26 Temmuz 2017 Çarşamba 11:42
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: FETÖ'yü daha önce neden ifşa etmediğimiz sorgulanmalı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez FETÖ'yü örgütlü bir din istismarı hareketi olarak tanımladı. Görmez, "Belki gelecek için geçmişten ders çıkarmaı başarabiliriz. Çalışmamız bu amaçla yapıldı. Çalışmamız bu hareketlerin düşüncelerinin arka planını ortaya çıkarmıştır. Yanlış bilgileri doğru bilgilerle hrmanlayarak verdiler. Hemen her konuşmada mutlaka saptırıcı bir ifade adeta satır arasına gizlenmiştir. Takiye sözlerle insanların zihinlerine, inançlarına ve değerlerine sızmıştır. Meleeklerle görüştüğünü, kendisine Hak'tan nida geldiğini iddia ediyor. Sadece allah ve Peygamber değil, Kuran'ı Kerim de suistimal eidliyor. FETö elebaşı için ayetler sadece araç ve işarettir. Onun için hiçbir şeyin gerçekliği yoktur. FETÖ elebaşının kendisi için Allah'ın Ulaşılabilir, peygamberlerin dokunabilir olduğu bir dünya kuruyor. Zihinleri yeterince bulandırdıktan sonra, tüm konuşmalarında işi mesihe bağlıyor. Camiyi istismar etmiş, küsüyü kirletmiştir. FETÖ masum çocukların zihnine sızmak için sürekli telkinler yapmıştır." ifadelerini kullandı. 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in açıklamarından satır başları:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin en zor zamanında bugün örgütlü bir şekilde FETÖ hareketini Din Kurulu'nun incelemesi önem arzediyordu. İmam Gazali, Batinilerin hezeyanlarını anlattığı kitabında, dini istismar ederek suikastler düzenlemiştir. Haşhaşiler ne İslam'a kalıcı zarar verebilmiş ne de sahtekârla bezenmiş din anlayışlarını sürdürebilmişlerdir. Aradan bin yıl geçmiş ve yine onlar gibi Haşhaşi zihniyet ortaya çıkmıştır. Dinin aydınlık bir rehber olduğunu gören, müminlere feraseti öğütleyen insanlar hep olagelmiştir. Tarihten kendimize ders çıkarmakta çok başarılı olmadığımız belki de tarihten ders çıkarmaktır.

Sızıntı dergisi sadece bir derginin değil bir hareketin ve bir metodun adıdır. Bu hareket sadece devlete değil inancalara düşüncelere değerlere sızma hareketi olduğu çok açık bir şekilde anlaşılmış olacaktır. FETÖ elebaşının yöntemi o kadar karışık değildir aslında. Hemen hemen her konuşmada mutlaka saptırıcı bir ifade adeta söz arasına ve satır aralarına gizlenmiştir. Birden fazla anlama gelen ifadeler kullanarak karmakarışık bir teknolojinin ortaya çıkmasını sağlamak. Kendini kast ettiği halde üçüncü şahıslar üzerinden konuşmak. Kibrini tevazu gibi göstermek. Gösteriyi anlamın önüne geçirmek. Menfaati söz konusu olduğunda bu yöntemleri ustaca kullanmıştır.

'PEYGAMBERİ İZMİR'E GETİRİYOR'

Bütünde Allah inancını uluhiyet akidesini sistematik olarak bozmaya çalışması. Kendi mensuplarına sürekli Allah’a ulaşma çabasının mümkün olduğunu anlatmıştır. Her konuşmasında peygamberi İzmir’e getirmesi. Camiye cemaatin arasında sokması onunla sürekli konuştuğunu söylemesi artık içten bile değildir. Ancak bunun çok sinsice yapıldığını görüyoruz. Gözyaşları içinde yapıldığına şahit oluyoruz. Önündeki genç çocukların çığlıkları arasında yapıldığını görüyoruz. Bir taraftan peygamberi ayağına getirirken meleklerle görüştüğünü söylüyor. Haktan kendisine nida geldiğini söylemekten çekinmiyor.

