14 Ocak 2017 Cumartesi 08:15
Munzur’u yok etmek için ‘acele’ kamulaştırma kararı

Dersim Peri Suyu üzerindeki Pembelik HES projesiyle ilgili Hükümet yeniden harekete geçti. Maliye Bakanlığı, Tunceli ve Kocaeli illerinde tesis edilecek santrallerin yapımı amacıyla belirlenen taşınmazların Hazine adına kamulaştırılmasına karar verdi.  Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte Ovacık’ın Pulur, Sarıtosun, Yaylagünü, Yoncalı, Aşağıtorunoba, Çemberlitaş ve Güneykonak köylerindeki belirlenen taşınmazlar için kamulaştırma kararı alındı.

Kararda “Tunceli ve Kocaeli illerinde tesis edilecek santrallerin yapımı amacıyla ekli listelerde bulundukları yer ile ada ve personel numaraları belirtilen taşınmazların tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından kamulaştırılması; adı geçen Bakanlığın 16/11/2016 tarihli ve 31584 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27. maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 28/11/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.” İfadeleri yer aldı.

Danıştay’ın örnek teşkil edecek iptal kararları olduğunu hatırlatan Peri Suyu Koruma Platformu'ndan Eren Akyol, İnsan Haber’e yaptığı açıklamada “Acele kamulaştırma kararı ile süreci hızlandırmak istiyorlar. Bu projelerin hayata geçmesi demek Munzur Vadisi’nin tamamen yok olması demek. Bu sorun tüm Türkiye’nin sorunudur” dedi.

İşte Peri Suyu Koruma Platformu'ndan Akyol’un kamulaştırma kararı sonrası yaptığı değerlendirmeler:

Dersim’deki HES projelerinin durdurulmasıyla ilgili Danıştay’ın örnek teşkil edecek kararları var. Daha önce de bu projenin planları da iptal edilmişti. Bu konuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvurulmuştu. Tüm bunlara rağmen bu kararla savaş ortamında yangından mal kaçırır gibi hareket ediliyor. Bugün alınan bu karar, sadece bugün bölgeyle ilgili de değil, Kocaeli ve çevresini de kapsayan çok geniş bir karara imza atıldı. Şirketler, bugünkü toz duman ortamında projelerini hayata geçirmek istiyor.

BU TÜM TÜRKİYE’NİN SORUNU

Acele kamulaştırma kararı ile süreci hızlandırmak istiyorlar. Bu projelerin hayata geçmesi demek Munzur Vadisi’nin tamamen yok olması demek. Biz buna izin vermek istemiyoruz. Bu tek bizim sorunumuz değil. Bu sorun tüm Türkiye’deki yaşam alanlarının sorunudur. Bütün insanların sorunudur.  Bir birliktelikle insanlar karşı çıkmak zorundadır. Ancak birlik olarak demokratik haklarımızı kullanarak yaşamlarımıza sahip çıkabiliriz

ACELE KAMULAŞTIRMA HUKUKA AYKIRI

Acele kamulaştırma kararı sonrası hızlı bir şekilde zaman kaybedilmeden, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için gerekli adımlar atılıyor. Bununla ilgili zaten gerekli emsal kararları mevcut.  Yine Anayasa Mahkemesi’nde de süreç devam ediyor. Bu karar Türkiye’deki iç hukuka veya Avrupa’daki insan hakları hukukuna aykırıdır. Ancak bunlar maalesef uygulanmıyor, bu ayrı bir konu.

ANAYASA MAHKEMESİ KARAR AŞAMASINDA

Platform olarak bu projelerin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvurular karar aşamasında. Bundan sonraki süreçte de demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Bugün burada uygulanan durum aynı şekilde Kocaeli’de de, İzmir’de de, Artvin’de de var. Bunun bir Türkiye sorunu olduğunu kavradığımızda sermayeye geri adım attırabiliriz.

Şirketin en büyük avantajı bugün mücadelenin güçsüz olmasıdır. Hayatımızı doğrudan etkileyen bu kadar önemli konularda bir araya gelip, ciddi bir şekilde konuyu takip etmiyoruz. Bu sorunun bir an önce aşmamız gerekiyor.

Son Güncelleme: 18.02.2017 13:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.