Hani derler ya “Öyle canım yandı ki az daha aklımı kaçıracaktım.” Tam da bu durumdayız işte. Ülke yeniden kan gölüne döndü ve biz ‘neden bu noktaya geldik, sorumlu kim, bu savaş kimin eseri..’ unuttuk. Can havli ile sağa sola saldırmaya başladık. Sahi ne oldu da bu noktaya geldik?

Hafıza-i beşer nisyanla malüldür. Yani insan hafızasının en büyük eksiği unutkanlığıdır. O nedenle 7 haziran seçimleri etrafında dönen bu meseleyi anlayabilmek için tarih tarih hatırlayalım:

12 Nisan 2015: Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarı Tütek Köyü’nde 15 asker çatışma bölgesinde kaldı, 8 asker yaralandı. Akşam saatlerine kadar süren çatışmada yöre halkı yaralı askerlerinin etrafını da çevirdi. Helikopterlerin askerleri almak yerine ateş açtığı iddia edildi. Olayın görüntüleri yayınlandı. Bu olay Ağrı provakasyonu olarak uzun süre konuşuldu.

18 Mayıs 2015: Mersin HDP il binasında gönderilen bir çiçek içindeki bombanın infilak etti. Patlamada 1 kişi yaralandı.

18 Mayıs 2015: Adana HDP İl Başkanlığı'nın bulunduğu işhanınının 4'üncü katında patlama meydana geldi. Patlamanın gönderilen bir çiçek içerisine yerleştirildiği ifade edildi. HDP Seyhan İlçe Başkanı'nın makam odasındaki patlamada ilçe eşbaşkanı Hüseyin Beyaz ile ESP eski il başkanı Sabahattin Pişkinbaş ve İbrahim Yakut yaralandı.

3 Haziran 2015: Bingöl'de HDP'ye ait seçim aracının şoförü Hamdullah Öğe, silahla vurularak öldürüldü.

4 Haziran 2015: Erzurum'da İstasyon Meydanı’nda düzenlenen ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılacağı miting öncesi ırkçı bir grup, mitinge katılanlara saldırdı. Mitingine katılacak partilileri getirdikten sonra minibüsün kapısındaki arızayı gidermek için Oto Sanayiye giden ve orada göstericiler tarafından dövülen ve yakılmak istenen sürücü Aydın Taşkesen (40) Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakım altına alındı

5 Haziran 2015: 7 Haziran seçiminden 2 gün önce HDP'nin Diyarbakır mitinginde Selahattin Demirtaş'ın konuşma yapmak için sahneye çıkmaya hazırlandığı sırada patlamalar meydana geldi. Patlamada 5 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

7 HAZİRAN 2015 SEÇİM

7 Haziran 2015'te genel seçimler gerçekleştirildi. Seçim sonuçlarına göre AKP 258, CHP 132, HDP 80 ve MHP 80 milletvekili çıkardı. HDP'nin %10 barajını geçip geçmeyeceği tartışılırken %13,1 oy aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimden 10 gün sonra, “Dolmabahçe Mutabakatı” ifadesini asla kabul etmediğini belirterek, “Bölücü terör örgütüne sırtını dayamış olanlarla bir mutabakat asla düşünülemez. Yan yana durup, orada bir fotoğraf karesi içerisinde yer almak doğru bir şey değildir” dedi.

Suruç

20 Temmuz 2015: Kobani'nin yeniden inşaa çalışmalarına destek vermek amacıyla Suruç'a giden SGDF üyesi 300 kişi, Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması gerçekleştirirken bir canlı bomba saldırısı yaşandı. Saldırıda 34 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

22 Temmuz 2015: Ceylanpınar'da Suruç katliamına misilleme olarak, IŞİD ile işbirliği içinde oldukları gerekçesiyle Feyyaz Özsahra ve Okan Acar isimli 2 polis öldürüldü. Olay önce HPG tarafından üstlenildi ancak daha sonra ''bize bağlı olmayan yerel güçler'' açıklaması yapıldı.

27 Temmuz 2015: Muş Malazgirt'te uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız hayatını kaybetti.

13 Ağustos 2015: Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Orhan Aslan (16) ve Muhammed Aydemir (15) adlı iki çocuk özel harekât timlerince öldürüldü.

16 Ağustos 2015: Muş Valiliği, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalar nedeniyle Varto ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

21 Ağustos 2015: Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Barış Mahallesi'ndeki evin balkonunda başından vurularak ağır yaralanan 3 yaşındaki bir çocuk İsa, polis tarafından vurulduğu iddia ediliyor.

21 Ağustos 2015: Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki Ayvalık Jandarma Karakoluna düzenlenen PKK saldırısında Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan hayatını kaybetti.

23 Ağustos 2015: Asker cenazelerinde iktidar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik artan tepkilere bir yenisi daha eklendi. Bu kez tepki bir Yarbay'dan geldi. Şırnak'ta hayatını kaybeden Yüzbaşı Ali Alkan'ın cenazesinde ağabeyi Jandarma Yarbay Mehmet Alkan'ın "Şu güne kadar 'çözüm' diyenler neden şimdi 'sonuna kadar savaş' diyor" isyanı gündeme damga vurdu. Yüzbaşının astsubay kardeşi ise cenazeyi "bu çapulcuların olduğu yerde kaldırmam" şeklinde tepki gösterdi.

