AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 seçimleri için yerli ve milli olan partilerle iş birliği yapmayı düşündüğünü söyledi. AKP, yerli ve milli bir parti demek ki? Hafızamızı biraz yoklayalım ve bu durumu açıklığa kavuşturalım.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmasına karar verilen, Brüksel'deki NATO merkezinden olur alan ve kuruluş felsefesi olarak o günlerde Türkiye ve Orta Doğu masası şefliğinden, CİA'nın Başkan Yardımcılığı'na terfi eden Graham Fuller'in Yeni Bir Cumhuriyet adlı kitabında da belirttiği ilkeler çerçevesinde kurulan AKP, demek ki yerli ve milli bir parti öyle mi?

Dünya Bankası eski Başkan Yardımcılarından olan Kemal Derviş'in bizzat reçetesini yazdığı ekonomik ve politik yol haritası, bugünlere kadar AKP tarafından harfiyen uygulanması, yerli ve milli öyle mi?

Türkiye Cumhuriyeti'nin neredeyse doksan yılda halkın ödediği vergilerle kurulan yüzlerce işletmenin, onbeş yılda AKP tarafından haraç mezat, yerli-yabancı demeden satılması ve bu satışlardan iktidarın komisyonlar alması, yerli ve milli bir politika öyle mi?

Emperyalist merkezler tarafından Arap Baharı olarak adlandırılan (Orta Doğu'nun ve Afrika'nın yeniden paylaşım savaşları) Büyük Orta Doğu Projesi'nin Eş Başkanı olmak ve bununla böbürlenerek ortalıkta dolaşmak, yerli ve milli bir tutum öyle mi?

Yurtta Barış, Dünya'da Barış söyleminden, tüm komşularımızla savaşa geçmek, ''Kürt sorununu çözüyoruz''dan, "bu ülkede Kürt sorunu yoktur"a gelmek, ardından da Kürtlerin yoğun olarak yüzyıllardır yaşadığı şehirleri top ateşine tutup, evlerini, köylerini, geçmiş ile bağlarını koparmak, öldürülen çoluk çocuk ve yaşlıları aileleri cenazelerini almasını keskin nişancılar sayesinde  günlerce öldürüldüğü yerde tutmak yerli ve milli bir davranış mı?

Zenginler her sene kâr patlaması yaşarken, pek çok ailenin çöplerden yiyecek toplaması, iş bulamadığı için ailesine ekmek götürememenin sorumluluğuna dayanamayıp intihar etmesi, zengin çocukları özel okullarda ve yurt dışında eğitim görebilirken, yoksulların çocuklarının sadece imam hatiplere gitmesi yerli ve milli bir bakış açısı öyle mı?

Komşu ülkelerin topraklarında savaşın çıkması için elden gelen gayretleri göstermek ve bu savaşta mazlumdan ve barıştan yana olmayıp, zalimden ve savaştan yana olmak hangi milli ve yerli ilkelerle açıklanabilir?

"Her türden milliyetçiliği ayaklar altına alıyorum" ümmetçi söyleminden, Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Dil ve Tek Millet'e ansızın geçmek de yerli ve milli bir söylem öyle mi?

Komşumuz İran'a, Amerika tarafından konan ambargoya, ülkemizde üretilen mal ve hizmetleri satmak yerine, el altından, yasa dışı yollardan, uluslararası bağları da kullanarak, rüşvet vererek işlerini döndürmeyi ilke edinmiş kişilerle birlikte olup, sadece kendisinin çıkarlarını düşünen bir yol izleyerek hayali ihracatlarla ve rüşvet alıp vermek yerli ve milli bir iş mi?

Kendi adıma söyleyeyim: Ben yerli ve milli değilim, insanları din, dil, ırk, milliyet ve cinsiyet olarak asla ayırmam. Benim için Güney Afrika'da elmas çıkarmak için gün boyu çalışan kara insanların çığlığı anlamlıdır ve çığlıklarına kendi çığlığımı kattığımda vicdanlı bir insan olarak hissederim kendimi.

Dünya'nın neresinde olursa olsun, özgürlükleri için savaşan her insana saygı duyarım ve mücadeleleri için ben de onlarla birlikte haykırırım. Çin'de ki Tiananmen Meydanı'nda tankların önüne tek başına geçen özgürlük savaşçısının korkularıyla korkar, cesaretiyle cesaretlenirim.

Ve Cumartesi Anneleriyle Galatasaray'da nöbetteyken, devlet tarafından kayıp edilen insanları aramanın dayanışması onuruyla dolar içim.

Wall Street'i işgal edenlerle çarpar yüreğim. Onlarla birlikte haykırmanın onuruna erişirim: Biz yüzde doksan dokuzuz, yeni, özgür ve adil bir dünya istiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.