Ortadoğu'da oyun kurmak için (yıllardır besleyip büyütüp) sürülen taşlar, artık kimin elinde?

Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere gibi göçmen politikasında sorunlu ülkeler uzun yıllar kültürel çatışmayı besleyici politikalarla Radikal-islamik örgütlenmelerin zeminini beslemişlerdir.     
Emek hareketlerinin önünü kesmenin bir yoluydu bu. 

Sosyalizmin umut ve alternatif olduğu zamanlarda, sosyalist hareketlerin oluşumunun önünü kesen bir politika olarak yeşil kuşak politikası ile, İslami ülkelerde siyasal islam desteklendi 'batılı güçler' tarafından. Müslüman ülkelerden gelerek emperyalist-kapitalist 'zirve' ülkelerinde yaşayan göçmenler; gettolarda, ötekileştirilip, Neo-Nazi hareketlerin gelişmesine araç oldu.

Böylece, dil, din, milliyet ayırımı olmaksızın, sömürüye karşı, emek örgütlerinde ortak örgütlenme engellenirken, yerine kontrollü, ırkçı çatışmacı bir toplum yaratıldı. IŞİD'in insan kaynağının önemli bölümünün Avrupa'daki radikal müslüman, göçmen gençler olduğu bilinmektedir.

Böylece sorunlu, riskli 'uyumsuzlar'ı da Batı'dan göndererek, genç işsizliğe, geçici çözüm oluşturdular. ( Almanya'da, mecliste soru önergesi olarak, yabancı gençlerde işsizliği nasıl çözdükleri sorulmuştur iktidara.) Suriye politikasında ''rejim muhalifi'' olarak oyuna sürülmeye çalışılan lümpen kap-kaçcı ÖSO çeteleriyle, eğitip donalttıkları çeşitli gruplarla istenen sonuca ulaşmaya çalışırken, hazırladıkları IŞİD çetelerini sahaya sürdüler.

Bir türlü hizaya(!) getirilemeyen Rojava'nın da, Kürt hareketinin de IŞİD vasıtasıyla yola getirilebileceği umulmuştur. Tüm dünyanın bildiği 'TIR yardımları'na dünyaca göz yumuldu. Musul'daki elçilik baskınından sonra hızla güçlenen IŞİD'in mali kaynağının Türkiye'ye sattığı petrol olduğu da çeşitli kaynaklardan açıklanmıştır.

Soru şu: IŞİD çetelerine yol veren ondan faydalanmayı uman 'güçlerce' Ezidi, Türkmen, Arap, Kürt, Ortadoğu halklarının yaşamını cehenneme çeviren IŞİD çeteleri, Türkiye'de katliamlar tertiplerken, bu ateşin Batı'ya sıçrayabileceği ne kadar öngörülmüştü? Rusya'nın uçağının düşürülmesi, Paris'teki katliam gecesi, oyun dışında bir yol kazası mı? Ya da Hollande'a Putin'e Suriye politikaları dolayısı ile bir gözdağı, bir uyarı mı?

Katliamın kritik bir G20 zirvesi öncesi olduğu, Hollande'ın G20 zirvesine gelemez hale getirilişi, Paris katliamının görülen ilk sonucu . Türkiye'de G20 öncesi Silvan-Nusaybin kuşatmasının gündemden düşürülmesi de, Paris katliamının Türkiye'deki etkin sonucu. Oyun kurucuların kurulumuna uyan bir süreç mi? Yoksa artık oyun dışına mı çıkılıyor?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.