15 Temmuz 2017 Cumartesi 14:21
Eğitim Sen Adana: Günal Kurşun yalnız değildir

Eğitim Sen Üyesi Yrd. doç Dr. Günal Kurşun'un gözaltına alınmasıyla ilgili Adana şube binasında Eğitim Sen MYK üyesi Ahmet KARAGÖZ'un katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, "Günal Kurşun yalnız değildir" denildi.

Yapılan açıklama şu şekilde:

15 Temmuz darbe girişiminde tanklar, savaş uçakları, helikopterler ile meclise, devlet kurumlarına ve halkın üzerine ateş açılmış, 249 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Darbe girişiminin yıl dönümü dolayısı ile bir kez daha darbe girişimini şiddetle kınıyoruz ve tüm sorumlular açığa çıkarılmalı,  yargı önünde hesap vermelidirler. 

Eğitim Sen   15 Temmuz darbe girişimi karşısında daha ilk gün net bir tutum almış, bedeli ne olursa olsun her tür darbeye karşı olduğumuzu, karşı bir duruş sergileyeceğimizi, temel hak ve özgürlükleri kim çiğnerse çiğnesin onlara karşı bir mücadele içerisinde olacağımızı belirtmiştik.

OHAL darbecilerle mücadele için çıkarılmıştı. Bir yıldır yaşadığımız sürece bakılacak olursa tamamen kamu çalışanlarına yönelik düzenlemeler yapıldığını görmekteyiz. Dün yayımlanan692 sayılı KHK da bunun bir göstergesidir. 7348 kamu çalışanını daha işinde el çektirilmiştir. 

15 Temmuz darbe girişiminin arifesinde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’ nun 15 Haziran 2017 tarihinde ‘’Hak, Hukuk, Adalet’ şiarıyla; Ankara Güven Parktan İstanbul Maltepe Meydan’ına başlatmış olduğu Adalet Yürüyüşünün İstanbul İl sınırları içerisine yaklaştığı bir esnada sol sosyalist kimlikli ve insan hakları savunucularına yönelik Türkiye genelinde başlatılan cadı avı bir tesadüf değildir.

Halkından ve halkların taleplerinden korkan AKP iktidarı elinde bulundurduğu tüm siyasi ve ideolojik aygıtları devreye sokarak OHAL’li de aşan uygulamalarıyla yaratmış oldukları hukukla emekçilere yönelik saldırıları devam etmektedir.      

İnsan hakları savunucularının güvenliği konulu toplantısı yapılırken, herkes tarafından bilinen önemli insan hakları savunucularının ihbar var denilerek, hiçbir hukuk norm ve işleyişine uygun olmayan bir yöntemle gözaltına alınmaları kabul edilemez. Özellikle son dönemlerde uygulamaya konulan ihbar var, gerekçesi yasal ve anayasal demokratik hak arama mücadelelerini ciddi anlamda sekteye uğratan ve kriminize eden bir durum yaratmaktadır. Kaldı ki çalışmaları ve duyurusu günler öncesinden yapılan insan hakları temelli ve kamusal fayda doğuracak böyle bir toplantının, hukuk ve toplumsal ciddiyetten yoksun bir yöntemle basılması ve isimleri ve görevleri belli olan insan hakları savunucularının gözaltına alınmaları demokratik devlet geleneğiyle bağdaşmayan bir uygulamadır. Yedi günlük gözaltı süresinin bir yedi gün daha uzatılması temel insan hakları açısından ciddi bir vahamettir.

29 Ekim 2016 tarihinde çıkarılan 676 sayılı KHK ile ihraç edilen İnsan Hakları Savunucusu üyemiz Günal KURŞUN ve Türkiye ve Dünyanın dört bir yanından gelen insan Hakları Savunucularıyla İstanbul Büyükada’da Toplantı halindeyken ‘İhbar var diyerek Yurttaşlar Derneğinden Nalan ERKEN, Kadın Koalisyonundan İlknur ÜSTÜN, Uluslararası Af örgütü Direktörü İdil ESER, İnsan Hakları Gündemi Derneğinden Günal KURŞUN ve Veli ACU, Eşit Haklar İçin İzleme Derneğinden Nejat TAŞTAN, Yurttaşlar Derneğinden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Derli Aktivist Şehmuz ÖZBEKLİ ile Atölye Kolaylaştırıcılarından Ali GHARAVİ ve Peter STEUDTNER ‘ gözaltına alınmışlardır.

Eğitim Sen olarak her türlü darbenin karşısında olduğumuz her zaman dile getirdik.15 Temmuz darbe girişimini tekrar lanetliyoruz. Ancak ülkemizin demokratik ve insan haklarına saygılı yöntem ve hukuk değerleriyle düzlüğe çıkacağına inanıyoruz. Bu nedenle gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.