Fikret Otyam Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Otyam Sanat Evi Küçükyalı'da çalışmalarını sürdürüyor.

Yapılan kültür, sanat söyleşilerinin, sergilerin yanı sıra fotoğraf, resim, kilim, seramik atölyeleri de devam ediyor.

Şimdilerde çeşitli koleksiyonlardan derlenmiş Fikret Otyam'ın fotoğraf ve resimlerinden oluşan sergi izlenebilir.

Ayrıca, Otyam'ın şahsi eşyalarının sergilendiği bölümde bulunan özel mektuplar bir dönemin iletişiminin ve ilişkilerinin düzeyi hakkında da birçok ip ucu veriyor.

Vakfın hedefleri arasında Otyam evi ile birlikte yaşam bulması arzulanan Üniversite, Okullar, Eğitim Kurumları da var. Dileğimiz vakfın bütün hedeflerine kendi belirledikleri yol haritasıyla ulaşması.

Fikret Otyam eğitimi ve ürettikleri ile Sanat disiplinlerinin birçok alanında kendinden söz ettiren işler bırakarak veda etti bizlere. Diğer çalışmalarını uzmanlarının değerlendirmesine bırakarak bu yazıda /Otyam'ın Fotoğrafçı yanından söz etmek istiyorum.

Son Saat gazetesinde başladığı gazeteciliğini Dünya, Ulus, Cumhuriyet, Aydınlık gazetelerinde 62 yıl kesintisiz devam ettirmiştir. Sosyal belgeci bir tavırla, fotoğrafı gazete çalışmalarının vazgeçilmez ve ana bileşeni olarak kullanmıştır.

Otyam fotoğraf alanının örgütlenme çalışmalarına da katkı vermiştir. Bu yıl 40. yaşını kutlamakta olan Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin (AFSAD) Kuruluş çalışmalarına büyük katkıda bulunmuş, 1977/79 döneminde Başkanlığını üstlenmiştir.

Gide Gide serisinden yayınladığı foto röportajları, sonrasında kitaplaşmıştır. Döneminin önemli sosyal sorunları Otyam röportajları ve fotoğrafları ile ülkemiz yönetim erkinin gündemine girer hale gelmiştir.

Bu foto röportajlar Anadolu'yu, Güneydoğu Anadolu'yu,  Alevileri, Kürtleri, Göçerleri, Çukurova tarım işçilerini kentin gündemine taşımış ve bilinir kılınmasında işlevsel olmuştur. Foto röportajlarının kitap isimleri bile bunun iyi bir göstergesidir. Ha bu diyar, Doğudan Gezi Notları, Harran/Hoyrat/Mayın ve Irıp, Uy Babo, Topraksızlar, Hu Dost, Bir Karış Toprak İçin, Oy Fırat Asi Fırat, Korku ve Kaymakam Babo, Can Pazarı, Vay Kurban, Hayvanlar ve İnsanlar, Karasevdam Anadolum, Mayınlı Topraklar Üzerinde, Harran Koçaklaması.

Fikret Otyam / Faik Kaptanoğlu Kolleksiyonundan 

Fotoğraf onun için gazeteciliğin çok önemli ve ayrılmaz bir parçası idi. Bunun içindir ki bütün kitap çalışmalarının hemen arkasından da aynı konuları içeren fotoğraf sergileri ile izleyenlerle buluştu.

1964/1974 yılları arasında Gide Gide serisinin bütün kitaplarının Fotoğraf Sergisi de yapıldı. Sonraki yıllarda da Fotoğraf sergilerini devam ettirdi. Eğer Bizi Sual Eden Olursa, Dünya Güzel Olmalı, Otyam'ın Objektifinden hala hafızalarda kalan sergilerdi.

Döneminin olanaklarıyla bunca işi yaşamına sığdıran Otyam, fotoğrafa ve yaşama bakış açısı ile genç fotoğrafçılarımızın da ışığı oluyor. Ülkemizin sorunları hiç bitmeyecek, dünde vardı, değişerek bugün de var, yarında başka başka sosyal sorunlarla uğraşacağız. Belgesel fotoğrafın; sosyal sorumlulukların hizmetinde olmak, yaşanan çağın iyiye, güzele değişim ve dönüşümüne katkı vermek, işlevsel olmak özellikleri, hiç ihmal edilmemesi gereken işlerimiz olduğunu bize hatırlatıyor.

Otyam Sanat Evi'nin sivil bir Sanat eğitim ve etkinlikleri yapılanmasına aday çok önemli bir oluşum olduğunu düşünmekteyim. Keşke bu tür kültür ve sanat evlerini her mahallede olabilecek şekilde çoğaltabilsek. Yerel sanat birikimlerinin oluşması, sergilenmesi, sunulması, biriktirilmesi, tasnif edilmesi, gelecek kuşakların ve araştırmacıların incelemelerine açık hale getirilmesini sağlayabilsek.

Bunun mümkün olabileceğini düşünüyorum. Otyam Sanat Evi'ni bu anlamda bir deneme laboratuvarına dönüştürmek, Maltepe'de yaşayan bütün sanat emekçilerinin buluşma yeri haline getirmek, Gönüllülük ağı ile bütün etkinliklerinin Maltepe'linin yaşamına dokunur şekilde zenginleşmesini sağlamak yapılabilir bir çalışma olarak gözüküyor.

Ne zaman ki, kültür ve sanat etkinliklerini, üretimini; ekmek gibi, su gibi, hava gibi temel ihtiyaçlarımızdan biri haline getirir, yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası yaparsak, geleceğimizin daha güzel, daha iyi şekillenebileceğinden emin olabiliriz.

Fikret Otyam / Turan Eriş Kolleksiyonundan  

Özelde Maltepe’lileri genelde Tüm İstanbul'luları, Sanatseverleri, Sanatçıları, Sanat Dostlarını Otyam Sanat Evine sahip çıkmaya, Otyam'ın birikiminin geleceğimize ışık tutması çalışmalarına katkı vermeye çağırıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.