14 Mart 2015 Cumartesi 22:03
Erdoğan: Varsa yoksa Kürt sorunu!

Tezahüratlar eşliğinde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çanakkale'nin ev sahipliğinde, ülkenin çeşitli yerlerinden burada bunan roman kardeşlerimi selamlıyorum. Romanlar gününüzü kutluyorum. Aslında dünyada romanları günü 8 Nisan'da kutlanıyor. Bizdeki romanlar artık 14 Mart'ta kutlayacaklar. Bu tarihide yine bir 14 Mart tarihinde romanlarla buluşmamızda verdiğimiz mesajlardan dolayı ifade ediyorlar. Aramızda böyle bir mutabakat oluştu. Romanlarla ilişkimiz, başbakan ya da cumhurbaşkanı iken başlamadı. Romanlarla ilişkim çocukluğumdan itibaren romanlarla birlikteyim. Onlarla birlikte büyüdüm. Kasımpaşa'nın Kaplanpaşa Mahallesi'nde onlarla büyüdüm. Aynı sınıfta ilkokulda okudum. Geldiğimiz her makamda da onları unutmadım. İstanbul'a büyükşehir belediye başkanı oldum. Onların yanında oldum. Dertlerinin sıkıntılarının çözülmesi için uğraştım. Kanunlardaki incitici ifadelerini ayıklanmasından sanatçı kişiliklerinin tesciline kadara her alanda çalışma sağladım. Her fırsatı sizlere birlikte bir araya geldim. Etkini kimliklerinden dolayı değil sadece Allah'a rızası içini seviyorum. Bizler aynı kıbleye yönelen, Haktan gelen yine hakka yönelen kullarız. Biz aynı sıkıntıyı kadınlar, Kürtler konusunda. Suriye'den gelen Araplar yüzünden yaşıyoruz. Kimi zamana etnik kimi zaman dinsel ayrımcılık insan sıfatının önüne geçirildiğinde sorun başlıyor" dedi. 

KÜRT SORUNU YOK, KAPANDI 

Çözüm sürecine de değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bakın çözüm sürecine bakın. Her televizyona çıkan varsa yoksa Kürt sorunu diyor. Bununla adeta ülkemizi parçalamanın gayreti içerisine giriyorlar. Bu ülkedeki mevcut etnik köklerin hepsini kendilerine yönelik sorunları var. Varsa yoksa Kürt sorunu. Kürt sorunu yok. Ben bunu 2005 yılında Diyarbakır'da söyledim ve bu işi bitirdik. Kapattık. Hala bunları dillendirenler var. Niye molotofkokteyllerini atmak için, havai fişekleri patlatmak için, niye kuran etini dağıtmak isteyen Yasinleri öldürmek için. Bunların etnik kimliklerinden kaynaklandığı bu ülkeden sorun yok. Çünkü biz yaradanı yaradandan ötürü seven bir inancın mensuplarıyız. Bu ayrımcılıklara karşı mücadele ettik, sürdüreceğiz. Sizleri bu nedenle seviyorum, kucaklıyorum. Bu topraklarının yüzyıllardır boyunca farklı kimlikleri bir arada barışı ve kardeşlik içerisinde yaşatma tecrübesi var. İşte böyle bir medeniyetin bugünkü temsilcileriyiz. Tek fark bugün artık size dün yapılan haksızlıklarını yapılamıyor olmasıdır. Rahatsız oldukları budur. Bizim için herkes bu birin parçasıdır. Geçmişte, kılığından ötürü dilinden dolayı insanların ikinci sınıf adledildiği dönemler yaşadık. Romanlar bunu yakından yaşadı. Kürt kardeşlerim, İmam hatipli kardeşlerim biliyor bu ülkede o kadar çok insanı ötekileştirdiler ki, Ankara'nın Ulusuna kasketli şalvarlı kişilerin alınmadığı günleri yaşadı bu ülke. Aşık Veysel'i bile Ankara'ya sokmuyorlardı bu ülkede. Ama farklı gerekçelerle sürdürülen bu ayrışma yerle bir oldu. 2002 Kasım’ı her anlamda milat olduğu gibi bu anlamda da Türkiye için bir milattır" ifadelerini kullandı. 

Avrupa ülkelerini de romanlar üzerinden eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakın batı roman kardeşlerimizi ülkelerinden sürüyorlar halbuki Avrupa mütesabatına rağmen romanları ülkelerinden çıkartıyorlar. Dünya bunu yaşıyor. Dünyanın sesi var mı. Yok, hiç sesleri çıkmıyor. Ama bizimi bunları bilmemiz lazım. Tarihi bize çok anlamlı güzelliklere sunduğu kadar acı hatıralara kötü tecrübelerde sunuyor. Tarihte renginden kimliğinden dolmayı vatanından sürülmüş, işkencelere maruz bırakılmıştır. Batı ülkelerinin tamamında, Romanlara zulme uğradı. Şimdi bu zulmü yapanlara, dünyaya nizama vermeye, insan hakları barışı diyorlar, ama ülkelerindekini görmezden geliyorlar. Beğenmedikleri kim varsa hemen terörist yaftası yapıştırıyorlar. Ama bizim peygamberimize hareket edenlere demokrasi, fikir özgürlüğü diye sahip çıkıyorlar. Topraklarından arındırmak istediği kim varsa, onlara yapılan saldırılara ses çıkarmayacaksın, sonra gelip insana hakları dersi vereceksin. Dünya ırkçılıktan, sen, ben kavgasından çok çekti. Mezhepçilikle mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Farklılıklara bu ülkenin zenginliğidir." 

