06 Mart 2018 Salı 14:36
CHP Gençlik Kolları’nda Cinsiyet Kotası Krizi: Kadınları sistematik olarak siyasette yok etme çabası

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz’ın tüzükte yer alan %33’lük cinsiyet kotasına uymaması,CHP’li gençler arasında bir süredir tartışmalara neden oluyordu.

CHP Gençlik Kolları’nda MYK görevlendirmelerinin yapılmasıyla birlikte 21 kişilik listede yalnızca 4 kadının olduğu ortaya çıktı.

Parti üyeleri tarafından sosyal medyada çok sayıda eleştiri gelirken, CHP Gençlik Kolları Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Avukat Melis Söylemez uygulamaya sert bir dille yanıt verdi.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevini de sürdüren Söylemez yaptığı yazılı açıklamada, bir önceki hafta gençlik kotasının %33’e çıkarılmasını savunan Emre Yılmaz’ın %33 olan cinsiyet kotasını %19 olarak uygulamaya geçirmesini “kadınları sistematik olarak siyasette yok etme çabası” olarak nitelendirdi.

Söylemez’in açıklaması şu şekilde:
Sosyal demokrasi, niteliği gereği, kadın-erkek eşitsizliğine duyarlı bir ideolojidir. Nitekim mevcut Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğümüzün 2. maddesinde, partimizin “kadın erkek eşitliğine inanan; bu değerleri gerçekleştirmeyi hedefleyen; devleti, kişilerin özgürlüklerini ve refahını sağlamaya yönelik bir hizmet aracı olarak kabul eden çağdaş demokratik sol bir siyasal parti” olduğu belirtilmiştir.

Kadın-erkek eşitsizliği, yani cinsiyete dayalı eşitsizlik, kadın-erkek herkesi, bütün toplumsal ku-rumları ve mekanizmaları etkileyen toplumsal bir sorundur. Siyasette kadın temsili, kadın sorunlarının çözümü için gereklidir ve olmazsa olmazdır.

Kadınların siyasal katılımlarında pasif siyasal katılma biçimleri olan oy verme eylemlerini en az erkekler kadar yerine getirdiği bir gerçektir ancak bu yeterli değildir.

Kadının eril siyaset içerisinde pasifize edilmeye çalışılması, siyasi partiler içindeki erkek otoritesiyle, kadınların aktif siyasete geçişinin engellemesi bugün hâla büyük bir problemdir. Kadınların siyasal karar mekanizmalarında eksik temsili ile kadın sorunları asla çözülemez. Birleşmiş Milletler de karar mekanizmalarında 33% kadın olması gerekliliğini, “kritik eşik” uygulanmasını tavsiye eder.

Ülkemizde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması, çoğu dünya ülkesine göre önce gerçek-leşmiştir. Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün aynı zamanda CHP’nin de kurucusu olması biz CHP’liler için gurur kaynağıdır. Kadınların mücadeleleri sonucunda, kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının hemen ardından 1935 yılında Atatürk Parlamento’ya 18 kadın vekilin girmesini sağlamıştır.

Partimiz bir sosyal demokrat parti olmanın gerekliliklerini yerine getirmek için her zaman pozitif adımlar atmıştır. Partimiz tüm dünyada sosyal demokratların, kadınların siyasette en azından belirli bir düzeyde yer almalarını garanti eden bir olmazsa olmaz araç olarak uyguladıkları “kota” yı kadınların siyasete aktif katılımı için bir önlem olarak uygulamıştır. Partimiz Tüzüğü’nde “Organlarda cinsiyet ve gençlik kotasına ilişkin hükümler uygulanır; her iki cinsiyetten en az yüzde otuz üç oranında üye bulunur” hükmü yer almaktadır.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz kendi tüzüğümüzde yüzde 33, Avrupa’nın en büyük cinsiyet kotasını getirdik. ’Kadın kotası’ demiyoruz, ’cinsiyet kotası’ diyoruz. Siyasi Partiler Yasası değişecekse biz buna hazırız. Cinsiyet kotasını, Siyasi Partiler Yasası’na getirerek, kadınlara pozitif ayrımcılık sağlayarak biz Türkiye’nin çehresini değiştirebiliriz.” diyerek kadınların siyasette aktif temsilinin önemini vurgularken, ne yazık ki partimizin özgücü olan “Gençlik Kolları”nda mevcut durum bunun çok ötesindedir.

Partimizin Anayasası saydığımız tüzüğümüzün yenileme çalışmalarının yapıldığı bugünlerde, gençlik örgütü seçimlerinin yönetmelikle düzenlenmemesi gerektiğini dile getirirken, gençlik kollarına %33 kota talebimiz bulunurken, Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz'ın 05 Mart 2018 tarihinde açıkladığı görevlendirme listesinde kendisi dahil 21 kişilik Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi arasında sadece 4 kadının yer aldığını görmüş bulunuyoruz.

Gençlik Kolları örgütlenmesinin en üstünde yer alan 21 kişilik yönetimde 4 kadının yer alması demek Partimiz Anayasası olan Tüzüğümüzde yer alan %33’lük cinsiyet kotasının Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz tarafından keyfi olarak %19’a indirilerek uygulanması, kadınların bu partide söz ve temsil yetkisine vurulan kelepçedir.

Kendi haklarının en canlı savunucusu olan kadınlar, yüzyıllardır erkekler tarafından ayrımcılığa uğruyor. Toplumun her alanındaki kadınlara yönelik ayrımcılığın siyasette de riyakar erkek özne-sinde kendini göstermesi yeni değil. Ancak Gençlik Kolları Başkanı Emre Yılmaz’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne birkaç gün kala kadınların sesini yok etmek için gösterdiği çaba karşılıksız kalmayacak! Kadınları sistematik olarak siyasette yok etme çabasına, ikiyüzlülüğe, partimin genç ve kadın yöneticisi olarak sessiz kalmamayı Cumhuriyet Halk Partisi'nde siyaset yapan tüm kadınlar adına sorumluluk bilirim.

CHP Gençlik Kolları Çanakkale İl Başkan Yardımcısı
Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkan Yardımcısı
Av. Melis Söylemez

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.