15 Mart 2017 Çarşamba 20:06
Bakan Nihat Zeybekçi'den, 'büyükanne maaşı' açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, katıldığı "e-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği" başlıklı basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Net olarak söylüyorum, hiçbir ülke ile Hollanda dahil olmak üzere bu süreçte ekonomi ve ticari ilişkilerimiz masada olmayacak." dedi.

'TORUNUNA BAKTIĞI İÇİN PARA VFERMEK DOĞRU DEĞİL'

Büyükannelere yönelik olarak başlatılan maaş uygulamasını eleştiren Zeybekci, “Nihat Zeybekci olarak görüşüm; bir babaanneye torununa baktığı için para vermek pek doğruma gelmiyor. Onu söyleyeyim. Bizim değerlerimiz var, Türkiye olarak bizim aile, o sevgi, o içtenlikle ilgili biraz hafif şey yaptığım bir konu o. Ama ekonomik anlamda her halde artı bir desteği, katkısı olacağı da kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Katıldığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekçi, bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 Aralık ayı işsizlik rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede istihdamın önemine değindi.

Son 6 yıl içinde iş gücüne katılım oranının yüzde 44'lerden yüzde 52'lere geldiğini dile getiren Zeybekci, çalışmayan vatandaşların, özellikle ev hanımlarının, kırsal ve tarımsal kesimden yoğun bir şekilde iş gücüne katılımda bulunduğunu söyledi.

Zeybekci, bunu mazeret göstermediklerini kaydederek, yüzde 5,5 büyüme oranının altına indiklerinde işsizlikle ilgili rakamların negatif anlamda artmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Onun için ne yapıp edip Türkiye'yi pozitif anlamda bir büyüme aralığına ulaştırmak gerektiğini dile getiren Zeybekci, şöyle devam etti:

"Hükümet olarak şu anda topyekun seferberliğimiz Türkiye'de istihdamın, büyümenin artırılması, üretimin ve sanayi, reel sektör anlamında yatırımların artırılmasıyla ilgili de çok yoğun bir çalışmamız var. Onun için Türkiye'de ihracat seferberliğinin önemini artırıyoruz. Yüzde 15 ihracat artışı demek Türkiye'de üretimin bu kadar çok artması, istihdamın artması demek.

İşsizlik bizim en önemli problemlerimizden bir tanesi. Ama bunu yaparken de şuna özellikle dikkat edeceğiz; bunu özel sektör eliyle çözeceğiz. Özel sektör, üretim ve hizmetler sektörü eliyle çözeceğiz. En kolay dokunabileceğimiz alan ihracat yani en hızlı bir şekilde hareketlendirebileceğimiz alan. Oradan başladık, diğer alanlarda devam edeceğiz. Kamuyu bu istihdamda olabildiğince düşük payda tutarak yani kamunun istihdama destek vermesi enstrümanını mümkün olursa hiç kullanmadan reel sektör eliyle yapmak istiyoruz."

HOLLANDA AÇIKLAMASI

Zeybekci, Hollanda'ya ekonomik yaptırımların olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine, ülkeler arasında ekonomik, diplomatik anlamdaki iyi ilişkilerin kurulmasının yüzyıllar sürdüğünü aktardı.

Şu anda iki ülke arasındaki ilişkilerin temelinin 400 yıl geriye dayandığını dile getiren Zeybekci, bugüne kadar iki ülkenin hemen hemen sıfır sorunla geldiğini vurguladı.

Hollanda'nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Türk vatandaşlarına yönelik uygulamalarından bahseden Zeybekci, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanının, özellikle bir bayan bakanının tabi olduğu o uygulamaları kabul etmek mümkün değil. Bunun hesabı mutlaka sorulacak. Ama bunun hesabı hukuki platformlarda sorulacak, diplomatik platformlarda sorulacak. Bakanımıza silah doğrultarak yani ekibine silah doğrultarak oradaki yapılan uygulama... Dokunulmazlığı var hiçbir şekilde dokunmazsınız, ne aracına dokunabilirsiniz ne de kendisine hiçbir şekilde 'şöyle yap' diyemezsiniz. Tüm dünyadaki diplomatik terbiyeye aykırı olan bu uygulamaları kendi mecrasında Türkiye olarak mutlaka karşılık verilecektir. Hukuki bütün haklarımız sonuna kadar kullanılacaktır. Oradaki vatandaşlarımızın tabi oldukları uygulamalarla ilgili hukuki anlamdaki bütün süreçler sonuna kadar götürülecektir.

Ama bunu ekonomik anlamda diğer platformlara taşımak demek inanın bu algı operasyonlarını yani 23 Temmuz günü darbeden bir hafta sonra Türkiye'de darbenin başarısız olmasının, demokrasinin sonu olarak gören Almanya'da yayın yapan bir dergiyi alıp da bunun tüm Almanya'ya, Alman halkına ve devletine mal etmek yanlış olur. Ve bu algı operasyonunu yürüten terör örgütlerinin de bizden istedikleri de bu. Bizden bekledikleri de bu. Ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerimizde bunun bir şeklide etkilenmesi ve sonuçlarının olması. Net olarak söylüyorum, hiçbir ülke ile Hollanda dahil olmak üzere bu süreçte ekonomi ve ticari ilişkilerimiz masada olmayacak."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.