'KURAN'I KERİM İLE DE ALDATIYOR'

Sadece Allah ilke aldatılmıyor insanlar Kuran ile de aldatılıyor. Kuran’ın ayetlerini de kendine yontmaktan geri durmuyor. Bir ayeti bağlamından kopararak herhangi bir ilke gözetmeden kendi örgütüne yükseltmek ve yüceltmek için kullandığına şahit oluyoruz. Gaybı gördüğünü iddia etmektedir. Bu yüzden peygamberlerle beraberdir haşa. Bu yüzden haşa peygamberlerle beraberdir, kendi ifadesiyle mesihin merkebi, ashab-i kef'in kıtmiridir. O helezonda havhav ederek birilerinin arkasından tırmanıp durmaktadır.

'İNSANLARIN İNANÇLARINI ZEDELİYOR'

Her insanın dublesi var peygamberin de dublesi var vallahi o kişi şu an aranızda demekten çekinmiyor. Herkül’den bahsediyor. Herkül’ün resimlerini sızıntı dergisinin kapağına defalarca taşıyor. Sızıntı dergisinde 19 bin resim incelenmiştir. Bunların 8 bini başka inanç dünyalarına ait. Mesiyanik, evanjelik gibi başka inanç dünyalarına ait resimlerden oluşuyor. Ve her resim zihin bulandırıyor. İnsanların inançlarını zedeliyor. Bilinçlerini değiştirmeye çalışıyor.

'KAHRAMANLAR OLDUĞUNU SÖYLÜYOR'

Zihinleri yeterince bulandırdıktan sonra işi Mesih’e bağlıyor. Bir kurtuluş hikayesine bağlıyor her şeyi. Kahramanlar olduğunu söylüyor. Onun için diyalog bir araçtır. Bu yüzden o diyalog çalışmalarını diyalog çalışmalarını başlatanların kastından daha öteye taşımakta gecikmemiştir. Konuşmalarında kendi örgüt mensuplarını ya Allah cemaati ya da peygamber cemaati olarak tasnif etmektedir. Bu karmaşa içinde kendisi de kah mesih olmuş kah peygamberin seçtiği kişi olmuştur.

'CAMİYİ İSTİSMAR ETTİ'

Söylemlerini yaymak için camiyi istismar etmiş kürsüyü kirletmiştir. Çocuklarını bunlara teslim eden anne ve babalara sesleniyorum: biraz sonra izleyeceğiniz konuşmalar bir defa bir yerde yapılmamıştır. Onlar yüzbinlerce defa o evlerde gece yarıları çocuklarınıza izlettirilmiş ve dinlettirilmiştir. Masum çocukların zihinlerine sızmak için gece yarıları telkin ve propagandaya maruz bırakmışlardır. O konuşmalar bir telkin ve propaganda aracı olarak o çocuklara o evlerde onların beyinlerini teslim almak üzere yapılmış sözler olduğu ortaya çıkmıştır."

'FETÖ'YÜ NEDEN DAHA ÖNCE İFŞA ETMEDİĞİMİZ SORGULANMALI'

Bu rapor dini istismar etmenin izdüşümünü anlatmaktadır. Sadece Fetö’yü takip etmemektedir.

Başkanlık bu kurumsal vazifesini icra etmek durumundadır.

Allah bir daha bizi mahcup etmesin.

Fetö elebaşını daha önceden neden ifşa etmediğimiz sorgulanmak istenmektedir, sorgulanmalıdır.

Bu özeleştiriyi hep yapageldim. Ama bu sorumluluk sadece diyanete sadece din alemlerine mi aittir.

Akademinin görevi yok mudur. Bir tane master bir tane doktora tezi yapılamaz mıydı. Yapıldı ama övgülerle dolu tezler yapıldı maalesef.

Bu sorumluluktan elbette kaçamayız. Ancak bu duyarlılıkta ifrat ve tefrite kaçmamalıyız.

Herkese şunu hatırlatmak zorundayım: seksenli doksanlı yıllarda Fetö bunları yaparken İslam’ın en masum çalışmaları irtica diye yaftalanıyordu.

Fetö’ye karşı gözlerimiz açıldı ama yine de ferasetli olmalıyız. Belki buraya açtığımız gözler başka tarafa kapanıyor.

Başkanlığın görevi her yöne gözü açık olmaktır.

Bugün benzer sözler duyup tepki gösteremiyorsak bunu üzerine düşünmeliyiz. İnançlarımıza sızmaya çalışan söylemleri bize ipucu veriyorsa bu raporlar bu konuşmalar anlamlıdır.

Son Güncelleme: 31.12.2017 15:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.