İFSAK, Fotoğraf Arşivi birikimini izleyiciyle buluşturduğu "İFSAK Arşivi aralanıyor" fotoğraf sergisinin ilkini 25 Temmuz 2015, ikincisini 4 Haziran 2016 tarihinde açtı. 3.Sergi ise 1 Temmuz 2017 Cumartesi günü İFSAK Galeride açılacak ve sergi bütün yaz boyunca açık kalacak.

İlk sergide

Aclan URAZ, Ahmet Öner GEZGİN, Ara GÜLER,  Aramis KALAY,  Ayhan EROLGİL, Baha GELENBEVİ, Bülent ÖZGÖREN, Cengiz KARLIOVA, Cengiz ÖZAKINCI, Erdal YAZICI, Ergun ÇAĞATAY, Ersin ALOK, Gültekin ÇİZGEN, Halim KULAKSIZ, Hüsnü GÜRSEL, İbrahim AKYÜREK, İbrahim ZAMAN, İlteriş TEZER, İlyas GÖÇMEN, İsa ÇELİK, İzzet KERİBAR, Mehmet BAYHAN, Mehmet KISMET, Merih AKOĞUL, Mesut GÜVENLİ, Mustafa VURAL, Nermi ERDUR, Nevzat ÇAKIR, Nurettin ERKILIÇ, Nuri Bilge CEYLAN, Orhan Cem ÇETİN, Özdemir CEBECİ, R.Gökhan YALTA, Rauf MİSKİ, Reha AKÇAKAYA, Sabri ÖZSEZGİNLER, Salim OKUMUŞ, Sami GÜNER, Sarkis BAHAROĞLU,  Saygun DURA, Sedat PAKAY, Sedat TOSUNOĞLU, Selahattin GİZ, Selçuk KUNDAKÇI, Seyit Ali AK, Şahin KAYGUN, Yıldız MORAN, Yılmaz KAİNİ, Ziya ERALP'in fotoğrafları sergilenmişti.

Maggie Danon 

2. Sergide ise

Ahmet ÖZYURT, Alberto MODİANO, Aleksi PETRİDİ, Ali Ihsan GÖKÇEN, Ali ÖZ, Ayda ULUDAĞ ALPAT, Ayfer SÜREN KIZILCIKOĞLU, Barbaros ALTINDİŞ, Baytekin KARA, Celal DENİZ, Celal YILMAZ, Cem TURGAY, Cengiz AKDUMAN, Çerkes KARADAĞ, Emin HAKARAR, Emine CEYLAN, Erhan SARALOĞLU, Faruk AKBAŞ, Faruk ERTUNÇ, Fethi SABUNSOY, Firdevs SAYILAN, Günsel YILDIRIM, Hakan KIZILCIKOĞLU, Hasan AKÇİN, Hüseyin Kemal ÇAĞIN, Hüsnü ATASOY, İlker MAGA, İsmail COŞKUN, İsmail Sadık OĞUZ, Kaan ÇAYDAMLI, Kadriye GÜVENER TİMUROĞLU, Lütfü ÖZGÜNAYDIN, Mehmet ÜNAL, Meral ORALİŞ, Metiner GÖREN, Mihrimah UZEL, Mine GÜVENLİ, Mustafa KOCABAŞI, Muzaffer SÜTLÜOĞLU, Nadir EDE, Nazım TİMUROĞLU, Nevzat YILDIRAN, Orhan KARAALİOĞLU, Refik ONGAN, Sadık İNCESU, Sadık ÜÇOK, Selda URAZ, Semra YILMAZ, Sevil ÜZREK, Şemsi GÜNER, Şirin KÜÇÜKTABAK, Timurtaş ONAN, Tufan DİNARLI, Tuncay ÇÖTELİOĞLU, Tülin DİZDAROĞLU, Yıldız ÇELİK, Yusuf DARIYERLİ, Yusuf TUVİ, Yüksel ERSERTEL'in fotoğrafları yer almıştı .

Cemil Ağacıkoğlu 

3.Sergide

Cemil AĞACIKOĞLU, Remziye AKÇAY, Tanju AKLEMAN, Gültekin ALKURT, Orhan ALPTÜRK, Emin ALTAN, Kamil ATAV, Ayhan AYDIN, İbrahim AYŞIL, Ayşe BAĞDEMİR ARIKAN, Ömer BAKAN, Ali BALKI, Kemal CENGİZKAN, Tahir M.CEYLAN, Cengiz CIVA, Tuğrul ÇAKAR, Hüseyin Paşa ÇETİN, Maggie DANON, Sadık DEMİRÖZ, Ufuk DUYGUN, Taçay ERDEMSEL, Nusret Nurdan EREN, Oral GÖNENÇ, İsmet GÜMÜŞDERE, Dora GÜNEL, Selim GÜNEŞ, Barbaros GÜRSEL, Fehmi İÇYER, Fethi İZAN, Sabit KALFAGİL, Çağatay KARAÇİZMELİ, Hacer KARANLIK, Leon KERİBAR, Orhun KILIÇBEYLİ, Ali Nabi KIRAN, Erman KOPARAN, Arif Hikmet KOYUNOĞLU, Ahmet KUZİK, Teoman MADRA, Ömer ORHUN, İlkan ÖZDAĞ, Çetin ÖZEK, Şahabettin PAMUK, Ozan SAĞDIÇ, Yalçın SAVURAN, Gül SEÇKİN, Atilla TANYELİ, Tolunay TİMUÇİN, Yücel TUNCA, Hatice TUNCER, Sacit ÜNLÜ, Birol ÜZMEZ, Uğur VARLI, Cemal YAMALIOĞLU, Özcan YAMAN, Habip YANÇ, Pelin YILDIZELİ, Hacer YILMAZ, Özcan YURDALAN, Hakan ZÜMRÜT'ün fotoğrafları sergilenecek.

