Önceleri iş gördürmek için rüşvet verildiğini kısıtlı bir çevre biliyordu. Sonra 17-25 Aralık 2013 rüşvet operasyonu yapıldı ve rüşvetin büyüklüğünü bu ülkenin neredeyse yarısı bilir oldu. Baba - oğul arasında sıfırlanamayan milyar dolarların ses kayıtları hiç bir şüpheye yer bırakmayacak kadar netlikte ortadayken, bankacı olduğu halde, bankalara güvenmeyen banka genel müdürünün evinde ayakkabı kutuları içinde milyonlarca Euro yakalanmışken, bakanların vatandaşın değil ama hayali ihracatçıların önüne yattıkları ortaya çıkmışken, bu kirli rüşvet çarkının kimlerden olduğu biliniyorken, iktidarın dayanılmaz ağırlığı nedeniyle cümle cemaat aklandılar. İş o kadar utanmaz bir hal aldı ki; yakalanan paralar, devlette geçici olarak emanette kaldığı süre dahi hesaplanıp, banka genel müdürüne faizi ile ödendi. Ve üstüne tüy dikmek için de, tüm rüşvet çarkını döndüren hayali ihracatçıya devletin ilgili, ilgisiz bakanları ödül bile verdiler.

İktidar ve onların her türden medya kanalları aracılığıyla kapattığımız ya da o an için öyle zannettiğimiz bu pislikler, başka bir kıtada, ülkelerinin bankalarından kaçırdığımız komisyonlar adı altında, bir sene önce yeniden Pandora'nın Kutusu senaryosuyla açılıverdi. Sorunun büyüyeceği ve uçlarının istenmeyen kişilere kadar uzanacağı bilindiğinden, sorunun çözümü için de alışık oldukları yöntem olan rüşvet ile önce yeni seçilecek başkanın adamlarının kapısı çaldılar. İşin çapında ve verilecek rüşvetin miktarında anlaşmak kolay oldu. Ne de olsa kendi ceplerinden çıkmayan on milyonlarca dolardı söz konusu olan. Para her zaman işe yarar diye bir deyim olsa da, doğru adamları bulduğunuzdan emin olmalısınız. CİA'nın eski başkanı iyi bir isim ama bu adamlar da salak değil. Ülkesinde kanunlar ve onları az çok doğru yorumlayan yargıçlar ve savcılar var. Ve Türk dizilerinden öğrendiğimiz İki kişinin bildiği; sır değildir'in  boşuna söylenmemiş olduğunu Pensilvanya'dan Hoca Kaçırma operasyonunda öğrenmiş bulunduk.

Hadi Rıza Zarrab denen rüşvetçi, bir yolunu bulup, Amerika'ya gitti ve plan gereği tutuklandı. Hadi bunu özgüven patlamasından göremediniz. Kör gözüm, kör parmağım dercesine, bankanın genel müdür yardımcısını ne demeye Amerikan FBI'ının kucağına oturttunuz? Bilmiyor musunuz ki işler oralarda, bizim buralar gibi yürütülmüyor, bilmiyor musunuz ki saçma sapan bir adam ile ortak çıkarlar tutturmak kolay değildir, hadi ortak bir dil tutturdun, yahu adam bizimkisinden bile söylediğinden dönmede daha mahir.

Ben ilk başlarda reisimizin ne yaptığını bildiğini düşünüyordum. Bir kaç manevra ile bu işin de üstesinden geleceğini düşünüyordum. Ama yanıldım. Gizli diye yaptıkları her iş, gün geldiğinde bütün çıplaklığı ile ortalarda dolaşan mahallenin delisi misali ortalıkta.

Verilen paralardan çoktan geçtiler de, bankacı için tuttukları avukatlar, sanki düşmana gerek yok dercesine bütün rüşvet suçunu, bankanın genel müdürüne yıkmasınlar mı.Yahu adam ülkemizde aklanmış, paklanmış ve daha büyük bir devlet bankasının arpalığıyla ödüllendirilmişti. Adamcağız rüşvetin zekatıyla tam da İmam Hatip okulu açacakken, rüşvetin belgesi gösterilir mi?

Hadi bu Rıza Zarrab'ın kalan mallarına el koyuldu. Paranın bir kısmını kendilerince kurtardılar. Bir kısmını da CHP'nin eski milletvekilinden çıkardılar. Hala ortada yenilir yutulur olmayan alınmış rüşvet paraları var. Vatandaşımız bunların mallarına neden el konmadığını sormayı akıl eder mi acaba?

 Ama hala  herşeye rağmen dizginler bizim reisin elinde: Adı rüşvetçiye çıkmış eski bakanlara ne olur ne olmaz diye yurt dışına çıkış yasağı koydular. Belli mi olur, bakarsın bu salaklar da Uzak Doğu'ya gidiyorum diye, Amerika'ya giderler.

Bizim ülkemizde rüşvet alıp vermek gündelik işlerdendir. Vatandaş bu konuda sıkıntı çıkarmaz. Günah falan dense de; Çalıyorlar ama iş yapıyorlar diye kılıfına sokar. Lakin, bu Amerikan başkanı pek paragöz. Sanırım Zarrab üzerinden kendi bütçe açıklarını kapamak için Türkiye'ye bir hayli yüklü hesap çıkaracaklar. Ülkede zaten paralar giderek suyunu çekmiş durumda. Bu paragözün hesabının ödenmesinin yükü sanırım maliye bakanımızın pek hoşuna gitmemişe benziyor. Arttırılmamış vergi kalmış mı diye sağa sola bakındığı belli. Elini korkak alıştırma be Memedim: Boşa Oturdun Vergisi, Aç Kaldın Vergisi, Kredi Kartının Borcunu Ödeyemedin Vergisi'ni daya vatandaşa. Bak göreceksin bunları bile seve seve ödeyecekler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.