06 Nisan 2017 Perşembe 08:40
Berkin Elvan davası: Savcı keşif yapılmasını istedi, mahkeme 'gereksiz masraf' dedi

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması görülecek. Baba Sami Elvan, sanık olarak yalnızca 1 polisin yargılanacağını kaydederek, “Sadece tetiği çekenin değil, bu cinayette dahli olan, emri veren herkesin yargılanmasını istiyoruz” dedi.

Davanın ilk duruşması bugün saat 10.00’da İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 

İŞTE DAKİKA DAKİKA DURUŞMADAKİ GELİŞMELER

Van'da görev yapmaya devam eden sanık polisle, SEGBİS üzerinden görüşme yapılıyor. Tensip zaptı uyarınca yerine getirilen ara kararlar okunuyor. Öte yandan TÜBİTAK ve TRT'nin Berkin Elvan'ın vurulma anına ilişkin görüntüleri "yeterli personel" olmadığı gerekeçesiyle reddettiği öğrenildi. Tanık yoklamasına geçildi, tanık isimleri zapta yazılıyor.

Duruşmaların sesli ve görüntülü olarak kayda alınmasına karar verildi. Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, annesi Gülsüm Elvan ve kardeşleri Gamze ile Özge Elvan şikâyetçi olduklarını ve davaya katılma taleplerinin olduğunu söyledi. 

Ankara, İstanbul, Adana, Aydın, Bursa, Antalya, Balıkesir, Diyarbakır, Van Barosu davaya katılma talebinde bulundu. Adana Barosu, "Emri ben verdim diyenden başlanarak soruşturmanın genişletilmesi gerekir" açıklamasında bulundu. 

Sanık polis Fatih Dalgalı'nın vekili "aile dışında herkesin davaya katılma talebinin reddini isteriz" dedi. Sanık polisin vekilleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirildiklerini söyledi. Bunun üzerine davanın savcısı, "Barolar suçtan zarar gören değildir. Baroların katılma taleplerinin reddini talep ederiz" açıklamasında bulundu. Tüm baroların davaya katılma talepleri, "doğrudan suçtan zarar görmedikleri" gerekçesiyle mahkeme tarafından reddedildi.

Mahkemenin tüm baroların davaya katılma talebini reddetmesi üzerine, Ankara Barosu'ndan "Aileden yetki belgesi alarak davaları takip edeceğiz!" açıklaması geldi.

Elvan ailesinin avukatları mahkemeye SEGBİS itirazlarını sürdürüyor. Avukatlar mahkeme başkanına, "Tanıklar Berkin'in katilini teşhis edebilecek durumda, SEGBİS sisteminden sanığı teşhis edemezler" ifadelerini yöneltti.

Sanığın takma bıyık ve gözlüklü olmasına tepki gösteren avukatlar, önlerinde parodi olduğunu ifade etti. Avukatlar mahkemeye "Sanığın saçında eklenti var mı? Kendi gözlüğü mü? Bıyığı takma mı? Bu hususların tespitini talep ediyoruz" sorusunu sordu. Avukatlar sanığın emniyet tarafından gizlenmesi için çok çabaya girildiğini ifade ederek, sanığın yine gizlendiğini vurguladı.

Sanık polis Fatih Dalgalı'nın avukatı, "Müvekkilimi sahtekarlıkla suçluyorsunuz" dedi. Salondan "doğru, parodi bu" sesleriyle birlikte, alkışlar yükseldi.

Sanık polis, can güvenliğinden endişelendiğini ve eşinin hamile olduğu iddiasıyla Van'dan duruşmaya katılmak istediğini söyledi.

Adliye dışında, 'Berkin Elvan ölümsüzdür' sloganları atılıyor. Mahkeme duruşmaya 13:30'a kadar ara verdi. "Sanığın can güvenligi yok" iddiasıyla Van'dan SEGBİS ile dinlenmesine karar verildi.

Berkin Elvan duruşması verilen aranın ardından tekrar başladı. Duruşmanın başlamasıyla sanık polis Fatih Dalgalı'nın ifadesinin SEGBİS ile alınmasına karar verildi, kimlik tespiti yapılıyor.

SANIK POLİS: ALDIĞIM TALİMAT DOĞRULTUSUNDA GAZ TÜFEĞİ KULLANDIM

Berkin Elvan duruşması verilen aranın ardından tekrar başladı. Duruşmanın başlamasıyla sanık polis Fatih Dalgalı'nın ifadesinin SEGBİS ile alınmasına karar verildi. Kimlik tespitinin ardından sanık polis Fatih Dalgalı ifadesine "Gezi Parkı'na terör örgütleri olduğu için müdahale edildi. Aynı akşam Türkiye çapında olaylar başladı. Okmeydanı'ndaki olaya takviye gittik. Göstericiler bize saldırdı. Biz otoban açılsın diye müdahale ettik" sözleriyle başladı.