Arif Hikmet Koyunoğlu 1889-1982

Sergilerde yer alan fotoğrafçıların isimlerini tek tek yazmamın amacı; Arşivin ne kadar büyük bir fotoğrafçı birikimini kapsadığını göstermek, konu ile ilgili araştırma yapabilecek arkadaşların kolay ipucu yakalamalarına yardımcı olmak isteğimdir.

Kurumsal ilişkilerin gerekliliği üzerine;Kurulduğu 1959 yılından günümüze değin pek çok usta fotoğrafçının yolunun kesiştiği İFSA, oluşturduğu fotoğraf arşivini en iyi şekilde korumayı ve tasnif çalışmaları tamamlandıkça fotoğraf severlerle buluşturmayı hedefliyor. 2015 yılında çalışmalarına başlayan İFSAK Arşiv Birimi Koordinatörlüğünde incelenen, tasnif ve koruma çalışmaları yapılan fotoğrafların sergilenmesi geleneği sürdürülecek.

Sergilenen fotoğraflarda isimler incelendiğinde görülecektir ki, sergiler dönemsel bir sıralama izlememektedir. Tasnif çalışmaları tamamlananlar sergilemeye dahil edilmektedir. Açılacak üçüncü sergide Sabit KALFAGİL'den Nusret Nurdan EREN'E, Arif Hikmet KOYUNOĞLU'ndan Ozan SAĞDIÇ'a pek çok değerli ismin fotoğrafları yer almaktadır.

Büyük çoğunluğu İFSAK üyesi olan fotoğraf tarihine sayısız katkıları bulunan duayen fotoğrafçıların bu değerli eserlerinin korunması, arşivlenmesi, fotoğraf severlerle paylaşılması, araştırma çalışması yapmak isteyenlerin incelemesine açık tutulması, geçmiş gelecek arasında birikim köprüsü oluşturulması ancak kurumsal bir kimlikle mümkün olabilirdi, bunun gereğini yerine getiren İFSAK'ta konu ile ilgili emek verenlerin tümüne teşekkürler.

İFSAK

Ülkemizde fotoğrafta böylesi birikimlere sahip olduğu düşünülen başka hangi kurumlar akla gelir ki, gelenlerin tümü de yine İFSAK gibi amatör örgütlenmelerdir. Ne yazık ki, mevcut çalışmalarıyla koleksiyoncular, galeriler, müzeler, Üniversitelerimiz, Yerel yönetimlerimiz, Bakanlığımız birikimimizi derleme işinde henüz adlarından söz ettirir durumda değiller.

Fotoğraf belleğimizin oluşması gibi devasa bir hedef için tüm kuruluşların bulundukları durum ve noktadan ellerinden geleni yapmaları beklenir, biz amatörlerin bu konudaki beklentilerini ise ancak ve ancak fotoğraf dernekleri karşılayabilir. İFSAK bu sergilerle bunun örneğini oluşturmuştur.

Ülkemiz fotoğrafı, diğer sanat disiplinlerimizde olmayan çok yaygın bir örgütlülüğe sahiptir. İFSAK bu yapılanmanın en eski ve köklü kuruluşlarından biridir. Bunun kıymetinin bilinmesi gerektiği ve bütün fotoğrafçıların Fotoğraf dernekleri ile iletişimini güçlü tutmaların da yarar olduğu düşüncesindeyim. Bu en azından kendi birikimlerinin yarınlar ile iletişimi için gereklidir.

İsmet Gümüşdere 1925 - 2003 

Amatör çalışmaların sürekliliği üzerine;

Bilenler bilir 1978 ler den buyana Amatör fotoğraf dünyasındayım. Bu alanın örgütlenme çalışmalarında da emeğim vardır. Bu somutluğa rağmen 1990 yılında başıma gelen bir olay bütün dünyamı değiştirdi. Fotoğraf üretmeye yönelik çalışmalarıma uzun süre ara vermek zorunda kaldım. Döneminin yıldızı kabul edilip birçok nedenden ötürü fotoğrafla ilişkilerini sürdüremeyen bir çok arkadaşımız oldu. Ara verenler oldu. Tamamen kopanlar oldu, sergilerde bu arkadaşlarımızdan da fotoğraflar var. Bireysel olarak birikimlerimizin korumacılığını yapmamız çok zor, çalışmaları kurumlarla birlikte sürdürmek bu anlamda daha da önem kazanıyor. Düşünsenize sergilerin birinde yer alan benim fotoğrafımın altında 1987 tarihi var, tam 29 yıl sonra yaşamımın bir parçası ile yeniden karşılaştım ve bir yerde iyi korunarak saklandığından emin oldum. Bu hazzı geçen yılda AFSAD arşivinde 2 adet fotoğrafım ortaya çıktığında yaşamıştım. Kurumsal ilişkilerimi seviyorum ve bu ilişkilerin insan yaşamının önemli bir parçası olduğuna inanıyorum.

