13 Aralık 2016 Salı 16:45
2016 KPSS tercih kılavuzu yayımlandı mı? Tercihler ne zaman?

KPSS ortaöğretim tercihleri için geri sayım sürerken ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden yapılan duyuru heyecanlandırdı. KPSS ortaöğretim tercihi ne zaman? sorusuna yanıt veren ÖSYM, tercih kılavuzunun yayımlanacağı tarihi de duyurdu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi üzerinden yapılacak olan tercih işlemlerine başlayacak. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak, KPSS tercih kılavuzu yayımlandı mı? İşte, detaylar!

KPSS ortaöğretim tercihlerinin ne zaman yapılacağı memur adayları tarafından merak konusu olmuştu. KPSS sınavlarının açıklanmasının ardından ortaöğretim öğrencileri hemen tercihlerin başlayacağı tarih için araştırma yapmaya başladılar. KPSS sınavına giren memur adayları sınavların hemen ardından KPSS sınav sonuçları için dört gözle gelecek haberi bekliyorlardı. Memur olmak için büyük bir heyecanla sonuçları bekleyen adaylara müjde verildi. KPSS tercihlerinin yapılacağı tarih ÖSYM tarafından açıklığa kavuştu. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? KPSS tercihleri için genel şartlar neler olacak? İşte o detaylar.

KPSS sonuçları 9 Aralık Cuma günü öğleden sonra ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden erişime açıldı. Önce sınav, ardında sonuç heyecanı yaşayan memur adaylarının şimdide KPSS tercih heyecanı başladı. Yaklaşık 3,5 milyon adayın memur olma hayaliyle girdiği sınavın sonuçları, tam üçüncü haftanın sonunda ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden erişime açıldı. KPSS sonuçlarının erişime açılmasıyla rahat bir nefes alan adaylar şimdi KPSS tercihlerinin ne zaman başlayacağını ve nasıl yapılacağını sorguluyor. Adayların tercihlerle ilgili soru işaretlerine yanıt ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ÖSYM’den geldi. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? Tercihleri yaparken nelere dikkat edilmeli? Tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? 

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS sınavına giren memur adayları sınavların hemen ardından KPSS sınav sonuçları için dört gözle gelecek haberi bekliyorlardı. Memur olmak için büyük bir heyecanla sonuçları bekleyen adaylara müjde verildi. KPSS tercihlerinin yapılacağı tarih ÖSYM tarafından açıklığa kavuştu. Tercih tarihlerinin açıklanmasının ardından, KPSS sınav sonuçları içinde artık çok az bir zaman kaldığı belli oldu. 21 Aralık tarihinde KPSS tercih kılavuzunu yayına alacak olan ÖSYM, sonuçları tercih sürecine kısa bir süre kala açıkladı. Böylece adaylar tercihlerden önce sınav sonuçlarına itiraz edebilecek. 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi üzerinden yapılacak olan tercih işlemlerine başlayacak. Tercih işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmeyecek. Önlisans sınavına giren adayların da tercihleri beklemesinden ötürü tercih işlemleri bütün olarak yapılması bekleniyor. Kılavuz üzerinden yapılacak olan işlemler, kurumların açacağı kadroya göre şekil alacaktır.

İTİRAZLAR NASIL YAPILACAK?

Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük zaman aşımı süresini durdurmaz. 

KPSS HESAPLAMASI

Sonuçların değerlendirme aşamasını merak eden memur adaylarının merak ettiği bir diğer konu da KPSS hesaplaması oldu.  Peki, hesaplama nasıl yapılıyor? Adayların KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az bir soruyu doğru ya da yanlış işaretlemesi gerekir.Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ortak şekilde baz alınarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir. Adayların ASP’leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94, ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYMtarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

TERCİHLER İÇİN GENEL ŞARTLAR

KPSS tercihlerini yapacak öğrencilerin  ilan edilen kadro veya pozisyonlara atanması için bazı şartlara uygun olması gerekiyor. İşte, KPSS tercihleri için genel şartlar!

a) Türk vatandaşı olmak. (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğinceMavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro vepozisyonlara başvuramazlar.)

b) 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşınıdoldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almakşartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günüitibariyle alınmış olması gerekmektedir.)

c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

d) Kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenenbir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa biledevletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp,rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesatkarıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamaveya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramışolsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet,hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcıveya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayıhükümlü bulunmamaları,

e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilenaskerlik şartını taşımak.(Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak,yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamalarıgerekmektedir.)

f) Kılavuzda yer alan “pozisyonları” tercih edecek adaylar için;Görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelliolmamaları. (Hangi görevin yapılmasına, hangi bedensel engel veya akıl hastalığı engelolacağına resmi sağlık kurullarından alınan raporların incelenmesi suretiyle ilgili kurumlartarafından karar verilecektir.)

Son Güncelleme: 23.01.2017 17:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.