15 Mayıs 2017 Pazartesi 11:30
CHP'de Devrimci Demokratlar: 'Siyasi ve örgütsel yenilenme zorunlu'

Referandum sonrası süreci değerlendirmek ve döneme uygun yol haritasını tartışmak üzere CHP’de Devrimci Demokratlar Hareketi’nin düzenlediği toplantıya yoğun bir ilgi oldu. Parti içi demokrasinin öneminin ve düşünce özgürlüğüne saygının sıkça vurgulandığı, konuşmalarda CHP’de siyasi ve örgütsel yenilenmenin zorunlu olduğunun öne çıktığı toplantıda, ortak bir siyasi deklarasyonun yayınlanması için çalışma yapılmasına ve bu çalışmanın “Hayır Cephesi”ni kapsayacak şekilde planlanması benimsendi.

İstanbul’un ilçeleri başta olmak üzere, Adana, Malatya, Aydın, Trabzon Of’tan da temsilcilerin katıldığı toplantıya yaklaşık 250 kişi katıldı.

CHP Parti Meclisi üyeleri ve milletvekilleri Ali Şeker, Ali Özgündüz, Fikri Sağlar, Gülseren Onanç ve Orhan Sarıbal’ın katıldığı toplantıda, Rıdvan Budak, Müslüm Sarı, Dursun Bulut, Tülay Ateş gibi birçok eski milletvekili ve PM üyesi de katıldı.

Toplantıya Parti Meclisi üyeleri ve milletvekilleri, Canan Kaftancıoğlu, Candan Yüceer, Emre Çam, İlhan Cihaner, Gaye Usluer, Hilmi Yarayıcı, İdris Yıldız, Mehmet Ali Çelebi, Mehmet Tüm, Necati Yılmaz, Perihan Sarı, Rıza Türmen, Selina Doğan, Yaşar Seyman, Yıldız Tur Biçer ve Zeynep Altınok da mesaj gönderdi.

Dursun Bulut’un yönettiği, Mesudiye Ergün, Murat Akbaş ve Süreyya Cinik’in divanı oluşturduğu toplantıda 35 kişi konuştu.

CHP DEĞİŞMEDEN TÜRKİYE DEĞİŞMEZ!
Toplantıda, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker “alternatif olmak için kararlı ve iddialı bir duruşun önemine, CHP’nin siyasi ve örgütsel yenilenmesine” dikkat çekerken, PM üyesi Ali Özgündüz “tam da bugün, sistemin değiştiği bir dönemde köklerimizle buluşarak devrimci ve demokrat olmak gerekir” dedi. PM üyesi ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar “partici demokrasinin önemine, iktidar için herkesi kucaklayacak bir yürüyüşe ihtiyaç var” derken, PM üyesi Gülseren Onanç “toplantıyı düzenleyen Devrimci Demokratları partinin vicdanı olarak tarif etti ve yeni dönemde sivil toplum örgütlenmelerinin değişimin dinamizmi olarak daha da güçlendirilmesine dikkat çekti. PM üyesi ve Bursa milletvekili Orhan Sarıbal ise konuşmasında “siyasetin temel kriterinin iddialı ve sahici olmak” olduğunu vurgulayarak “CHP değişmeden Türkiye değişmez” dedi.

Özellikle gençlerin konuştuğu bölümlerde salonda havanın ve heyecanın yükseldiği görülürken, konuşmacıların buluştuğu başka bir ortak nokta, düşüncelerinden dolayı Fikri Sağlar’ın disipline gönderilmesinin CHP’ye ve sola yakışmadığı ve bu yanlıştan dönülmesi oldu.

Toplantının son konuşmacısı olan Necdet Saraç, CHP’de Devrimci Demokratlar Sekretaryası adına toplantı da öne çıkan başlıkları şöyle özetledi:

CHP’de “ev sahibi misafir” ilişkisini sona erdirmek gerekir. Farklı düşünüyor diye bu partide kimse kimseyi “kapının önüne koyamaz”. Kurultay delegelerinin iradesine saygı duymak gerekir.

CHP’de Genel Başkan başta olmak üzere, il, ilçe başkanları bütün üyelerin oylarıyla seçilmelidir.

CHP'yi yönetmekte ki esas amacın “il ilçe ya da genel merkezi ele geçirmek olmadığını, ülkede iktidar olmak dolayısıyla devleti yönetmek" olmalıdır. Bunun gerçekleşmesinde örgütsel ve siyasi değişimle mümkündür.

16 Nisan sonrası yüzde 25’e oynayarak, ortada durularak iktidar olunamaz, yeni dönem vites büyütülerek, yeni politikalar ve kadrolarla yüzde 51 üzerine kurgulanmalıdır! Bu nedenle tıpkı 1959’da, 1965’de ve 1973’de olduğu gibi milyonlara yarın hayali kurduracak yeni bir “İlk Hedefler Beyannamesi” ile yeni bir siyasi deklarasyonla kamuoyunun karşısına çıkmak gerekir.

ÜYELER HAREKETİ BAŞLATALIM!
Parti içi demokrasiyi işletmek, partiyi değiştirmek için büyük bir “üyeler hareketi” başlatmalı, deklarasyon da bizi buluşturan siyasi belge olmalı.

Bu belge Parti Meclis üyelerinin ve milletvekillerinin imzasıyla yayınlanarak imzaya açılmalı ve bu hareketin, “Hayır Cephesini” de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmalı. Ankara veya İstanbul’da, parti içinde ve dışındaki eğilimleri kapsayıcı geniş toplantılar yapmalı, dört bir yanda “Hayır bitmedi” mitingleri düzenlemeli…

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.