02 Ekim 2017 Pazartesi 13:29
2017 ALES sonbahar dönemi son başvuru tarihi ne zaman? Ödemeler hangi bankalara yapılacak?

ALES için ÖSYM tarafından verilen başvuru süresi, 4 Ekim’de sona eriyor. Belirlenen tarihe kadar adayların başvuru işlemlerini tamamlaması gerekiyor. 4 Ekim’e kadar başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde başvuru yapabilecek. Sınav için yapılan yeni değişiklikler, 19 Kasım’daki sınavdan itibaren uygulanacak.

2017 ALES SONBAHAR DÖNEMİ DEĞİŞİKLİKLERİ

 ALES puanı geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. 180 dakika olan sınav süresi 150 dakikaya, 160 olan soru sayısı da 100’e düşürüldü. Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel-1, Sözel-2 olarak dört kısımdan oluşan sınav, sadece sayısal ve sözel olarak iki kısımdan oluşacak. Puanlama hesaplama işlemlerinde ALES sözel ve ALES sayısal için değişiklik yapılmadı. ALES eşit ağırlık puan hesaplamasında ise sözel ve sayısal testlerin yüzde 50 oranında ağırlıklarının olması kararı verildi.

2017 ALES SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 ALES başvuruları, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine aday şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılarak gerçekleştirilir. Adayların başvuru yapabilmeleri için sistemdeki fotoğraflarının güncel olması gereklidir. Son 50 ay içinde çekilen ve yüklenen fotoğraflar güncel olarak kabul edilir. Güncel olmayan adaylar, ÖSYM başvuru merkezlerinden güncelleme işlemi yapabilir.

2017 ALES SONBAHAR DÖNEMİ GEÇ BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN YAPILACAK

 4 Ekim’e kadar ALES başvuru yapmayan adaylar, geç başvuru günü olan 18 Ekim’de başvuru yapabilecek. Geç başvuru gününde adaylar, hem başvuru işlemlerini hem de ödeme işlemlerini aynı gün içerisinde gerçekleştirilecek. Diğer başvuru sürecinden farklı olarak bu günde başvuru yapan adaylar sınava sadece Ankara’da girebilecek ve sınav ücreti olarak 135 Türk Lirası ödeyecekler.

2017 ALES SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKALARA ÖDENECEK?

 ALES başvuru ücreti 90 Türk Lirası’dır. Sınava girecek adaylar ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ alanını kullanabilir. Bunun dışında şu ödeme seçenekleri de kullanılabilir;

 -Akbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Halkbank tüm ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı

- Türk Ekonomi Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı

- Ziraat Bankası’nın sadece mobil bankacılık ve internet bankacılığı

2017 ALES SONBAHAR DÖNEMİ SINAV KONULARI

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40’ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 40’ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alacaktır.

Bütün adaylar, dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda 120 soru cevaplandırmış olacaklardır. Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları tabloda yer almaktadır. Adaylar istedikleri takdirde bütün testleri cevaplandırabileceklerdir.

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme
(muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

Son Güncelleme: 02.10.2017 13:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.