17 Mayıs 2017 Çarşamba 08:00
Skoda Kodiaq kodiak 2017 ötv dahil fiyatı ve özellikleri

Skoda Kodiaq-Kodiak 2017 ötv dahil fiyatı ve özellikleri

Merakla beklenen Skoda Kodiaq 2017 fiyatı ve özellikleriyle ilgili tüm bilgileri sizler için derledik. Skoda Kodiaq fiyat listesi ise henüz netlik kazanmadı. Fiyat listesi açıklanır açıklanmaz haberimizde yer alacak. Türkiye’de hızla yıldızı parlayan ve otomobil satışlarında adını ilk 10’a yazdıran Çek üretici Skoda’nın SUV atağındaki en önemli adımı olan Kodiaq gelmeden ÖTV ve kur artışından etkilendi. İsmini ‘Alaska Ayı’sından alan Kodiaq, mart ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak. Öte yandan Türkiye'deki bayiler tanıtım için şirketin merkezine çağrıldı. Türkiye'deki bayiler tanıtım için şirketin merkezine çağrıldı.Ancak Kodiaq yeni ÖTV düzenlemesi ile yüzde 45’lik ÖTV diliminden çıkarak yüzde 50 ve 60’lık vergi dilimi arasına girdi. Artan kurla birlikte bir çok versiyonu yüzde 60’lık vergi dilimine girecek Kodiaq, böylece daha gelmeden en az 10 bin TL zam görmüş oldu. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Kodiaq’ın, 2017 yılı 9 aylık dönemde yaklaşık 2 bin 400 adet Kodiaq satmayı planladıklarını belirterek, “Bu üreticinin yani Skoda merkezin bize ayırdığı tedarik. 9 ay için çok düşük değil. Ancak biz ÖTV düzenlemesi öncesinde üreticimizden daha fazla Kodiaq tedariği talep etmeye planlamış, 3 bin 500 adetleri buluruz demiştik. Ancak gelinen noktada bunu yapamayacağız görünüyor” dedi. Senyücel, ÖTV öncesi Kodiaq ile ilgili hedeflerinin 85-90 bin TL aralığından başlayan fiyatlar olduğunu, kur ve ÖTV artışıyla başlangıç fiyatının 95 bin TL civarında olacağını söyledi.

SKODA KODİAQ NE ZAMAN TÜRKİYE'DE SATIŞA ÇIKACAK?

Çek üretici Skoda’nın, SUV atağındaki en önemli adımı olan ve ilk kez Paris Motor Show’da dünya tanıtımı gerçekleşen Kodiaq, artık yollara çıkmaya hazır. Markanın gerek yeni pazarlara gerekse de daha geniş müşteri kitlesine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak Kodiaq, 2017 yılının mart ayında Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.

Tüm modellerinde olduğu gibi sınıfının standartlarını yeniden belirleyecek Kodiaq, Skoda’nın özellikle yeni nesil Superb’de kullandığı etkileyici tasarım dilinin SUV sınıfındaki yansıması durumunda. Çekiciliğin yanı sıra olağanüstü pratikliği de bir arada sunan Kodiaq, 5 koltuklu veya 7 koltuklu olarak tercih edilebilecek. Kodiaq, Skoda’ya özgü “akıllıca” donanımların yanı sıra en son teknolojiye sahip eğlence ve güvenlik sistemleriyle de satın alınabilecek.

'YEPYENİ BİR SAYFA'

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Kodiaq’ın, her anlamda farklı bir ürün olduğuna dikkat çekerken, marka açısından gerek Türkiye gerekse de dünya pazarlarında yeni bir sayfa açacağını belirtti. Senyücel, “Skoda’nın ilk büyük SUV modeli olan Kodiaq, markanın bu sınıfta hedeflediği yeni açılımın en önemli halkası. Skoda açısından yepyeni bir dönemi işaret eden Kodiaq’la, Türkiye’de de markaya yeni hayranlar katacağımıza eminiz” dedi.