"Aldığım talimat doğrultusunda gaz tüfeği kullandım. Görev sürem boyunca kimsenin yaralanmasına sebep olacak şekilde gaz tüfeği kullanmadım" diyen sanık polis, "Görev yaptığımız gün orada öyle bir olay yaşandığına dair herhangi bir bilgi gelmedi. Gaz tüfeğini kendi aramızda değişimli olarak kullanıyorduk. Kağıt üzerinde benim zetçi olarak görünmem kullandığım anlamına gelmiyor. Tüfeği kullanan benim haricimde 4-5 kişi vardı" ifadelerini kullandı.

Sanık polis Dalgalı ifadesine şöyle devam etti:

"Gece E-5 üzerinde zet tüfeği kullanmış olabilirim. E-5'in etrafındaydım. İç kesimlere ben girmedim, kimsenin girdiğini de görmedim. Sabaha karşı iç kısımlara doğru gaz atışı yapılıyordu.Başbakanımızın güvenli bir şekilde geçişini sağlamak için iç kısımlara gaz atıyorduk. Görüntüler net değil, kimsenin yüzü net görülmüyor, herkesin kafasında kask, üzerinde polis üniforması var, kimseyi teşhis edemedim. Yüzde 30 benzediğim söylenmiş bilirkişi raporunda bu matematiksel olarak yüzde 70 benzemediğim anlamına gelir. Kağıt üzerinde yazan şekliyle gaz tüfeği kullanılması her zaman mümkün değil. 45 derecelik atışla gaz tüfeği maksimum mesafeye gider. Prensip olarak 40 metreden yakın gruplarda gaz tüfeği kullanmıyoruz. Sokak arası olduğu söyleniyor olay yerinin orada 45 dereceyle ateş edilse evin camından girer yangın çıkarır"

"GÖZLÜK AKSESUAR"

Salondaki avukatın, sanık polisin gözündeki gözlüğü sorması üzerine, sanık Dalgalı "Gözümde rahatsızlık yok, gözlüğü aksesuar olarak kullanıyorum" yanıtını verdi. 

Elvan Ailesi'nin avukatları, sanık polise sorular sormaya başladı. Sanık, 2013 Temmuz ayında çevik kuvvetle ilişkisinin kesildiğini söyledi.

"GAZ FİŞEĞİ İLE HEDEF ALMAK İMKANSIZ"

Elvan Ailesi'nin avukatları, sanık polise sorular sormaya başladı. 2013 Temmuz ayında çevik kuvvetle ilişkisinin kesildiğini söyleyen sanık polise sorulan "Kağıt üzerinde ZET kullanan kişi olarak siz gözüküyorsunuz. Ancak birden fazla kisi oldugu biliniyor" şeklinde soruya, sanık Dalgalı'dan "Grubumda kimlerin olduğunu bilmiyorum. Her grupta 3- 4 kişi bu sertifakaya sahip. ZET sertifikası kimde vardı bilmiyorum. Gaz fişeği ile bir kişiyi hedef almanız fiziken imkansız" yanıtı geldi.

Ayrıca gelen sorulara yanıt veren sanık, kendisini "Kendi grubumda bir yıldan fazla süre görev yaptım. Diğerler gruplar ile ictimada toplanırdık. O gruptaki ZET'çileri tanımam" şeklinde savundu.

Mahkeme başkanının "Dosyada gaz tüfeği kullanan kişilerin isimleri var, isimleri okundu" şeklindeki sözlerine sanık "Tanımıyorum" karşılığını verdi.

Mahkeme başkanının "Dosyada gaz tüfeği kullanan kişilerin isimleri var, isimleri okundu" şeklindeki sözlerine sanık "Tanımıyorum" karşılığını verdi. Sanığın savunmasının ardından Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, annesi Gülsüm Elvan ve kardeşleri Gamze ile Özge Elvan'ın kimlik tespitleri yapıldı.

