Kazova işçileri sokakta defile yaptı

Çalıştıkları fabrikadan atılan aylardır direnişte olan Kazova Tekstil işçileri, ürettikleri ürünleri bugün bir defile ile tanıttılar. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı defileye Pelin Batu ve Grup Yorum da destek verdi.

İNSAN HABER.COM (ÖZEL) İşverenleri tarafından 31 Ocak’ta izne çıkarıldıkları söylenerek işten çıkarılan Kazova Tekstil işçileri, hakları için fabrika önünde aylarca direndi. 2 Ağustos’ta fabrikayı işgal eden işçiler, aylarca sürdürdükleri direnişlerine farklı bir boyut kazandırdı. 

Fabrikaya el koymaları sonrası depoda kalan numune kazakları Abbasağa Forumu’nda satan işçiler, kazandıkları paralarla arızalı olan üretim makinelerini tamir ederek üretime başladı.

Bugün ise o üretimlerine yenisini ekleyerek  yollarına devam ediyorlar. İşçiler fabrika önünde bir defile ile üretimlerini tanıtarak bir ilke imza attılar. Pek çok sanatçının destek verdiği defilede Grup Yorum'da türküler söyleyerek işçilere destek verdi.

Halayların çekildiği defile devam ederken sahneye çıkan Teneke Trompet müzik grubu şarkılarını Kazovalı işçiler için söyledi. Hakan Yeşilyurt, İlkay Akkaya, Bandista şarkılarıyla yüzlerce kişiyi coşturdu. 

Grup Yorum'un Kazova işçilerinin çocuklarıyla sahneye çıkıp 'Büyü' şarkısını söylemesi ise herkesi duygulandırdı... Berkin Elvan için söylenen şarkı hep bir ağızdan söylendi. 

Defileye, Nilüfer Açıkalın, Güler İnce, Burcu Tuğbağ, Gül Ay, Burcu Demir, Ezgi Kaya, İlkay Akkaya, Pelin Batu gibi pek çok isim çıktı. 

Defile Fotoğrafları için tıklayınız

...
Kazova işçileri ürettikleri kazakları satışa sundu.


Teneke Trompet sahnede.