25 Kasım 2018 Pazar 14:47
AK Parti'nin Belediye Başkan Adayları belli oldu! İşte o isimler

İşte Erdoğan'ın açıkladığı 40 başkan adayı:

ADIYAMAN: DR. SÜLEYMAN KILINÇ (ADIYAMAN EĞT. VE ARŞ. HAS. BEYİN CERRAHİ)

1965 yılında Adıyaman'da doğan Süleyman Kılınç, orta öğrenimini Adıyaman İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı, daha sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Uzun yıllar Adıyaman'da uzman tabip olarak görev yapan Kılınç, 4 dönem Adıyaman Tabip Odası Başkanlığı ve 1 dönem de Tabip Odası Onur Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Kamuda ve özel hastanelerde başhekimlik ve yöneticilik de yapan Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. Evli ve üç çocuk babası, İngilizce bilen Kılınç'ın, önceki dönemlerde AK Parti Adıyaman milletvekili aday adaylığı bulunuyor.

AMASYA: CAFER ÖZDEMİR (AMASYA BELEDİYE BAŞKANI)

Cafer Özdemir, 1967 yılında Yozgat Yerköy'de doğdu. 1990 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 2003 yılında AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasete atılan Özdemir, 2004 yılındaki mahalli idareler seçiminde birinci sıradan Amasya Belediyesi Meclis Üyesi seçildi ve Amasya Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Özdemir, 29 Mart 2009'daki mahalli idareler seçiminde Amasya Belediye Başkanlığına ilk kez seçildi. 2014'te Belediye Başkanlığı görevine yeniden seçilen Özdemir, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ANTALYA: MENDERES TÜREL (ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)

ARDAHAN: YUNUS BAYDAR (ESKİ ARDAHAN İL BAŞKANI - VETERİNER)

ARTVİN: MEHMET KOCATEPE (ARTVİN BELEDİYE BAŞKANI)

BARTIN: YUSUF ZİYA ALDATMAZ (AK PARTİ BARTIN MERKEZ İLÇE BAŞKANI/ İGM ÜYESİ)

BAYBURT: FATİH YUMAK (AK PARTİ İL BAŞKANI)

BATMAN: MURAT GÜNEŞTEKİN (AK PARTİ İL BAŞKANI)

BİTLİS: NESRULLAH TANĞLAY (AK PARTİ BİTLİS İL BAŞKANI)

BOLU: FATİH METİN (TİCARET BAKAN YARDIMCISI)

BURDUR: DENİZ KURT (ESKİ AK PARTİ BURDUR TEŞKİLAT BAŞKANI)

BURSA: ALİNUR AKTAŞ (BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)

DENİZLİ: OSMAN ZOLAN (DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)

DİYARBAKIR: CUMALİ ATİLLA (DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI/KAYYIM)

DÜZCE: FARUK ÖZLÜ (BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ ESKİ BAKANI)

ELAZIĞ: ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI (İŞADAMI – AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU BAŞKANI)

ERZURUM: MEHMET SEKMEN (MEVCUT BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)

GAZİANTEP: FATMA ŞAHİN (GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)

GİRESUN: AYTEKİN ŞENLİKOĞLU (AK PARTİ GİRESUN İL BAŞKANI)

GÜMÜŞHANE: ERCAN ÇİMEN (GÜMÜŞHANE BELEDİYE BAŞKANI)

ERCAN ÇİMEN

 HAKKARİ: CÜNEYT EPCİM (HAKKARİ VALİ YARDIMCISI/KAYYIM)

KAHRAMANMARAŞ: HAYRETTİN GÜNGÖR (TBB GENEL SEKRETERİ CUMHURBAŞKANLIĞI YEREL YÖNETİM POLİTİKALARI KURULU ÜYESİ)

KARABÜK: BURHANETTİN UYSAL (AK PARTİ ESKİ MİLLETVEKİLİ/ KARABÜK ÜNV. ESKİ REKTÖRÜ)

Burhanettin Uysal, 20 Haziran 1967'de Konya Ereğli'de doğdu. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi ve Polis Akademisini bitiren Uysal, yüksek lisansını ve doktorasını Gazi Üniversitesinde tamamladı ve profesör oldu.Emniyet Genel Müdürlüğünde komiser yardımcılığı ve komiserlik görevlerinde bulunan Uysal, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Karabük Üniversitesinin 2 dönem rektörlüğü ve YURTKUR Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü.AK Parti'de 26. Dönem Karabük Milletvekilliği yapan ve iyi derecede İngilizce bilen Uysal, evli ve 3 çocuk babası.