"ÇOCUĞUMU EKMEĞE GÖNDERDİM KANINI DÖKTÜLER"

Kimlik tespitlerinin ardından konuşan anne Gülsüm Elvan, olay gününü şöyle anlattı:

"Oğlumun mezuniyet töreni vardı. Alışveriş yaptık. Oğluma kıyafet aldık. Eve geçtik. Oğlum pazara gelmedi. Pazardan döndük, yemek hazırladık. Oğlum 'karnım tok' dedi. Sonra dışarıda yürüyüş oldugunu duyduk, biz de katıldık. Benim ayağım önceden kırık olduğu için hala tam yürüyemiyordum, eve döndüm. Berkin mahalledeydi. Ayağım şişmişti, Berkin bana kızdı. Sakat ayağımla yürüdüğüm için.Polis aniden saldırdı. Molotof atılması, taş, sopa, vesaire yoktu. Polis azdı zaten. İnsanlar daha kalabalıktı. Herkes evine çekilmeye başladı, Okmeydanı'nda. Biz de eve çekildik. Eşim zaten evden hiç çıkmamıştı. Sonra olaylar sakinleşti. Biz yemek sofrasını hazırladık. Ekmek olmadığını fark ettim. Herkes işinde gücündeydi. Berkin koşarak ekmek almaya gitti. Dışarıdan ses geldi ama çok da anlayamadım. Ortada bir olay yoktu. Bir kargaşa olsa, ben oğlumu ekmek almaya gonderir miydim? Zil çaldı, 'Berkin'in kafası kırıldı' dediler. Konduramadım, düştü sandım. Komşum sarıldı ağlamaya başladı. Vurdular yetmiyormuş gibi çocuğumun kurtulma şansını elinden aldılar. Götürmemize izin vermediler. 5 dakika uzaktayken hastaneden, 25 dakikada götürdük hastaneye. Çocuğumu ekmeğe gönderdim, kanını döktüler, çocuğumu bekliyorum ekmeğiyle gelecek diye. Hala gidemiyorum o fırına."

GÜLSÜM ELVAN FENALAŞTI

Gülsüm Elvan fenalaştı. Duruşmaya ara verildi.

Savcı Faruk Bildirici Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili keşif yapılmasını talep etti. Mahkeme 'gereksiz masraf' diyerek reddetti.

ÖLÜMÜNÜN ÜZERİNDEN 3 YIL GEÇTİ

Berkin Elvan’ın öldürülmesi Türkiye ve dünya kamuoyunda ses getirmiş, cenazesinde milyonları bir araya getirmişti.

Çocuk yaştayken en temel hakların ön koşulu olarak kabul edilen yaşam hakkı elinden alınan Berkin’in ölümünün üzerinden 3 sene geçmesine rağmen cinayetin failine henüz bir ceza verilmedi.

BERKİN ELVAN VURULDUKTAN SONRA NE OLMUŞTU? KATİLİ KİM? BERKİN ELVAN NASIL ÖLDÜRÜLDÜ? KAÇ GÜN KOMADA KALDI?

- Berkin Elvan, Gezi direnişinin sürdüğü 16 Haziran 2013 tarihinde Okmeydanı'da ekmek almaya giderken polis tarafından atılan gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesi sonucu aylarca komada kaldı.

- 23 Haziran 2013 tarihinde Erzurum Milli İradeye Saygı Mitingi'nde konuşan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, "Polise talimatı kim verdi? diyorlar. Ben verdim, evet ben verdim" dedi.

- 269 gün komada kalan ve ölüme direnen Berikin Elvan, 11 Mart 2014’te 15 yaşındayken 16 kiloya düşerek hayatını kaybetti.

- 11 Mart 2014 tarihinde Berkin Elvan hayatını kaybettiği gün Kanal 24'te canlı yayına katılan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine yöneltilen Berkin Elvan sorusuna "döviz kuru etkilenmez" diyerek yanıt verdi.

- 14 Mart 2014 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Gaziantep Mitingi'nde yaptığı konuşma esnasında mitinge katılan kitleye Berkin Elvan'ı ve annesi Gülsüm Elvan'ı yuhalatmıştı.

- 23 Mayıs 2014 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda Berkin Elvan için "Her ölüm hadisesinde bir tören mi düzenleyeceğiz. Ölmüştür geçmiştir." ifadelerini kulladı.

- 22 Ekim 2014 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan, II. Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu'nda yaptığı konuşma esnasında "Berkin Elvan teröristlerin maşasıydı" dedi.

- 3 Kasım 2014 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan, Bezmialem Üniversitesi Açılışı sırasında yaptığı konuşmada "ekmek almaya gitti diyorlar, yalan" diyerek "terörist" ifadesini yineledi.

- Berkin Elvan’ın polis tarafından gaz bombasıyla öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmanın sonuçlanması ve iddianamenin tamamlanması 3 yıl sürdü. 7 Aralık 2016’da hazırlanan iddianamenin tek sanığı ise “olası kastla öldürme” suçundan yargılanan tutuksuz polis memuru F.D.

Berkin’i öldüren polisin yargılanacağı davanın ilk duruşması 6 Nisan Perşembe günü saat 10.00’da İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Son Güncelleme: 07.12.2017 22:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.