10 Ocak 2017 Salı 13:52
Türkiye ekonomisi siber tehdit altında mı? Siber tehdit nedir

Türkiye’de siber güvenlik ve büyük veri konusunda çalışmalar yürüten Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), Ekim-Aralık 2016 dönemini kapsayan, geçen yılın genel değerlendirmesini ve 2017ye ilişkin projeksiyonları da içeren Siber Tehdit Raporu’nu açıkladı. Buna göre, geçen yıl Avrupada fidye yazılım ve online bankacılık saldırılarına maruz kalan ülkeler arasında Türkiye birinci sırada yer aldı. Kullanıcı adları, parolalar, kredi kartı numaraları ve PIN kodlarının çalınmasına yönelik zararlı yazılımlar veya çoğunlukla e-postalardaki linkler vasıtasıyla gerçekleştirilen oltalama saldırıları, online bankacılığa yönelik en yaygın saldırı çeşitleri oldu. Bu yıl Türki̇ye ekonomi̇si̇ne ve bankacılık sektörüne si̇ber saldırıların artması öngörülüyor. Peki ekonomi için bu kadar tehlikeli olan siber tehdit nedir?

Bankacılık sektörüne yönelik ilk zararlı mobil yazılım Tordowun yeni sürümünün bu yıl dünya online bankacılık sistemlerini etkilemesi bekleniyor. 2017de özellikle kurum e-posta dolandırıcılığının ve SWIFT saldırılarının artacağı tahmin ediliyor. Bu yöntemlerle siber korsanlar, kurumların özellikle finansal yazışmalarını takip edip kendilerine mal veya para yönlendirebiliyor.

ENERJİ SEKTÖRE HEDEFTE

Raporda, özellikle son dönemde enerji dağıtım sistemlerine yönelik siber tehdide dikkat çekilerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2016nın son günlerinde, elektrik iletim hatlarına yurt dışı merkezli yoğun bir siber saldırı yapıldığına dair açıklamalarına yer verildi.

Endüstride nesnelerin interneti kullanımının yaygınlaşmasının, zararlı yazılımlarla yapılan saldırılara daha fazla maruz kalınmasına sebep olduğuna işaret edilen raporda, "2017de Endüstriyel Kontrol Sistemlerine ve özellikle de bu tür sistemleri bünyesinde yoğun olarak barındıran Enerji Dağıtım Sistemlerine yönelik saldırılarda artış bekleniyor. Bu noktada kritik altyapı güvenliğinin giderilmesi konusunda çalışmaların hızlandırılması gerekiyor." uyarısında bulunuldu.

İNSAN BENZERİ ZARARLI YAZILIMLAR

Raporda, nesnelerin interneti platformlarının da kullanılacağı DDoS saldırılarının, fidye yazılımlarının, mobil cihazlara, endüstriyel kontrol sistemlerine ve özellikle enerji dağıtım sistemlerine yönelik saldırıların, kurum içi yazışmalara sızma suretiyle yapılacak bilgi hırsızlıklarının ve kapalı sistemlerden veri çalmaya yönelik saldırıların 2017de ağırlıklı olarak karşılaşılması beklenen siber tehditler olacağı belirtiliyor.

Raporda dikkati çekici bir başka ayrıntıyı ise bu yıl "insan benzeri" zararlı yazılımların görülme beklentisi oluşturuyor. Bu yazılımlar, saldırıların etkisini artırmak için kendilerini duruma göre uyarlayıp yapay zeka uygulamalarıyla tehdit yaratacak. Uzmanların bu tehditle başa çıkmak için farklı güvenlik çözümlerini bir arada kullanmak durumunda kalması öngörülüyor.

SİBER PROPOGANDA

Günümüzde internet erişiminin giderek artması siber propaganda tehdidini de artırıyor. Raporda, kötü niyetli kişi ve terör örgütlerinin, sosyal medyayı suistimal ederek siyasi ve toplumsal olaylara yön vermeye çalışacaklarına vurgu yapılıyor.

SİBER TEHDİT NEDİR? 

Sibel saldırı, internet dünyasında bir kişiyi ve grubu karalamak adına kişilik hakları görmezden gelinerek yapılan saldırıdır. Siber saldırı teknoloji dünyasında bu isim ile anılırken halk arasında bu saldırı sürü sanal saldırı ve sanal savaş olarak da bilinmektedir. Siber saldırı nasıl yapılır konusu özellikle dünya çapında kendisi kanıtlamış olan firmalara karşı siber saldırılar yapılıp bu firmaların karalanması nedeniyle gündeme gelmiştir.

Siber saldırı yöntemleri hacker grupları tarafından geliştirildiğinden bu saldırıları herkesin yapması mümkün değildir. Savaş uzmanları ilerleyen yıllarda insanların ateşli silahlar ile savaşmayı bırakıp siber saldırılar ile birbirilerine zarar vereceklerini dile getiriyor. Siber saldırılar şu anda önemsiz olarak görülse de bu saldırıların ciddi ekonomik kayıplara neden olduğuna emin olabilirsiniz.

Sibel saldırı nedir sorusuna daha yalın bir yanıt vermek gerekirse, gerçek yaşamda yapılan zorbalıkların sanal ortamına taşınmış halidir diyebiliriz. Siber saldırılar genel olarak psikolojik ve ekonomik zararlar vermek adına yapılmaktadır. İnternet ortamında saldırı yapılacak olan kişiye ya da kişilere çeşitli virüsler gönderilir ve tüm kullanıcı adları ile şifreleri ele geçirilir. Bu sayede bu kişi ya da kişilerin hakkında detaylı bilgiler toplanarak sanal ortamda paylaşılmaya başlanır. Bu tip durumlar ilgili şahısların özel hayatlarının ve ticaret sırlarının herkese ulaşmasına neden olduğundan aşağılayıcı bir durum olarak kabul edilmektedir. İşte bu esnada sanal savaşın sıcaklığı ciddi anlamda hissedilmeye başlar.

Son zamanlarda yapılan siber saldırılar ele alındığında özellikle yaşı küçük olan çocukların hedef alındığı gözlerden kaçmıyor. Özellikle çocukların mahremine inip çocukları tehdit eden internet korsanları siber saldırılar yaparak gençlerin psikolojilerini altüst etmektedir. Yapılan bu saldırılar kötü ruhlu kişilerin en büyük silahlarından birisi haline geldiğinden dünya çapında siber saldırılara karşı önlem alınmasında yarar var.

Son Güncelleme: 10.01.2017 14:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.