SKODA KODİAK'IN YAKIT ÖZELLİKLERİ

Kodiaq’ın, Skoda’nın tüm marka değerlerini taşıdığını, tasarımından donanımlarına, motor seçeneklerinden kullanılan teknolojilere ve pratik unsurlara kadar eksiksiz bir ürün olduğuna dikkat çeken Senyücel, “Aracı Türkiye’de farklı güçlerdeki 1.4 lt TSI benzinli ve 2.0 lt TDI dizel motorlarla sunmayı planlıyoruz. Ancak Türkiye’deki kesin pazara sunulma tarihini, yakın bir zamanda paylaşacağız” diye konuştu. Senyücel, “Kodiaq’ın, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızlı çıkış gösteren SUV sınıfında büyük heyecan yaratacağına ve Türk kullanıcısı tarafından beğeniyle karşılanacağına inanıyoruz. Octavia ve Superb’le yakaladığımız ivme ve değişim, Kodiaq’la sürecek” ifadesini kullandı.

FARKLI BİR MÜŞTERİ KİTLESİ

Markanın, daha önce hiç yer almadığı büyük boyutlu SUV segmentine girişi anlamına gelen Kodiaq, tamamen farklı bir müşteri kitlesine hitap edecek. Skoda’nın daha çekici bir marka haline gelmesinde önemli rol üstlenecek Kodiaq, markanın yeni tasarım anlayışının SUV sınıfına aktarılmış ilk örneği durumunda.

SKODA KODİAK TASARIMI

Zarif çizgilere, sportif detaylara ve güçlü bir dış görünüme sahip olan Kodiaq, keskin hatlarının yanı sıra yüksek omuz çizgisiyle fark yaratıyor. Geniş, üç boyutlu radyatör ızgarası ve ızgarayla bütünlük sağlayan, Çek kristal işçiliğinden esinlenilen detaylara sahip ince farları, Kodiaq’ı tamamen benzersiz yapan unsurlar arasında. Kodiaq, standart olarak halojen farlarla sunulurken, istenirse yeni tamamen LED teknolojili farlar ile de satın alınabilecek. LED farlar, günışığına yakın bir parlaklık sunarken, karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeyecek nitelikte. Ayrıca dayanıklılık süresi de, neredeyse aracın ömrüyle eşit. Adaptif Ön Far sistemi ise, ön kameradan aldığı bilgilerle farların farklı yol ve hava koşullarında, parlaklığı ve şiddetini otomatik olarak ayarlamasını sağlıyor.

SKODA KODİAQ DONANIMLARI

Bununla birlikte farlarda kullanılan kristal görünümlü detaylar, aynı şekilde arka stop lambalarının da karakteristiği durumunda. Aracın dış yüzeylerindeki derin çizgiler ise, tam bir ışık-gölge oyunu sergilemekte. Köşeli hatlara sahip çamurluklar, Skoda’nın SUV tasarım dilinin en önemli unsurlarından biri olarak dikkati çekiyor. Arka stop lambalarında LED aydınlatmalar bulunurken, markanın geleneksel “C” şeklindeki “imzası”, bu modelde de yerini alıyor.

Dördü opak olmak üzere 14 farklı renk seçeneğiyle sunulacak Kodiaq, “Active”, “Ambition” ve “Style” donanım paketlerine sahip olacak.

SKODA KODİAQ İÇ DİZAYN

Kodiaq’a yandan bakıldığında, uzun aks aralığı, iç mekanındaki genişlik konusunda ipuçları veriyor. 4.697 mm uzunluğa, 1.822 mm genişliğe ve 1.676 mm yüksekliğe sahip aracın aks aralığı ise 2.791 mm. Skoda Octavia’dan sadece 38 mm daha uzun olmasına karşın, segmentinin en fazla kabin genişliğine sahip modeli olan Kodiaq’ın 104 mm’lik arka diz mesafesiyle, sınıf ortalamasının da üzerinde bir alan ve dolayısıyla rahatlık sunuyor. 

SKODA KODİAQ BAGAJ HACMİ

Sınıfının en büyük ve pratik bagaj hacmini sunan Kodiaq, böylelikle iddiasını daha ileriye taşıyor. 5 kişilik seçenekte 720 lt’lik bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında 2065 lt’ye çıkıyor. 7 koltuklu versiyonda bu değer, koltuklar yatırılmışken 630 litre, üçüncü sıra koltuklar dik konumdayken de 270 litre olmakta. İsteğe bağlı alınabilen katlanan ön yolcu koltuğu sayesinde de 2.80 metrelik uzunluğa sahip nesneler rahatça taşınabiliyor.

