27 Aralık 2018 Perşembe 13:23
CHP’li aday adayının Börklüce taahhüdü

1400’lü yıllarda, ortaklaşa üretip, ortaklaşa paylaşıma dayalı yepyeni bir sosyal düzenin ilk örgütlenmelerini Karaburun bölgesinde gerçekleştiren ve on binlerce insanı iki yıl boyunca komünal bir toplum hayatında yaşatan Börklüce Mustafa, Konak’ın genç aday adayı CHP’li Ceyhan Kayhan’ın da hayran olduğu bir isim. Öyle ki Kayhan başkan olması durumunda Börklüce Mustafa’nın benimsediği ideolojiyi Konak’ta hayata geçirmek istiyor ve hayalini kurduğu sistemi şu sözlerle anlatıyor:

Börklüce Mustafa’ya hayranımdır. Seçilirsem Konak’ın Börklüce’si olmak istiyorum. Ortak bir yaşamı inşa etti Börklüce. Herkesin yönetime katıldığı, yönetimin içinde karar ve söz sahibi olduğu bir kent istiyorum. Herkesin ilgi duyduğu, ürettiği bir belediye istiyorum. Benim başkanlığım döneminde sivil toplum örgütlerinden halka kadar herkes yönetimde olacak. Mahalle meclisleri oluşturacağım, her sorunu orada tartıştıracağız. Herkes bu yönetim şeklinin içinde olacak. Adaletli, kimseyi ötekileştirmeden, yabancılaşmadan kenti yöneteceğim. Başkan olursam hiçbir zaman kendi kültürüme, gelenek ve göreneklerime yabancılaşmayacağım. Başarılı olmalıyım ki benden sonra gelenlere de örnek olayım. Konak’ta herkesin katılım sağladığı bir yönetim sistemi istiyorum. Sık sık bir araya geleceğiz, tartışacağız, çözüm önerilerini mutlaka dikkate alacağım. Börklüce bunu 1400'lü yıllarda başarmış, biz niye başarmayalım? Her aşamasında demokratik, ilkeli ve şeffaf olacağım. “İlkeli”yi özellikle belirtiyorum. Hele ki böyle bir dönemde, yani yargının, işadamlarının, basının teslim alındığı bir dönemde, CHP’li belediye başkanları teslim olmayacak, ülkesi, geleceği için mücadele edecek.

POPÜLİST BİR BAŞKAN OLMAYACAĞIM

Ayrıca Kayhan popülist bir belediye başkanı olmayacağının da altını çizerek, “Ben örgütten gelen biriyim. Örgütten gelen birinin belediye başkanlığının başarılı olması gerekiyor. Bu sorumluluğu kendimde görüyorum. Bir defa örgütle iç içe olacaksın. İki, partililerin başını öne eğdirecek hareketlerde bulunmayacaksın. İlkeli, dürüst, şeffaf olacaksın, teslim olmayacaksın. Başı öne eğdirmeyeceğim. Yerel yönetimlerin halkın içinde olması zaten gerekiyor. Popülist bir belediye başkanı olmayacağım. Yargının, basının, iş adamlarının teslim alındığı bu dönemde CHP’nin belediye başkanları direnecek, teslim olmayacak, mücadele edecek, kentine önderlik yapacak insanlar olacak. Bende öyle bir başkan olmak istiyorum. İlkeli olacağım. Alın teri, emeğe çok önem veriyorum. Belediyenin kurumsal bir yapı olması için mücadele edeceğim. Ben çalışmam diyenin gözünün yaşına bakmayacağım. Halkın tüm sorunlarını rahatlıkla çözebileceği bir belediye olacak. Her şeyden önce hangi sokakta, mahallede ne yapıyorsam orada yaşayanlara sorarak yapacağım” diye konuştu.

YENİ BİR AVM’YE KESİNLİKLE RUHSAT YOK

Yeni bir AVM’ye ruhsat vermeyeceklerini belirten Kayhan, “Kemeraltı yavaş yavaş özelliğini kaybetmeye başladı. Çok fazla AVM açılıyor. AVM’ler toplumda tüketimi yaygınlaştırıyor. Konak’ta hepimizin gelip ihtiyacımız olanı aldığımız yer eskiden Kemeraltı idi. Kemeraltı’nın 7/24 yaşayan ticaret merkezi olmasını sağlayacağız. Yeni bir AVM’ye kesinlikle ruhsat vermeyeceğiz. Tek alışveriş merkezimiz Kemeraltı olacak. Kemeraltı’nı yalnızca Anafartalar Caddesi ve bağlantı sokakları olarak görmüyoruz. Damlacık, Saat Kulesi’nden başlayıp Agora’nın üst tarafları, Kadifekale’ye kadar Kemeraltı’nın bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Yeniden canlandırılırsa bütün alışverişlerini buradan yapabilir vatandaşlar. Kemeraltı zor bir bölge. Ama biz bunu başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

KONAK’TA HALK MECLİSLERİ OLACAK

Katılımın sağlanabilmesinin, yerel halkın Konak bölgesindeki oluşumlara ilgi duyması ve bilgilenmesi ile ortaya çıkacağını ifade eden Kayhan, “İlginin ve bilgilenmenin daha etkin sağlanabilmesi ve Kent Konseyi’nin yerel yönetimin işleyişinde etkin kılınması için ‘Halk Meclisleri’ şeklinde düşündüğümüz bir yapıyı oluşturmak istiyoruz. Tüm çalışmaların içeriğinin, organizasyonun ve finans yapısının insanlarımız tarafından görünür, bilinir olması, dikkat edeceğimiz en önemli noktadır. Ayrıca, belediye meclisinin gerçekçi bir temsil esasına uygun olarak oluşturulması, demokratik temsilin gerçekleşmesi için yaşamsal önemdedir” diye konuştu.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.