27 Ağustos 2015: Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan çatışmada 7 yaşındaki Baran Çağlı, 10 yaşındaki Emin Yanaş ile ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 39 yaşındaki Mesut Sanrı ve Cizre Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık personeli Eyüp Ergin'in yaşamını yitirdi.

27 Ağustos 2015: Yüksekova'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yaşanan çatışmalarda 3 kişi hayatını kaybetti.

29 Ağustos 2015: Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde dün gece çevik kuvvet midibüsüne roketatarlı saldırı sonrası olay yerine yakın bir yerde, polislerin 'dur' ihtarına uymayan 16 yaşındaki Mazlum Turan, açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

30 Ağustos 2015: Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Baraj yolunda, askeri araç konvoyunun geçişi sırasında meydana gelen patlamada bir çocuk öldü, bir kişi yaralandı.

3 Eylül 2015: Aralarında gazeteciler, yazarlar ve siyasilerin de bulunduğu 180 aydın, 'Hitler Almanya'sı 2015' başlıklı bir metin yayınladı. Bildiride, "Sürdürülmek istenen oyunlar ortaya dökülmesin diye Erdoğan rejimi son kozlarını bütün şiddetiyle oynuyor" denildi.

4 Eylül 2015: Cizre'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

5 Eylül 2015: Dersim Perisuyu Vadisi’nde Koçyiğitler Karakolu'ndan açılan ateşle başladığı belirtilen ve Ağustos ayında başlayan yangın aralıksız sürüyor.

06 Eylül 2015: Dağlıca'daki PKK saldırısında resmi rakamlara göre 16 asker hayatını kaybetti, 6 asker yaralandı. Ölen asker sayısının 30'dan fazla olduğu iddia edildi.

06 Eylül 2015: Dağlıca saldırısının yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atv – A Haber ortak yayına katıldı. Erdoğan'ın yayında Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu değerlendirirken dile getirdiği “Eğer 400 milletvekilini alabilecek veya bir Anayasa'yı inşa edecek sayıyı bir siyasi parti yakalamış olsaydı, durum bugün çok farklı olurdu” ve "Belki şehitlerimiz olacak ama bu bizi asla durdurmamalı" ve asker cenazelerinde tepki gösteren ailelere yönelik "Karakteri bozuk" sözleri büyük tepki yarattı.

7 Eylül 2015: Canlı yayının ardından Erdoğan'ın sözlerinin yanlış yansıtıldığı iddia edilerek Hürriyet gazetesine yaklaşık 150 kişilik bir grup saldırdı.

7 Eylül 2015: HDP'li milletvekilleri Cizre'de 2 günde 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada, iki kişinin kalp krizi, bir bebeğin hastaneye götürülememesi, 10 yaşında bir çocukla iki gencin de açılan ateş sonucu öldürüldüğü belirtildi.

8 Eylül 2015: Iğdır'da polis memurlarını götürmekte olan servis minibüsüne bombalı tuzak kuruldu, 13 polis hayatını kaybetti.

8 Eylül 2015: Dağlıca'daki 16 askerin naaşı aralarında eski BDP Hakkâri Milletvekili Esat Canan'ın da bulunduğu sivil bir heyet tarafından alındı. DİHA, saldırıda tahrip edilen TTZ aracını ve şehitlerin sivillerce taşındığı görüntüleri geçti.

9 Eylül 2015: HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'li bakanlar, milletvekilleri ve partililerin bulunduğu bir konvoy Cizre'ye doğru yola çıktı. Konvoy'un Cizre'ye gitmesine izin verilmemesi üzerine konvoydakiler Midyat'ta araçlarından inerek, Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti.

9 Eylül 2015: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Terörü bitireceksen ben sana vereceğim o 400 vekili' diye seslendi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise “açıkça 'Bize 400 vekil vermezseniz burnunuzdan getiririz' diyorlar” şeklinde konuştu ve daha önce de yaptığı barış çağrısını tekrarladı.

11 Eylül 2015: Cizre'de cuma namazı yasaklandı. Cizre sokaklarında polisin “Hepiniz Ermenisiniz” anonsları yaptığının görüntüleri yayınlandı.

11 Eylül 2015: Diyarbakır Barosu, Cizre'de uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için AYM'ye başvurdu. AYM'nin red kararı üzerine konunun AİHM'e taşınması gündeme geldi.

12 Eylül 2015: Cizre'de 8 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı sona erdi. Sokağa çıkma yasağı sırasında 21 kişi hayatını kaybetti. Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldığı bir televizyon yayınında “Cizre’de tek bir sivil kayıp”ın olmadığını iddia etmişti. İçişleri Bakanı İçişleri Bakanı Selami Altınok ise 7-8-9 Eylül’de ülke genelinde 40 polis ve 51 sivilin yaralandığını, iki sivilin de hayatını kaybettiğini öne sürmüştü.

