Alaattin Eraslan'ı kaybettik

AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu'nun kurucularından Alaattin Eraslan hayatını kaybetti.

Türk tiyatrosunun önemli özel tiyatrolarından AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’nun kurucularından Alaattin Eraslan İzmir’de hayatını kaybetti. 


Uzun süredir yaşadığı sağlık problemleri  yaşayan ve dün hayata gözlerini yuman Eraslan’ın cenazesi, bugün saat 15.00’te, İzmir Sabancı Kültür Sarayı’nda yapılan törenin ardından, Bornova Doğançay Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

AYSA Organizasyon’u 1985 yılında; AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’nu ise 2002 yılında, kardeşleri Necip Eraslan ve Sabahattin Eraslan’la birlikte kuran Alaattin Eraslan, ilk olarak Ankara Sanat Tiyatrosu’nun organizasyonlarını tüm Türkiye ’de yapmaya başladı. AYSA Organizasyon; İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kent Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu, Oyun Atölyesi, Tiyatro İstanbul, Ortaoyuncular ve Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu gibi Türkiye’nin birçok köklü tiyatro gruplarının turne organizasyonları gerçekleştirdi. ‘Rumeli Hisarı Tiyatroya Kavuşuyor’ konsepti ile Rumeli Hisarı’nda özel ve ödenekli tiyatroları bir araya getirdi. Kendi bünyesinde birçok oyunun prodüktörlüğünü de üstlenen AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu; son dönemde ‘Basit Bir Ev Kazası’, ‘Cam’, ‘Adalet, Sizsiniz’, ‘Kuçu Kuçu’ gibi oyunları seyirciyle buluşturdu. 

Eraslan, geçen yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonlar kapsamında ‘usulsüz evrak düzenleme’, ‘devleti zarar uğratma’ ve ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçlamalarıyla tutuklanmış; davanın ikinci duruşmasında tutuklulukta geçirdiği süre ve sağlık sorunları gözönüne alınarak tahliyesi kararlaştırılmıştı. 

İnsanhaber.com olarak tiyatroya gönül vermiş Alattin Eraslan'a rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.