03 Ocak 2017 Salı 11:00
Yeni kimlik kartı randevusu nasıl alınır? (Yeni kimlik kartı başvurusu görsel anlatımlı)

Yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? Yeni kimlik kartı için hangi evraklar isteniyor? Yeni kimlik kartı başvurusu internetten mi oluyor? Yeni kimlikler için biyometrik kaç fotoğraf gerekiyor? Yeni kimlik kartları başvuru son gün ne zaman, ne kadar ücret gerekiyor, nasıl çıkarılıyor?

Milyonlarca vatandaş yeni kimlikler konusunda bu soruların yanıtını arıyor. İşte yeni kimlik kartı başvurularıyla ilgili tüm detaylar ve adım adım başvuru süreci...

Yeni kimlik kartı başvuru nasıl ve nereden yapılır?

Yeni kimlikleri için başvurular tercihe göre internet ve 199 çağrı hattı üzerinden yapılabiliyor. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Türkiye Cumhuriyeti Yeni Kimlik Kartı dağıtımı projesi kapsamında düzenlenen 'Yeni T.C. Kimlik Kartı' için başvurular online ve 199 telefon numarasından çağrı merkezi desteği ile başladı.

Yeni T.C. Kimlik Kartı başvurusunda ilk adım "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/" sitesine girilerek başlıyor. Bu sitede karşımıza çıkan RANDEVU AL butonuna basarak işlem başlıyor. 

Bir sonraki aşamada randevu alacak kişinin bilgileri seçiliyor ve ardından sağ taraftaki boşlukların belirtilen şekilde doldurulması gerekiyor. T.C Kimlik No ve İsim Soyisim yazılarak bir sonraki aşamaya geçiliyor.

Bri sonraki aşamada yeni çipli kimlik kartı için nereden başvuru yapmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Bu aşamadan da size en uygun olan merkezi ve uygun saati seçtikten sonra teslimat bilgileri ekranı geliyor. Bu kısımda kartınız basıldıktan sonra hangi adrese geleceğini belirtiyorsunuz. Son olarak da dördüncü aşamada karşınıza randevunuzla ilgili detaylar çıkıyor.

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ NE KADAR?

2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK VATANDAŞLARIN KİMLİKLERİ KİME TESLİM EDİLİR?

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.

15 YAŞINDAN KÜÇÜK VATANDAŞLARIN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.

YENİ KİMLİK KARTI KULLANIM AMAÇLARI

Kimlik Kartı Olarak Kullanımı

Kimlik kartı ile kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde elektronik ortamda erişmek kolaylaşacaktır. Böylece vatandaş, gerek kamu gerekse özel teşebbüs hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanabilecektir.

E-imza Amacıyla Kullanımı

Elektronik imza uygulaması, kart sahibinin T.C. Kimlik Kartı’nda yer alan nitelikli elektronik sertifikası ile kanuni geçerliliği olan elektronik imza işlemlerini yapabilmesini sağlar. Kişi, sahip olduğu bu kart üzerindeki elektronik imza uygulaması sayesinde elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerde, hukuksal bağlayıcılığı olan ıslak imza kullanımında olduğu gibi, elektronik imzasını da atabilecektir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kişiye teslim edilen T.C. Kimlik Kartı üzerindeki temaslı yongada elektronik imza özelliği bulunacaktır. Kart sahibi, elektronik imza özelliğini kullanmak istediği taktirde, e-imza konusunda faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir ESHS(Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı)’den elektronik imza sertifikasını kart üzerine yükletebilecektir.

Seyahat Belgesi Olarak Kullanımı

Kartın ön ve arka yüzünde yer alan bölgeler ile bölgeler içerisindeki bilgiler, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ICAO 9303-3 standardına uygundur. Kartın arka yüzündeki MRZ alanı ve kart üzerindeki temassız yonga içeriğindeki bilgiler sayesinde kart seyahat belgesi olarak kullanılabilmektedir. Bu özellik sayesinde vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde T.C. Kimlik Kartı geçerli bir seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir.

YENİ KİMLİK KARTININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Yeni kimlik kartlarının dağıtımı tamamlandığında ve tüm Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları tarafından aktif bir şekilde tüm özellikleriyle birlikte kullanıma başlandığı zamandan başlayarak, 10 yıl süreli geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Son Güncelleme: 04.01.2018 23:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.