ROMANLARINI KIŞI OLMAZ 

Romanlara bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olduğunu herkesin kabullenmesi gerektiğini de ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Buna aykırı çıkan herkese önce cumhurbaşkanı ve makamını karşılarında bulur. İçinden geldiği hükümeti de karşılarında bulur. Romanlara bu ülkenin üvey evladı değil. Asli unsurudur. Bu ülkede artık hiç kimse, romanları buçuk millet olarak tarif edemez. Sen bir garip çingenesin diyemez. Onları hor görme potansiyel suçlu görme dönemi kapandı. Barışı ve kardeşlik içerisinde sizlere yeni Türkiye'nin kapılarının açıldığının en büyük ispatısınız. Bu ülke bugüne kadara romanlardan hiçbir zarar görmemiştir. Romandan terörist çıkmaz, romanlardan bölücü çıkmaz, romandan hain çıkmaz. Yüklenen suçlamalara bakın her yerde olabilecek tamamı insana dair suçlar. Türkiye'yi Romansızı düşünmek bile içimize karartmaya yeter. Çünkü sizlere bu ülkenin gülen yüzü neşesi sevincisiniz. Romanın kışı olmaz. Sizlere hep bir baharsınız. Roman karamsar kötümser olmaz. Hep bir inancın ümidin temsilcisiniz. Soruyorum asık yüzlü roman olur mu? Romanın yüzünde hep biri bahar çiçeği olur. Roman kardeşlerim çocuklarının eğitimine özen göstersin. sadece çalgı çalana, çiçek satan değil, doktor olarak, işletmeci olarak görelim istiyorum. Niçin roman çocuklarının hayali küçük olsun. Bununu yola eğitimden geçiyor. Çocuklarınızın ellerinden tutacaksınız, okula götüresiniz. Gitmiyorsa yine götüreceksiniz. Gerekirse başında bekleyeceksiniz. İmkanınız mı yok. Valiliğe gideceksiniz. Bütün valiler sizin haminizdir. Sizlere seçmene olduğunuz kadar seçilene olma hakkına da sahipsiniz. Temsilcilerinizi belediye meclislerine gönderdiniz, ama yeterli değil. Büyükşehir meclislerine TBMM'ye göndermelisiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan çocuklarınızın eğitime önem vermek" diye konuştu.

LAPSEKİ'DE BELEDİYE BİNASININ PENCERESİNDEN VATANDAŞA SESLENDİ 

Çanakkale'de gündüz düzenlenen programlara katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanlar Günü töreninin ardından saat 21.00'de Lapseki İlçesine giderek Belediye binasının penceresinden vatandaşlara seslendi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programında bulunmamasına rağmen son anda Lapseki'de halka seslenmek için ilçeye geldi. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Salonu'nda düzenlenen Romanlar Günü töreni sona erdikten sonra Lapseki İlçesine geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belediye Başkanlığı binasının ikinci katındaki pencereden halka seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Çanakkale Boğaz Köprüsünün müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En önemli hedeflerimizden bir tanesi Çanakkale köprüsü ki, o köprünün yapılması orada çok daha farklılıklar getirecek. Hedefi belirledik, şimdi hükümetimiz çalışmalarını yapıyor. İnşallah en kısa zamanda ihalesi yapılarak bunun adımları da atılacak. Çünkü nasıl ki İstanbul Boğazında Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan iki köprü, şimdi Marmaray var, şimdi Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılıyor ve Avrasya tüneli Marmaray gibi o da yapılıyor, önümüzdeki yıl o da bitecek. Ama 29 Ekim'de de Yavuz Sultan Selim Köprüsü bitecek ki 3 köprü bitmiş oluyor. Hepsinden öte biliyorsunuz bir de İzmit geçişi var. Bunların hepsi birbirini tamamlayıcısı. Böylece ta Kınalı'dan al İzmir'e kadar inşallah Çanakkale köprüsü ile bir başka güzellik olacak" dedi. 

Başkanlık sistemi ile ilgili de destek isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, "Ne diyoruz yeni bir Türkiye. Buna var mıyız. Peki yeni Türkiye için yeni bir Anayasaya var mıyız. Yeni bir Anayasada başkanlık sistemine var mıyız. Hızlı kalkınma için hızlı yükseliş için başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Bugün Çanakkale, yarın Balıkesir inşallah. Ancak 7 Haziran'a fazla zaman yok. Şimdi 400 milletvekili gerek ki bu yeni Türkiye için yeni Anayasa için inşallah başkanlık sisteminin adımları atılabilsin. Buna var mısınız” diye sordu. Kendisini dinleyenlerden, 'Varız' yanıtını alınca da “Çanakkale bunu söylediğine göre mesele bitmiştir” diye konuştu.
Son Güncelleme: 13.12.2017 13:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.