KASTAMONU: TAHSİN BABAŞ (KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI)

KAYSERİ: MEMDUH BÜYÜKKILIÇ (MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI)

KIRIKKALE: MEHMET SAYGILI (KIRIKKALE BELEDİYE BAŞKANI)

KIRKLARELİ: BURAK SÜZÜLMÜŞ (İŞADAMI - KIRKLARELİSPOR BAŞKAN YARDIMCISI)

KİLİS: MEHMET ABDİ BULUT (KİLİS ESKİ BELEDİYE BAŞKANI)

MEHMET ABDİ BULUT

 KOCAELİ: TAHİR BÜYÜKAKIN (BİLECİK VALİSİ)

MALATYA: SELAHATTİN GÜRKAN (BATTALGAZİ BELEDİYE BAŞKANI)

NEVŞEHİR: RASİM ARI (GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI – DAİRE BAŞKANI)

NİĞDE: EMRAH ÖZDEMİR (NİĞDE ESKİ İL BAŞKANI)

Emrah Özdemir, 1980 yılında Niğde'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitiren Özdemir, vatani görevini İskenderun'da tamamladı.2011'de AK Parti İl Başkan Yardımcısı olan Özdemir, 2013-2017 yılları arasında İl Başkanı olarak görev yaptı.İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcılığı, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Özdemir, aile şirketinin de yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor.İyi derecede İngilizce bilen Özdemir, evli ve iki çocuk babası.

ORDU: HİLMİ GÜLER (ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR ESKİ BAKANI)

Hilmi Güler, 15 Temmuz 1949'da Ordu'da doğdu.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden mezun olan Güler, yüksek lisans ve doktorasını da aynı üniversitede tamamladı.Türk Uçak Sanayisi'nde proje mühendisi ve grup başkanı, TÜBİTAK'ta Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü, Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, Başbakanlık Başmüşaviri, ERDEMİR ve İGDAŞ'ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Aza olarak görev yaptı.AK Parti kurucu üyesi olan Güler, 22. Dönem Ordu Milletvekilliği ile 58, 59 ve 60. hükümetlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü.Güler, ayrıca Turkcell Yönetim Kurulu üyesidir.Evli ve iki çocuk babası olan Güler, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

RİZE: RAHMİ METİN (RİZE ESKİ İL GENEL MECLİS BAŞKANI)

Rahmi Metin, 26 Kasım 1969'da Rize'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize'de tamamlayan Metin, Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra Erciyes Üniversitesinde siyaset felsefesi alanında yüksek lisans yaptı. Felsefe grubu öğretmenliği yapan Metin, 2004 mahalli idareler seçiminde AK Parti'den İl Genel Meclis Üyesi seçildi ve İl Genel Meclisi Başkanlığı görevini yürüttü. Çaykur Rizespor Kulübünde görev alarak spor alanında çalışmalar yürüten Metin, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucu üyesi ve Denetleme Kurulu'nda üye olarak görev yapmaktadır. Metin, evli ve 4 çocuk babasıdır.

SAMSUN: MUSTAFA DEMİR (BAYINDIRLIK ESKİ BAKANI)

Mustafa Demir, 18 Ocak 1961'de Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi.Dört yıl kamu hizmetinden sonra mimarlık, yapı müteahhitliği ve ticaretle uğraştı.Atakum Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde bulunan Demir, AK Parti'nin Samsun'da kurucu il başkanlığını üstlendi.22, 23 ve 24. dönemde AK Parti'den Samsun milletvekili seçilen Demir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.Demir, 60. hükümette Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevini de yürüttü.Demir, evli ve 5 çocuk babasıdır.

SİNOP: ALİ ÇÖPÇÜ (SİNOP İL BAŞKANI)

ŞANLIURFA: ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL (AK PARTİ ESKİ İL BAŞKANI)

ŞIRNAK: MEHMET YARKA (İŞ ADAMI – İNŞAAT)

TEKİRDAĞ: MESTAN ÖZCAN (ZİRAAT MÜHENDİSİ – 24 HAZİRAN MİLLETVEKİLİ ADAYI)

YALOVA: YUSUF ZİYA ÖZTABAK (AK PARTİ YALOVA İL BAŞKANI - MALİ MÜŞAVİR)

Son Güncelleme: 25.11.2018 14:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.