Eski çamlar bardak oldu.

Çam nasıl bardak olur, sakın bu cam olmasın demeyin. Bardak Ege’de testi ananlamında kullanılır. Eskiden Ege Türkmenleri Çam ağacı gövdesinden testi yaparlarmış. Belki kim bilir şimdilerde de hobi olsun diye yapan birkaç kişi vardır. Ancak dağda bayırda hele sürübaşında çobansanız bu çam testiyi taşımak zahmetli bir iş. Onun yerine Türkmen taze oğlak derisinden tulum yapmış, ucuna da bir ibik takıp portatif, fleksibil bir su tulumu yaratmış. Omuzuna asıp rahatça dağ bayır dolaşabilir. Tıpkı bugünün modern gençlerinin sırt çantaları gibi. Ancak ham deriden yapılan keçi tulumundaki su ağır bir tad alır hatta, biraz kokar. Çam bardak yani, çam testideki su ise mis gibi çam râyihası ile fazladan bir tad ve serinlik verir. Artık tercih size kalmış.

Geçen gün İstanbul ve civarını kapsayan uzaydan çekilmiş bir fotoğraf dolaştı internette. Bazı “işgüzar” haber siteleri de hemen on-onbeş sene önceki aynı konumda çekilmiş uzay fotoğrafını birlikte yayınlayıp, ‘İstanbul Uyuz Olmuş’ diye başlık attılar. Ne olacak işte münafık takımı. Ancak laf aramızda o iki resime bakınca son yıllarda İstanbul Kuzey ormanlarının yarısından çoğunun yok olduğunu görüyorsunuz. Bu yok olmuş dememin üstüne basıyorum. Siz de parmağınızı bu çümleye basın. Tabi bu hain takımı hiç düşünmüyor ki, o ağaçlar gitti, yok oldu ama, yol yaptılar, köprü yaptılar, hava limanı yapıyorlar. Yakında o yolların ve hava limanının etrafı götdelenlerle dolacak. Onlardan çok para kazanılacak memleket kalkınacak. Cahiller takımı ne olacak.

Ankara’nın eşi örneği bulunmaz Belediye başkanı (İ) Melih Gökçek de öğünmüş, ges ges gerinmiş. İ yi parantez içine aldım çünkü bizzat kendileri kullanılmasını istemiyor. Benim de ismim İbrahim. İbrahim’in “İ”sinde ne var anlamış değilim. Örneğin benim ismim pekala İ. Karamemet diye zikredilebilir. Zaten Avrupa’da isimden çok soy ismi önemli olduğu için Avrupa’da herhangi biriyle yazıştığımda hep öyle yazılıp çiziliyor. Mübarek bir peygamber, hem de ilk peygamber olarak kabul edilen bir peygamberin ismi İbrahim. İnançlı birinin bunu niye istemediğini de anlamk güç ama, kişinin kendi ile ilgili isteklerine saygı duymak gerekir, onun için saygımızdan parantez içine aldık.  Neyse bu eşi örneği bulunmaz başkan dün bir dünya rekoru kırdık diye öğünmüş. E, doğru. Dünyada eşi örneği görülmemiş bir rekor. Keşke metro yapımında da da böyle bir rekor kırsaydı da öğünseydik. Bir gecede 4,8km. yol açtık demiş. Katledilen ağaç sayısının 12.000 olduğu söyleniyor, ormanda açılan alan 36 hektar. Daha önce de ona yakın bir alanı zaten biçip geçmişti.

İstanbulda yok olan orman ise bunun belki yüz katı. Açılan orman alanı neredeyse İstanbul vilayetinin üçte biri. İşkembeden atmıyorum iki resme birden bakınca görünüyor bu.

Şimdi her şeyi bir yana bırakalım. Yol yapıldı, köprü yapıldı, havalimanı falan… Daha da yapılacak diyelim. Kimilerine göre de nankörlük etmeyelim. Nankörlük İstanbul’u ağaçsız, oksijensiz bırakmak mı yoksa yapılanlara karşı çıkmak mı polemiğini de bir yana bırakalım. Siyaseti hepten bir yana bırakalım. Her şeyi bir yana bırakalım, tavekkül edelim.

Tevkkülle karşılayalım olan oldu deyip kabullenelim, kabullenelim de, benim başından beri aklıma takılan bir şey var.

Bunca ağaç kesildi de ne oldu? Hele İstanbul’da yalnız çam değil yapraklı ağaç da var.

Hani bardak olmadı. Bu kadar testiyi nereye sığdıracaksın.

Bunca  kütük, bunca tomruk, ne oldu?

Hiçbir yerde kaydı olmadığı gibi, hiç sözü de edilmiyor. Çok merak ediyorum. Nerede bunlar.

Bunlara ne oldu?

Bence Sayıştay bu konunun üzerine eğilmeli, eğilebilirse tabii.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
N. Beyhan Karadağ 2017-09-15 23:20:50

İbrahim, parantez içi (İ) değil, lütfen yazmayı bırakma, kaç kiyi kaldık...

Avatar
sadi güçlüer 2017-09-18 01:39:28

Ağaçlar ne oldu?

Sorunun yanıtını bu makalenin yazarı
aynı yazının sonunda vermiş.
Ben de bu yanıttan yola çıkarak sorarım o zaman:
Sayış Tay'a
Yargı Tay'a
Danış Tay'a
Ne oldu?
Galiba TAY'la başlayan geldi
TAY'la başlayanların sonu oldu.
Belki de bu TAYlar artık palazlanıp
AT oldu