14 Haziran 2017 Çarşamba 12:04
İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası başlıyor!

Amerika Birleşik Devletleri New York'ta New York’taki Stonewall Inn adlı barda 28 Haziran 1969 günü eşcinsel ve trans bireyler uzun süredir kendilerine uygulanan baskı ve şiddete karşı ayaklanmış, baskına gelen polisi bara hapsetmiş, yapılan eylemler ve çatışmalar dört gün boyunca sokaklara yayılmıştı. LGBTİ+ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bu gün, dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye'de de 25'incis düzenlenecek Onur Haftası'nda bir çok panel ve etkinlik düzenlenecek.

 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri bu yıl “Aramızda Ne Var?” temasıyla 19-25 Haziran tarihleri arasında Taksim ve çevresindeki çeşitli mekânlarda düzenlenecek. Hafta, 25 Haziran’da düzenlenecek Onur Yürüyüşü’yle son bulacak.

İstanbul Onur Haftası'nı düzenleyenlerin yaptığı açıklamad, tüm dünyada Haziran ayında çeşitli etkinlikler ve yürüyüşlerle kutlanan Onur ayı, bu yıl  Türkiye’de İzmir, Mersin, Antep ve Kocaeli’nde Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşleri gerçekleştirildi. İstanbul Onur Haftası da, bu illerde gerçekleşen etkinlik ve yürüyüşlerin heyecanıyla başlayacağı belirtilerek "Türk Dil Kurumu, ‘’İki şeyi birbirinden ayıran uzaklık…’’ olarak tanımlıyor “ara” kelimesini. Peki “ara” sadece ayırır mı iki şeyi, birleştirdiği yerler de yok mudur mesela? İnatla tutunduğumuz aşklarımız, ellerimiz, dokunuşumuz ve birbirimize duyduğumuz arzu var mesela aramızda. Aramızdaki tüm bu kötü, umutsuz görünen şeylere rağmen paylaşmaktan, dayanışmaktan, bir arada olmaktan aldığımız güç var. Bizi incitmek için söylenen kelimelere sahip çıkan cesaretimiz, yılmadığımızın en büyük kanıtı; kentin en ücra sokaklarında yankılanan kahkahamız ve neşemiz var. Farklı biçimlerde, farklı görünümlerde, farklı tatlarda, uzun, kısa, şişman, zayıf, güzel, çirkin, bazen tanımlayamadığımız, bazen de hiçbir tanımlamaya sığmayan, nefes alan, orgazm olan, yürüyen, yaşayan, var olan bedenlerimiz var. Bir “ara”dalığımız var, aynı “ara”yı paylaşmamız var. O aynı “ara”da benzer baskılara uğramışlığımız da var. Önce derneklerimizi kapatmaya çalışan, son iki yıldır da yürüyüşümüze saldıran, bir araya gelmemizi istemeyen devlet var. Adaletle aramızda Hande Kader’in ve Ahmet Yıldız’ın katillerini yakalamayan cinsiyetçi, eril hukuk var. Emeğimiz ile aramızda ‘’genel ahlak yasası’’, patronlar ve pezevenkler var. Kent ile aramızda bizi gettolara hapseden, kenti şekillendiren bir iktidar; evlerimizi mahallelerimizi elimizden alan kentsel dönüşüm; sokaklar ile aramızda, yürüyüşlerimize saldırı çağrısı yapan, devletin ve adil olmayan hukukun açıkça desteklediği paramiliter gruplar var" denildi.

Bunların da ötesinde tüm toplumu tahammülsüzlüğe, kendisi gibi olmayanı kabul etmemeye sürükleyen büyük bir kutuplaşma olduğunu belirterek "Bu kültür artık öyle köklü, öyle güçlü, öyle yerleşik ki, kendi dayanışma ağlarımıza da sızıyor, mücadele alanlarımıza etki ediyor. Aramızda, bizi böyle bölecek, uzaklaştıracak, öfkelendirecek ne var? Bir arada durmanın her zamankinden daha hayati olduğu bu dönemde, bizi bölen ve bizi birleştiren şeyleri konuşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Gördüğümüz tüm baskılara rağmen 25 yıldır burada, bu sokaklarda, bu ülkede, bu toplumda var olmamızı sağlayan, aramızda çok güzel şeyler var. İçinde bulunduğumuz umutsuzluğa, sürüklendiğimiz atalet haline direnmek için birbirimize tutunmayı öneriyoruz. 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftamız kutlu olsun!" ifadeleri kullanıldı.

25. ONUR HAFTASI’NDA NELER VAR:

Bir “ara”dalığımız toplumdaki her şeyin LGBTİ+’ların ve Onur Haftası’nın da ilgi alanına girmesine yol açıyor. Dolayısıyla genellikle “renkli” olarak tanımlanan haftada OHAL gibi pek o kadar da “renkli” olmayan bir konuyla ilgili iki panel yer alıyor. Ayrıca üç günlük video aktivizm atölyesi de farklı direniş ve dayanışma yollarını konuşmaya, öğrenmeye imkân tanıyacak.

Türkiye çapında 18 ildeki LGBTİ+ örgütlerinden gelen katılımcılar LGBTİ+ hareketinin yerel dinamiklerini örgütlenme ve mücadele pratikleri açısından paylaşacaklar.

LGBTİ+ hareket sadece insanlar arasında yaşanan ayrımcılığı değil insanın başka türlerle olan ilişkisini de sorgulamakta. Bu çerçevede de, vegan politikaya alan açıp tartışma zemini yaratmak amacıyla ekofeminizm/hayvan hakları yönlerinden vegan politika tartışılacak ve bir vegan piknik düzenlenecek.

Bunun yanında arzular, bedenler, LGBTİ+ kültürü ve tinselliğine dair atölyeler, forumlar, Onur Haftası Sergisi, etnisite ve sömürgecilik, mahpusluklar, pek konuşulmayan aseksüellik gibi konularda da paneller ve atölyeler bulunmakta.

Programda çoğu akşam tiyatro oyunları da yer alıyor, şiir okuma etkinliği ve sokakta duvar boyama (mural sanat) işi de bu yılın programında bulunmakta.

ONUR HAFTASI TÜM PROGRAM:

http://tr.prideistanbul.org/anasayfa 

www.facebook.com/istanbulpride

TÜRKİYE'NİN ONUR HAFTASI GEÇMİŞİ

Türkiye’de ise Onur Haftası ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı altında, 1993 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin yasaklaması, yapılan gözaltılar ve yurtdışından gelen konukların sınır dışı edilmesi sonucu Onur Yürüyüşü gerçekleştirilemedi. Yasaklar karşısında hareketin talepleri ve aldığı toplumsal destek güçlendi ve ilk İstanbul Onur Yürüyüşü 2003’te, Onur Haftası gerçekleştirilmeye başlandıktan tam on yıl sonra yapıldı. O zaman ancak 20-30 kişiyle yapılan bu ilk yürüyüş, her yıl katlanarak büyüdü. 2013 yılındaİstiklal’deki yürüyüşe 100.000 kişinin katıldığı ifade ediliyor. 2015 yılında ise 13. Onur Yürüyüşü beklenmedik şekilde polis tarafından engellendi. 2016 yılında da benzer bir polis müdahalesiyle karşılaşıldı, müdahaleye karşı gerek sokakta gerekse basın açıklamasını farklı yerlerde birçok kez okuyarak mücadele edildi. Mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız çünkü sokaklar hepimizin, LGBTİ+ hareketi bu yıl da umutla ve inatla 25 Haziran 2016 günü 15. Onur Yürüyüşü’nde herkesi yeniden sokakları doldurmaya çağırıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.