05 Eylül 2014 Cuma 11:13
Hilmi Yarayıcı yazdı: CHP yüzünü Gezi'ye dönecek mi?

Kurultay devam ederken Hilmi Yarayıcı'dan çarpıcı yazı...

CHP yüzünü Gezi'ye dönecek mi?  

Uzun süredir CHP'nin yüzünü Gezi'ye dönüp döneceği konusunda tartışmalar yapılıyor, herkes aynı şeyi söylüyor "Evet CHP Gezi'i iyi okumak zorunda, sola dönmek zorunda"

Gezi direnişi ve ruhunu anlamak için öncesi ve sonrasını doğru anlamak gerekir. Gezi öncesi sorunlar ve gezi sonrası sorunlar arasında bir fark yok, ezilen sömürülen emekçiler, öldürülen şiddete uğrayan kadınlar, baskı altına alınmaya çalışılan gazeteciler, sanatçılar, gelecek kaygısı yaşayan ve özgürlük isteyen gençler... Tüm bu kesimlerin bir araya gelmesini sağlayan, ortak bir payda oluştu ve CHP'nin buna kulak vermesi gerekiyor.

Türkiye önemli ve ucu açık olan siyasi süreçler yaşadı. Gezi unutulmayacak bir süreçti, gerek 12 Eylül'ün halkın üzerinde yarattığı siyasal kafesi kırmak gerekse de coğrafyamızdaki toplum-devlet ilişkisinin sorgulanması açısından bir milat oldu. Özellikle 2002 yılından beri iktidarda olan ve neredeyse yıkılmayacak ilan ilan edilen AKP hükümeti de ciddi sorunlar yaşadı. Önce Gezi sürecindeki tavrı ile toplumda ve uluslararası zeminde itibarı zedelendi. 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile içerden de çatırdamaya başladı. Bütün resmi siyasi söyleme rağmen yapılan araştırmalara göre Türkiye dünyada demokrasi açısından 88. sırada, yarı otoriter bir rejim olarak değerlendirilmekte, insani gelimişlik düzeyi 187 ülke arasında 90. sırada bulunmakta, çözülmemiş kürt sorunu hala kaygılara yol açtığı gibi toplumsal sorunlara yol açtığı gibi toplumsal barış ve bir arada yaşam istencini tehdit etmekte, cinsiyet eşitliği açısından 135 ülke arasında 124. sıra ile yüz kızartan bir konumda. Dünyada en fazla tutklu gazeteciye sahip olma yarışında ise birinci sıradayız. Kadın cinayetleri son bir keç yılda hızla artmakta ve ne yazık ki önlem alınmamakta gerekli yasal düzenlemeler yapılmamaktadır. Son 15 yılda ekonomik ve siyasi nedenlere bağlı olarak yaşanan hızlı kentleşme şehirlerde ekonomik eşitsizlikleri alt yapı yetersizliğini ve sosyal sorunları artırmış durumda.

Ülkede manzara bizler için bu kadar iç karartıcıyken çok önemli bir kurultaya gidiyor CHP. Partinin tüm yetkili organlarında ve başkanlığında kimin olacağından öte bu görevlere gelecek kişilerin nasıl bir politika üretecekleri, sağlıklı, kalıcı ve üretken bir yapıya kavuşmasını sağlayıcı, ön açıcı ve sorun çözücü değerlerden oluşması bizler için daha önemli ve belirleyicidir. Çünkü seçmen ve taban ya da en geniş emekçi yığınları CHP'den haklı olarak kendi seslerini duyurabilecekleri ve onları sahiplenecek bir parti görmek istiyorlar.Son üç seçimde başarı ya da başarısızlığın tartışılması bir tarafa ama eleştiriyi içinde barındıran bir yaklaşımla bundan sonra ne yapılması gerektiğine ilişkin bir politikayı hayata geçirmelidir.

Bu ülkenin güzelliklerini görüp, çirkinliğiyle alay etme lüksümüz yok. Güzellikleri gettoya koyup etrafında bataklıkla yaşamak mümkün değildir. Bu sebeple bizim öncelikli düşüncemiz her konuda ve herkese adalet götürebilmek ve kimsenin akşam yatağa aç girmemesini sağlamaktır. Bizler halkın hayatını kolaylaştıracak yollar bulmak için hayatın her alanına ilişkin söyleyecek sözü olan duyarlı ve devrimci insanlarız. Halkın önderi olmak gibi değil ancak onların sorunlarını mümkünse iktidara taşıyacak temsilciler olmalıyız. Geldiğimiz yeri asla unutmadan ve aslımızı inkar etmeden bunları yapabilmek bizim standartımız olmalı.

Tabi ki CHP tabanının bir çok konuda hassa olduğunu biliyorum, saygı da duyuyorum, temel ilkeleri ve öğretileri öncelikli alabiliriz ancak insanlar laikliği, baş örtüsü veya türban konuşup tartışmaktan öte kendilerini anlayan, kendini yenileyen yaklaşımlar beklemekte. Bu yüzden 6 ok dışında oklar da bulmak gerek. Bunlar;bağımsızlık, demokrasi, temel hak ve özgürlükler, adalet, insanca yaşam, gerçek bir hukuk sistemi diye çoğaltılabilir.

Kirazın derisinin altında kiraz

Narın derisinin içinde nar

Benim yüreğimde boyku boyunca

Memleketim var…

Öncelikle Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bu sözlerini düstur olarak alalı. Elma dalında uzağa düşmez. Bizim dünya görüşümüz insan ve emek üzerine olmuştur. Memleketimiz olarak gördüğümüz yerleri ve bu uğurda yaratılan değerleri can pahasına savunduk savunmaya da devam edeceğiz.

Son Güncelleme: 01.12.2017 14:04
Anahtar Kelimeler:
GeziHilmi YarayıcıCHP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.