİ AHLAKINA TEKABÜL EDİYOR. ÖLÜ GAYR-İ MÜSLİM DE OLSA MÜSLÜMANLAR SAYGI DUYAR. YANİ AHLAK AMA NE TÜR AHLAK?

Misafir Avatar
KAMİL 2018-07-24 16:30:26 @Ali Haydar

Burada bahsedilen ahlak; çocuk gelinlere karşı duran, kadına şiddeti önleyici gibi insanlar arası medeni ahlaktır. Faizmiş, domuzmuş bunlar çok daha sonraki konular.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Selma B 2018-07-12 19:49:14

Harika sözler, umarım 5 yıl önceki düşüncelerinden sapmaz ve ülkemizin çocukları ve gençleri hakettikleri eğitim sistemine kavuşurlar.

Avatar
Nuri 2018-07-22 00:52:04

Bizim milletimiz zeki zaten ancak ahlaklı iş yapan yok demiyor muyuz.Gerçek ahlaki değerlerle yetişen hakkı hakkaniyeti savunan nesiller bizim vatanımızı tehdid eden her türlü beladan korur ve istenilen muassir medeniyet seviyesine çıkarır.islam ahlaki her yönüyle insan için gereken her duruma cevap verir.Yeter ki bunu doğru yaşayalım.

Avatar
Emgo 2018-07-28 10:00:15

Dindarlık kimsenin tekelinde değildir. Vazifenizi yapın. Her yetişen gençlre çocukken aileleri din dersi verir.