Elektrikli olarak da kontrol edilebilen bagaj kapağı, ister sanal pedal istenirse de kabindeki bir düğmeyle açılabiliyor. Arka koltukların sırtlıkları, bagajda bulunan düğmeler sayesinde kendiliğinden zahmetsizce katlanabiliyor.

PARLAK FİKİRLER BİR ARADA

Lüks bir SUV’un önemli özelliklerini üzerinde barındıran Kodiaq modelinde iç mekan da, dışı gibi çekici detaylarla şekillendirildi. Özellikle orta konsolda yer alan büyük multimedya ekranı, ön paneli, sürücü ve yolcu arasında iki eşit bölüme ayırıyor.

Yüksek kaliteli işçiliğin kendisini belli ettiği Kodiaq’ta, ısıtmalı direksiyon simidi, arka koltuklarda bağımsız ısı ayarı yapılmasına olanak tanıyan opsiyonel üç bölgeli klima ve yine isteğe bağlı alınabilen ısıtmalı/soğutmalı ön koltuklar gibi üst düzey donanımlara ulaşmak mümkün. Ayrıca aracın arka koltukları, 18 cm ileri-geri hareket ettirilebildiği gibi, sırtlıkları yatırılabiliyor. 
Bununla birlikte isteğe bağlı satın alınabilen ve kapı içlerinde de yer alan ayarlanabilir LED iç aydınlatmaların rengi, ışık şiddeti farklı seçeneklere sahip.

Skoda’nın “Simply Clever” olarak adlandırdığı hayatı kolaylaştıran pratik fikirler de, Kodiaq’ın vazgeçilmezlerinden. Ön kapı içlerinde yer alan şemsiyeler, depo kapağındaki buz kazıyıcı, bagajda bulunan çıkarılabilir el feneri gibi özelliklerin yanı sıra kapılar açıldığında kenar kısımlarını korumak için otomatik ortaya çıkan plastik parçalar, can sıkıcı çarpmaların önüne geçiyor.

Arka koltuk kafalıklarında isteğe bağlı sunulan ve uçaklardakine benzeyen çıkıntılarsa, uzun yolculuklarda dinlenmek, hatta uyumak isteyenler için düşünülmüş pratik Skoda buluşlarından biri olarak göze çarpıyor. Uyku paketi olarak nitelenebilecek bu sette, iki de katlanmış battaniye bulunuyor. Ayrıca ön koltukların sırtlığında iki adet açılabilen masa gibi detaylar da talep edildiği takdirde sipariş edilebiliyor. Kodiaq, 30’dan fazla “Simply Clever” özelliği sunuyor.

SKODA KODİAQ ÖZELLİKLERİ

Kodiaq, gerek eğlence gerekse de güvenlik sistemleriyle en son teknolojiyi üzerinde taşıyor. Hızlı ve en son teknolojiye sahip ara yüze sahip dokunmatik ekran, yüksek hassasiyetiyle keyifli kullanım sağlıyor. Temel fonksiyonlar ise, güvenli ve rahat bir kullanım için fiziksel düğmelerle ayarlanıyor. 6.5 inç’lik multimedya ekranının standart sunulduğu Kodiaq’ta, sistem “Bluetooth” ve “Skoda SmartLink” aracılığıyla akıllı telefonlarla bağlantı kurabiliyor. SmartLink sistemi, Apple CarPlay, Android Auto ve MirrorLink sistemleriyle de destekleniyor. Yüksek çözünürlüklü 8.0 inç dokunmatik ekran ise üst donanım paketlerinde sunuluyor.

Kodiaq, geniş sürücü destek sistemleriyle de dikkat çekiyor. “Çevre Kamerası”, aracın önü, arkası ve aynalarında yer alan kameralar sayesinde, gerçek zamanlı ve Kodiaq’ın yukarıdan 360 derecelik görüntüsünü ekrana yansıtıyor. Böylece sürücü, aracın etrafında neler olduğunu rahatça görebiliyor.

