09 Ocak 2017 Pazartesi 14:46
İstanbul trafiğini kar değil özelleştirme felç etti

Soğuk, sisli, yağmurlu, karlı hava şartlarının etkili olduğu kış günlerinde araç kullanımında önlem almayan yurttaşların yanı sıra şehir içi ve şehirlerarası yolların bakımın özelleştirme ile kurum kuruluşlara verilmesinin sonucu olarak felç olmuş yollarla karşı karşıyayız. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Oda Başkanı Ali Ekber Çakar, şehirlerarası yolların kapanması ile ilgili BirGün’den Burcu Cansu'ya değerlendirme yaptı. Şahıs olarak yapmamız gerekenler yükümlüklere ek olarak bir de devletin yapması gereken yükümlülükler olduğunu ifade eden Çakar, şahıs olarak yapılması gerekenleri şöyle özetledi: “Türkiye’de yılın dört ayı kış lastiği kullanması zorunlu hale geldi. Soğutma, yakıt ve ateşleme sistemleri gözden geçirilmeli, cam sileceklerine dikkat edilmelidir. Kış güvenliği açısından battaniye, ilk yardım çantası, uyarı araçları, alet kutusu, akü şarj kablosu, kum veya paspas, çekme halatı, takoz, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, kağıt havlu, küçük bir kürek, halat, eldiven, bot ayakkabı gibi araç-gereçler aracımızda bulundurulmalıdır. Soğuk havalarda zorunlu olmadıkça el freni çekilerek park edilmemesi gerekmektedir…”

BELEDİYELER TEDBİRLİ OLMALI

Devletin yapması gereken yükümlülüklere de değinen Çakar, şehirlerarası ve şehir içi yollarda bir takım tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi. Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyeler kışa hazırlık için karı-buzu eritecek ve buzlanmayı engelleyecek olan malzemeleri stoklanmalı, işi kendileri bu işi yapıyorsa, kara uygun araç ve gereci bulundurmalıdır. En önemlisi de bu araçları kullanacak kişilerin eğitimli ve liyakatlı olmasıdır.”

“Yıllar önce bakım ve kar mücadelesini devlet olarak Kara Yolları üstleniyordu, kendi araç gereci, sürücüsü vardı. Son yıllarda özelleştirmelere bağlı olarak bakım hizmetleri tamamen özelleştirildi” diyen Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü: “İhaleler yapılırken, kar mücadelesini hangi araçlarla yapılması gerektiği ve hangi araç gerecin bulundurulması gerektiği ve bu araç gereçleri kullanacak kişilerin bu konuda belli bir birikiminin olup olmadığı tespit edilmedi. En küçük bir kar yağışında yollar kapanıyor. Kar mücadelesinde özelleştirilmiş olan bu yolların kar mücadelesine uygun araç gereçlerinin olmadığını görüyoruz.

Özelleştirilmiş olan yollarda devletin araç gereçlerin devreye giriyor çünkü araç yok. Gerekli araç bulundurulup kar mücadelesi düzgün yapıldığında yolların kapanması diye bir durum söz konusu olamaz. Karın daha yoğun olduğu, İskandinav ülkeleri başta olmak üzere Kuzey ülkelerinde yollar kapanıp hayat durmuyor.” Bir başka önemli noktanın da koordinasyon olduğunu belirten Çakar, “Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlükleri, Kara Yolları Genel Müdürlüğü, yerel yönetimler koordinasyon içinde olmalıdır. Çünkü şehir içerisinde bazı arterler Kara Yolları Genel Müdürlüğünün bazıları belediyelerin sorumluluğunda dolayısıyla da bu üçlü koordinasyonun çok iyi işlemesi gerekir” dedi.

KIŞ LASTİĞİ OLMAYAN TRAFİKTEN MEN EDİLSİN

1 Aralık’tan itibaren kar lastikleri bulundurulması zorunluluğunu anımsatan Çakar, “Kar lastiği olmayanlar trafikten men edilsin. Bu da yetmiyor, zincir takmak gerekiyor. Sürücülerin çoğunluğu zincir takmayı bilmiyor. Mevsimlerdeki hava şartlarına göre sürüş tekniklerini öğretmeyen sürücü okulları sorgulansın. Sürücü okulları özelleştirildi ve önüne gelene ehliyet veriliyor. Sürücü okullarında nasıl bir eğitim veriliyor ki kişi kar zinciri takamıyor…”diye konuştu.

Ekipman sorununa değinen Çakar, “İhale sürecinde şirketler araçlar gösteriliyor ama işin pratiğinde bu araçlar yok. Sıradan bir kamyon ile kar mücadelesi yapamazsınız. Bir taraftan karı küreyeceksiniz, bir taraftan süpüreceksiniz, bir taraftan yan bıçak kullanacaksınız aynı anda tuz serpici kullanılacak. Bunların bir bütün olarak aynı anda yapılması gereken işler. Bu işin eğitimini almış ve becerikli insanlar yapabilir ama maalesef ‘ben bu aracı kullanırım’ diyen vatandaş çalıştırılıyor. Araç da uygun olmayınca, kar mücadelesini veren kişinin kendisi yardıma muhtaç oluyor” ifadelerini kaydetti.

AKP İLE SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI YOK EDİLDİ

Çakar, bazı hizmetler kamusal hizmet olduğunu ve kar zarar mantığı çerçevesinde asla özelleştirilmemesi gerektiğini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ulaşım hizmeti bir kamu hizmetidir ve özelleştirilmemesi gerekirdi. AKP öncesinde bakım hizmetlerinin istisnai noktalar özelleştirildi. Eskiden Köy Hizmetleri dediğimiz yol-su-elektrik işlerini yürüten YSE vardı. İl Özel İdarelere bağlandı, köy yolları da kapalı. Devlet kurulurken bir takım planlamalar yapılmıştı: Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü köy yollarının bakımını, onarımını; Kara Yolları Genel Müdürlüğü de şehirlerarası yolların bakımını; Yerel yönetimlerde şehir içi yolların bakımını karşılıyordu. Özelleştirme ile sosyal devlet anlayışında köklü değişiklikler yapıldı.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.