Baharın müjdecisi çiçek "Çiğdem" ne güzel bir mahalle ismi değil mi?

Çiğdem Mahallesi Ankara Çankaya'da. Ve bu mahallenin 20 yaşını doldurmuş bir yerel yaşam derneği var. Çiğdemim Derneği… Kuruluş tarihi 12 Nisan 1996.

Eminim sizlerin de bildiği şimdiye kadar ülkemizde kurulmuş 277 bin, halen aktif 109 bin dernekten yerel yaşam, hemşeri dernekleri vardır.

Çiğdemim Derneği'nin özelliği ne, niye üzerine kitap, yazı yazılacak kadar dikkate değer?

Gelin bunu dernek genel yaklaşımlarına ve yapılan işlere hep birlikte göz atarak tespit etmeye çalışalım.

Ülkemizde ortalama dernek ömrü 8 yılı hala geçemedi. Dernekçiliğimizde de köklü kuruluşlarımız maalesef çok az. Çiğdemim Derneğinin dolu dolu yaşayarak geçirdiği 20 yılı bunun için çok önemli.

Nice 20 yıllara.

Fotoğrafçı Dina Mert sergide fotoğrafı ve Engelsiz Derneği Başkanı Bülent İnce ile 

Yaşamın örgütlenmesi gerektiğine, örgütlenerek yerinden yönetime katılımın mümkün olabileceğine, yaşam kalitemizi artırmak için gönüllü katılımların ve iletişimin yararına inanırım.

Bunun bütün ipuçlarını Çiğdemim Derneği çalışmalarında gözlemlemek mümkün.

Mahalle sakinleri yaşam kalitelerini nasıl artırabiliriz diye Arama Konferansı düzenliyor.

Mahallelerindeki Engellilerin veri tabanını oluşturup, Çiğdem Mahallesinde Yaşam Engel Tanımaz isimli Engelli Hakları Kitapçığını hazırlıyor ve yayınlıyor. Engellilerin Eğitim, Emeklilik, Engelli Bakım Hizmetleri, Engelli Aylığı, Engelli Kimlik Kartı, İndirimler, İş, İstihdam, Muhtaç Aylığı, Sosyal Yardımlar, Vergi indirimleri, Yardımcı araç ve gereçler, cihazlar, Yaşlı Bakım Hizmetleri konularında kazanımlarını bir hak olarak gündemlerinde tutuyor. Mahalle alt yapısının engelli yaşama uyumlu hale getirilmesi çalışmalarına aktif katılıyor.

Fotoğraf Nalan Apaydın

Mahallede Briç topluluğu oluşturuluyor.

Mahalle içi haberleşmenin sağlanması için "Duyurum" gazetesi çıkarılıyor ve dağıtılıyor.

Masum Çevre adıyla Çevre faaliyetlerine yoğunlaşılıyor, atık toplama ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor.

Mahallenin Çevre düzenlemesine katılım planlanıyor, ağaç dikme çalışmaları yapılıyor.

Mahallelinin yaşam kalitesini artırmak için; baz istasyonlarının en zararsız biçimlerde mahallede yer almalarının çalışmaları yapılıyor, enerji nakil hatlarının toprak altına alınması çok uzun emekler sonrası sağlanıyor. Sağlık Ocağının fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için emek veriliyor, sokak hayvanlarının mahallede en sağlıklı şekilde yer almaları için planlamalar yapılıyor. PTT, ATM’lerin mahallede olabilmesi mücadelesi veriliyor, sosyal yardımlaşma faaliyetleri sürdürülüyor. Mahallelinin katılımına açık geziler ve etkinlikler düzenleniyor, mahalle Türk Sanat Müziği korosu oluşturuluyor, fotoğraf Topluluğu Sergiler açıyor, mahalle Kütüphanesi yaşama geçiriliyor, yaygın eğitim kapsamında çeşitli seminerler yapılması sağlanıyor.

Fotoğraf  Özlem Kaymaz Çelik

Mahallelik ve komşuluk kültürünün yaşatılması ve zenginleştirilmesi için Dünya komşuluk günü kutlamaları en etkin şekilde yapılıyor.

Demokratik katılım ve yerinden yönetime katılım deneyiminin yerel uygulamalarının güzel örneği Çiğdem Mahallesi Derneği ile bu konularda yol kat etmek isteyen bütün yerel yaşam ve hemşerilik derneklerinin temas kurmasını öneririm. Deney ve birikimlerinden yararlanmak, çok işlerine yarayacaktır.

http://www.cigdemim.org.tr

Tüm bunlarla birlikte yaşama geçirilen, T.C. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen özel bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Çiğdemim Derneği Engelli Hakları çalışmaları kapsamında Mahallerindeki yaşama farklı bakan kişilerle Engelsiz Fotoğraf Atölyesi çalışması yaptı ve bu çalışmanın sonuçları sergi ile sunuldu.

Fotoğrafçı Ozan Türker sergide fotoğrafı ile  

Sergide yaşama farklı bakan Cansu Apaydın, Cenk Yücelgen, Dina Mert, Evren Barışık, Hacı Balyürek, İskender Durgun, M.Demet Yücelgen, Nalan Apaydın, Ozan Türker, Özlem Kaymaz Çelik fotoğraflarıyla yer aldılar.

Ankara'da ve İstanbul'da sergisiyle izleyicisiyle buluşan bu çalışmaya Fazlı Öztürk ve Özlem Karacasu Fotoğraf Eğitimi desteği verdi. Fatma Arıcı ve Rıdvan Şahin Psikolojik danışmanlık yaptı.

Yaşama Farklı Bakanlara fotoğraf çekim gezilerinde Çankaya Belediyesi Engelliler Hizmet Birimi ve onlarca kişi eşlik etti, danışmanlık yaptı, destek hizmeti verdi.

Projenin yaşam bulmasını sağlayan, katkı veren, katılan, düşünenlere şükran borçluyuz.

Bütün bu emeklerin boşa gitmediği sergi açılışlarına katılan yaşama farklı bakan fotoğrafçı arkadaşlarımızın gözlerindeki ışıltıdan belli oluyor. Bu ışıltı her şeye değer...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Leyla Mert 2017-04-18 18:39:17

Yazar Baytekin Kara beyefendiye ,güzel makalesiyle bizleri yureklendirdigi için teşekkür ederim.

Avatar
Figen Özkan 2017-05-09 10:52:34

Unutulmaya yüz tutmuş, mahallelik ve komşuluk ilişkilerini ve kültürünü anlatan bu yazıyı keyifle okudum. Çiğdemmim derneklerinin çoğalması umuduyla.