“Şehir İçi Acil Frenleme” özelliğini içeren “Ön Bölge Asistanı”, radarları kullanarak önde tehlike yaratabilecek yayaları ve diğer araçları algılıyor. Gerektiğinde sürücüyü uyaran sistem, aynı zamanda kısmi veya tam olarak otomatik fren de yapabiliyor. “Adaptif Hız Sabitleyici”, “Şerit Takip Asistanı”, “Kör Nokta Algılama” ve geri manevralarda etrafındaki araçları kontrol eden “Arka Trafik Uyarı” sistemi gibi birçok özellikle de Kodiaq’ın teknolojik donanımları arasında.

SKODA KODİAQ MOTOR SEÇENEKLERİ

Skoda Kodiaq modelinde ikisi dizel, 1.4 lt ile 2.0 lt arasında hacimlere sahip 5 farklı motor seçeneği bulunuyor. Tüm motorlar, Stop-Start’ın yanı sıra “fren enerjisi geri kazanım” sistemi ve yüksek güce karşılık düşük tüketim sunan verimli termal yönetim özelliğine sahip.
2.0 lt TDI dizel motorlar 150 HP (340 Nm tork) ve 190 HP (400 Nm tork) üreten seçeneklere sahip.

Benzinli motorlar arasında da iki adet 1.4 lt TSI ve bir de 2.0 lt TSI seçeneği bulunuyor. Giriş modelinde, 125 HP ve 200 Nm torka sahip 1.4 lt TSI motor bulunuyor. Daha fazla güç isteyenler içinse 1.4 lt TSI motor, 150 HP güç, 250 Nm tork ve “Aktif Silindir Teknolojisi”yle sunuluyor. Benzinli motor gamının en üstündeyse 2.0 lt TSI ünite yer alıyor. 180 HP’lik motorun tork değeri 320 Nm.

Kodiaq ile zorlu yol koşullarında üst seviyede sürüş keyfi arayanlar için yeni nesil akıllı 4x4 çekiş sistemi sunuluyor. Dileyen müşteriler 1,4 TSI 150 PS benzinli motor veya motor gamının en güçlü versiyonu olan 2,0 TDI 190 PS dizel motor seçeneği ile bu özelliğe hem de DSG otomatik şanzıman seçeneği ile sahip olabilecekler.

Kodiaq, motor seçeneklerine göre 6 ileri manuel veya 6-7 ileri DSG şanzımanı tercih edilebiliyor. 1,4 TSI 150 PS motor seçenekleri ile sunulan 6 ileri DSG otomatik şanzıman markanın birçok modelinde başarıyla yer alan bir ünite iken, 2,0 TDI dizel motorlarla sunulan yeni nesil DQ500 7 ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği geliştirilmiş tepkime ve yüksek tork çevirme özelliği ile dikkat çekiyor.

SKODA KODİAQ SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Bir SUV olmasına karşın Kodiaq, keyifli sürüş özellikleriyle de öne çıkıyor. Adaptif Dinamik Şasi Kontrolü’nün isteğe bağlı olarak alınabildiği Kodiaq’ta, sürücü, “Konfor”, “Normal” ve “Spor” sürüş ayarlarından birini tercih edebiliyor.

Son Güncelleme: 17.05.2017 12:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ümit 2017-02-07 20:03:17

Aynı haberi ısıtıp ısıtıp önümüze komayın

Avatar
sezai serttan 2017-03-22 11:52:13

şubata gelecekti mart oldu martta gelecekti nisan oldu bu gidişle gelmeyecek anlaşılan

Avatar
Abdurrahman 2017-01-15 19:15:19

Fiyatı 120 olur insaAllah

Avatar
Recai Öztürk 2017-02-05 20:41:20

Orta paketi dsg 110 ile 120 arası olacakmış

Avatar
lazo61 2017-02-17 19:21:31

150 binden aşağıya vermezler vergilerle

Avatar
ahmet demir 2017-02-20 17:12:07

başlangıç ötv dahil 95.000 olacakmış

Avatar
Enes 2017-01-23 22:37:32

Merakla bekliyoruz

Avatar
Cenk 2017-01-16 14:05:06

Keyifli sürüş demek Spor Konfor modunun olması mı :D