05 Temmuz 2018 Perşembe 16:54
King oyunu nedir, nasıl oynanır?

King Oyunu Nasıl Oynanır?

King Oyununun Başlaması

Dağıtıcı her oyuncuya birer birer kartları dağıtır. Her bir oyuncuya toplamda 13 kart dağıtılır. Elinde karo 2 (2) bulunan oyuncu ilk oyunu belirleme hakkına sahiptir. Oyun saat yönünün tersi yönde ilerler. Oyun bitişinde sıradaki oyuncu oyunu belirleme hakkına sahiptir.

King’de Ceza Oyunları ve Puanları

King’de ilk dört el ceza oyunu oynamak zorunludur. Toplamda 12 el ceza oyunu oynanır. Her oyuncunun üç defa ceza oynama hakkı vardır. Ceza oyunlarında ceza değerine sahip kartların hepsi çıktığı zaman geride kalan kartlar oynanmaz ve yeni ele geçilir. Toplamda altı farklı ceza oyunu türü vardır ve ikişer defa oynanabilir. Ceza oynayacak oyuncu bu ceza oyunlarından birini el dağıtıldıktan sonra söyler ve oyunu başlatır. Eğer oynamak istediği oyun daha önceden iki defa oynandıysa oyuncu, mecburen başka bir oyun seçmek zorundadır. Ceza oyunları şu şekildedir;

El Almaz : Olabildiğince az el almak ya da hiç almamak üzerine oynanır. En büyük kartı atan eli alır. Alınan her el 50 ceza puandır.

Kupa Almaz : Kupa kartlarını almamak gerekir. Elinde o el oynanan karttan bulunmayan oyuncu kupa atmak zorundadır (Örneğin yerde sinek As - Sinek 5 - Sinek 10 olsun sıradaki oyuncuda sinek yoksa elindeki kupanın en büyüğünü yere atar sinek As sahibi eli alır.) Kupa almaz oyununda yere kupa çıkmadan kupa oynanamaz. Kupa kartı çıkmadığı halde eli başlatacak oyuncunun elinde sadece kupa cinsinden kart kaldıysa (eli kupa’ya sürmek de denir) elindeki kupalardan en yükseğini atmak zorundadır. Alınan her bir kupanın ceza puanı 30’dur

Erkek Almaz : Erkek almaz oyununda amaç Vale (J) ve Papaz (K) kartlarını almamak ya da mümkün olduğunca az almaktır. Elinde yerde dönen cinsten kart olmayan oyuncu erkek atmak zorundadır elinde erkek yoksa herhangi bir kart atılabilir. Yerde dönen elde erkekten yüksek kart oynanmışsa yine sırası gelen oyuncu elinde varsa erkek atmak zorundadır. Alınan her erkek kartının ceza puanı 60 puandır.

Kız Almaz : Kız almaz oyununda amaç Kız (Q) kartlarını almamak ya da mümkün olduğunca az almaktır. Elinde yerde dönen cinsten kart olmayan oyuncu kız atmak zorundadır elinde kız yoksa herhangi bir kart atılabilir. Yerde dönen elde kızdan yüksek kart oynanmışsa yine sırası gelen oyuncu elinde varsa kız atmak zorundadır. Eğer her bir oyuncu birer kız almışsa el tekrarlanır. Kartlar yeniden dağıtılır ve yeni ceza türü belirlenebilir. Alınan her kız kartının ceza puanı 100 puandır.

Rıfkı : K kartının bu oyundaki özel adı Rıfkı’dır. Amaç Rıfkı’yı almamaktır. Aynı kupa almaz oyunundaki gibi kupa çıkmadan oyuncular ele kupa kartı ile başlayamaz. Yerde dönen kart cinsinden elinde bulunmayan oyuncu eğer Rıfkı elindeyse onu atmak zorundadır. Elinde rıfkı yoksa herhangi bir kupa atabilir. Eğer kupa çıkmamış ve oynayacak oyuncunun elinde sadece kupa kalmışsa (eli kupaya sürmüş ise) en büyüğünü atma zorunluluğu yoktur. Oyun başlamadan önce herhangi bir oyuncunun elinde Rıfkı(K) ya da A kartı tek ise oyuncu oyunu bozabilir. Rıfkı kartının ceza puanı 320 puandır.

Son İki : Amaç son dönen iki eli almamaktır. Son iki elden önce alınan bütün eller önemsizdir. Her bir son iki eli 180 ceza puanına sahiptir. Son iki eli alan toplamda 360 ceza puanı alır.

King’de Koz Oyunu

King’de ilk dört el geçtikten sonra koz oynu oynanabilir. Toplamda 8 el koz oyunu oynanır. Her oyuncunun iki defa koz oynama hakkı bulunur. Kartlar dağıtıldıktan sonra sırası gelen oyuncu koz oynamak istiyorsa kozu belirleyip söyler ve oyunu başlatır.

Koz oyunlarındaki amaç alabilinecek maksimum sayıda eli almaktır.

Eğer oyuncu kozu belirlemeden önce king der ve 10 ve üstü el alırsa oyunu bitirip kazanmış olur.

Koz oyununda Batak oyunundan farklı olarak yerdeki kartın yükseğini çıkmak zorunlu değildir.

Kozu belirleyen oyuncuda kozun A, K, Q sıralı kartları gelmediği sürece koz atılmadan koz çekilemez.

Bir oyuncu koz çekiyorsa yerdeki kozun üstü mevcutsa üstünün atılması zorunludur.

Oyun başında elinnde 10 dan yüksek değerde kartı bulunmayan oyuncu koz oyununu bozabilir. Bu durumda kartlar tekrar dağıtılır ve yine koz oynanır.

Alınan her koz eli 50 puan değerindedir.

Son Güncelleme: 23.07.2018 22:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.