Ozan Sagdic

Yitirdiklerimizin fotoğraf mirasını yarınlara taşıma üzerine;

Hangi birikimden söz ediyorsun diyeceklerin bile olabileceğini düşünerek, kültürlenmenin, birikimin, ilmek ilmek dokunmak, taş taş üstüne koyarak örülmek, hiç bir şeyi dışarda bırakmayacak şekilde derlenmek olduğundan yola çıkıyorum. Bir çok arkadaşımızın birikimlerinin, ölümlerinden sonra torbalarla en iyisinden sahafların raflarına veya eskicilerin tezgahlarına düştüğünü gören biri olarak, kim, ne zaman ülkemizin kültür ve sanat birikime sahip çıkacak demekten kendimi alıkoyamıyorum. Sorunun yanıtı da belli, örgütlemenin dışında şimdilik bize sahip çıkabilecek yapılar ortada yok. Bunun için İFSAK'ın bu çalışmasını ve derlemesini çok önemli buluyorum.

Bellek oluşturma çalışması süreci üzerine;

Bizim adımıza ve kendiliğinden oluşan günümüz sanal belleğinden gelecek kuşaklar nasıl yararlanır şimdiden kestirmek zor. Bu yoğunluğu ve tasnif disiplini olmayan yığını kim hangi niyetlerle okur, değerlendirir ve hangi sonuçlara varır bilemiyorum. Bilebildiğim arınmış, sadeleşmiş, arşivleme disiplinine sahip görsellerin yarınlarımız için başka kıymetlerde olabileceğidir. Onun içinde İFSAK'ın bu derlemesi önemlidir ve sürdürülmesi gereken bir çalışmaya öncüdür.

Orhun Kılıçbeyli 

Birikimlerin gelecek nesiller tarafından doğru okunabilmesi için gerekenler üzerine;

Sergiler; hazırlanma yönteminden kaynaklı, fotoğraflar bir tasnife tutulmadan çeşitli dönemlerin, tekniklerin, konuların yan yana geldiği bir şekilde yapılıyor. Gönül ister ki bu birikim zaman zamanda dönemleri, konuları, teknikleri anlatacak şekilde yeniden sergilensin. Şimdilik fotoğraflar sadece fotoğrafçının isimleri ile birlikte sunuluyor. Fotoğrafın tarihinin, içinde yer aldığı etkinliğin, döneminin kısa bilgi notlarıyla sunulması elbette tercih edilir. Bu birikime şimdilerde bakıldığında bu farkın önemi anlaşılmayabilir, çünkü hafızalarımız henüz taze ve hatırlayabiliyoruz. Ama gelecek nesiller bu arşivlere baktığında, incelediğinde, birikimin kimin, ne zamanına, hangi çalışmasına ait olduğu bilgilerine de mutlaka ihtiyaç hissedecektir. Bunun içinde arşivde var olan çalışmaların tümüne gerekli açıklayıcı bilgilerinin eklenmesinde büyük yarar görmekteyim.

Kaldı ki sergilenen bu arşiv; orijinal, döneminde basılan fotoğraflardan oluşmaktadır. O tarihlerin teknik koşullarını anımsamadan, göz önünde bulundurmadan günün teknik bilgileri ile onları değerlendirmekte haksızlık olacaktır.

Tugrul Çakar

Tarihsel çalışmaların veri tabanı üzerine;

Ülkemizdeki fotoğraf birikimini konu alan, dönemleri veya bütünü anlatma amaçlı, değerli derleme, sergi, kitap çalışmaları yapılmaktadır. İFSAK arşivinin bu çalışmalar için önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum. İFSAK’ın bu birikiminden yararlanmayı seçmeyen araştırmacıların, küratörlerin, kitap hazırlayıcılarının çalışmaların da kaçınılmaz olarak eksiklikler bulunacaktır . Bu alanda yoğunlaşan arkadaşlarımıza İFSAK başta olmak üzere bütün fotoğraf derneklerimizin fotoğraf arşivlerinden yararlanmalarını öneririm.

Son söz.

Amatör fotoğraf dünyamızın geleceğinin ve birikiminin teminatı örgütlenmesidir. İFSAK etkinlikleri ise bunun iyi bir göstergesidir. Fotoğrafçı arkadaşlarımıza fotoğraf derneklerinde yer almalarını öneririm.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alberphoto 2017-06-30 15:51:50

Aclan Uraz ikinci kuşakta olması lazımdı. İfsak bu konuda ciddi bir hata yapmıştır.