CİZRE’DE hayatını kaybeden siviller

*Sait Çağdavul(18): 5 Eylül'de boğazına isabet eden bir kurşun sonucu kan kaybından hayatını kaybetti.

*Mehmet Emin Levent(21): 5 Eylül'de kafasına isabet eden bir kurşunla hayatını kaybetti. Levent'in cenazesi 13 Eylül'de toprağa verilebildi.

*Cemile Çağırga(13): 6 Eylül'de çıkan olaylarda vuruldu. Hastaneye götürülmeden olay yerinde hayatını kaybetti. Ailesi Cemile'nin cenazesini defnetmek istedi. Ancak yasak nedeniyle defin işlemi yapılamadı. Havanın sıcak olması nedeniyle, cenaze evde bulunan bir derin dondurucuya konuldu.

*Osman Çağlı(18): 7 Eylül'de bacağından vuruldu. Hastaneye götürülemeyen Çağlı kan kaybından dolayı yaşamını yitirdi.

*Meryem Süne(45): 8 Eylül'de 7 Çocuk annesi olan Meryem Süne'nin sağ böbreğine bir kurşun isabet etti. Ambulans gelmediği için olay yerinde hayatını kaybetti.  Cenazesi de 1 gün soğuk hava deposunda bekletildi.

*Bahattin Sevinik(50): 9 Eylül'de sokakta vurularak hayatını kaybetti.

*Suphi Saral(47): 9 Eylül’de komşusu Bahattin Sevinik vurulunca yardımına koştu. Olay yerine varmadan o da vuruldu.

*Özgür Taşkın(18): 9 Eylül'de amcasının evine giderken vuruldu.

*Bünyamin İrci(15): 9 Eylül’de Cizre dört yol kavşağında hayatını kaybetmiş halde bulundu. İrci’nin göğsü ve kafasından vurulmuştu.

*Selman Ağır(10): 10 Eylül'de evinin bulunduğu sokakta boynundan vurularak hayatını kaybetti.

*Eşref Erdin(60):  10 Eylül’de Erdin evinin çatısındayken sırtına isabet eden bir kurşunla vuruldu.

*Maşallah Edin(40), 13) Zeynep Edin(18): 10 Eylül'de kucağında 6 aylık bebeği Berğedan’la ile sokak ortasında vuruldu. Gelinin vurulduğunu gören kaynana Maşallah Edin gelinin imdadına koşarken o da vurularak hayatını kaybetti. Edin’in oğlu Berğedan Edin ise yaralandı.

*Sait Nayci(17):  10 Eylül'de sabah saatlerinde evinin sokağında vuruldu. Kan kaybından hayatını kaybetti.

*Mehmet Erdoğan(74):  11 Eylül’de ekmek almak için sokağa çıkan Erdoğan, ekmek elinde dönerken Cudi mahallesi Nergizi sokakta vuruldu.

Ayrıca hastaneye götürülemediği için çeşitli sağlık sorunlarından dolayı hayatını kaybedenler ise şöyle: Muhammet Tahir Yaramış(35 günlük), Mehmet Dikmen, Mehmet Emin Açık, Hacı Ata Borçin, Hetban Bülbül.

12 Eylül 2015: Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret görevden alındı.

13 Eylül 2015: Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak 14 Eylül akşamı saat 17.00’ye kadar sürdü.

14 Eylül 2015: Demirtaş, "AKP 400 vekil için bütün ülkeyi yakıp yıkabilir. Çılgın olabilirler, çıldırmış olabilirler. Silahtan başka savaştan başka gözleri hiçbir şey görmüyor olabilir ama biz Kürt gençlerine asla savaşı, şiddeti önermiyoruz” dedi.

14 Eylül 2015: Silvan’a operasyon düzenlendi. Tankların sokaklardaki görüntüleri basına yansıdı. 13 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

16 Eylül 2015: Hakkari ve Mardin’de zırhlı polis araçlarına yönelik düzenlenen bombalı saldırılarda beş polis öldü, üç polis yaralandı.

19 Eylül 2015: Batman Belediye Eş Başkanları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel’in de aralarında bulunduğu 83 kişi ‘özel güvenlik bölgesi’ne girdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Bu yazı hazırlanırken yeni haberler gelmeye devam ediyordu. Bu süre içinde HDP binalarına 100’ün üzerinde saldırı gerçekleşti. Birçok Kürt, yaşadığı yerde saldırıya uğradı. Asker aileleri, çocuklarının ölümünden iktidarın ‘savaş politikalarını’ sorumlu tuttu. Tepkilerini gösteren aileler hakkında soruşturma başlatıldı. Aralarında tutuklananlar oldu. Birçok aydın, sanatçı, yazar, akademisyen, siyasi parti temsilcileri, kitle örgütleri barış çağrısı yaptı. Aralarında DİHA, ANF ve Sendika.Org’nin de bulunduğu bir çok yayın organına erişim engellendi. Birçok haber erişim engeline uğradı.

ŞİMDİ SORU: BU SAVAŞ, BUNCA ÖLÜM KİMİN ESERİ?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.